Strona główna / Biznes / Podpis elektroniczny: FAQ
środa 26 grudzień 2012 | Robert Kamiński
Podpis elektroniczny: FAQ
Choć w Polsce wydano już ponad 700 tys. certyfikatów, podpis elektroniczny wciąż bywa dla wielu trudną i niedostępną technologią. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z segmentu małych i średnich firm, nie wiedzą dokładnie jakie zalety wiążą się z jego stosowaniem, czy jest bezpieczny, jak i gdzie go uzyskać.

Dlaczego nie można korzystać ze skanowanego własnoręcznie podpisu?

Podpis elektroniczny posiada takÄ… samÄ… moc, jak ten skÅ‚adany rÄ™cznie. W zwiÄ…zku z tym sposób jego wydawania musi podlegać Å›cisÅ‚ej kontroli. ZwykÅ‚e zeskanowanie podpisu zÅ‚ożonego rÄ™cznie nie speÅ‚nia warunków bezpieczeÅ„stwa. Podpis taki może zostać Å‚atwo skopiowany, wykorzystany w innym dokumencie oraz zmodyfikowany.

Zasada skÅ‚adania bezpiecznego podpisu elektronicznego jest bardziej zÅ‚ożona technologicznie. Wymagane jest zastosowania otrzymanego zestawu do podpisu elektronicznego, który skÅ‚ada siÄ™ z czytnika kart, karty kryptograficznej (lub tokena USB) oraz oprogramowania – wyjaÅ›nia Mariusz Janczak, Koordynator Marketingu Produktowego Unizeto Technologies.

Gdzie kupić podpis elektroniczny?

Z racji swego przeznaczenia i potrzeby Å›cisÅ‚ej kontroli kwalifikowany podpis elektroniczny może być sprzedawany jedynie przez podmioty wpisane do rejestru Ministerstwa Gospodarki. Tylko pięć firm w Polsce jest w stanie Å›wiadczyć usÅ‚ugi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego. Ich lista znajduje siÄ™ na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji (http://www.nccert.pl). PrzedsiÄ™biorcy, którzy decydujÄ… siÄ™ na zakup podpisu elektronicznego muszÄ… koniecznie sprawdzić, czy dana firma znajduje siÄ™ na rzÄ…dowej liÅ›cie. JeÅ›li nie zostaÅ‚a ona wymieniona – sprzedawane przez firmÄ™ podpisy sÄ… nieważne w Å›wietle prawa i nie zapewniajÄ… wÅ‚aÅ›ciwego bezpieczeÅ„stwa transakcji.

Do czego wykorzystać podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny ma coraz szersze zastosowanie. Za jego pomocą przedsiębiorcy mogą podpisywać umowy z kontrahentami, faktury elektroniczne oraz składać podania i pisma. Podpis elektroniczny pozwala na znaczące oszczędności czasu i pieniędzy przy załatwianiu spraw urzędowych. Już dziś sektor e-administracji oferuje szereg czynności, takich jak zarejestrowanie działalności gospodarczej, składania deklaracji celnych i podatkowych, czy zgłoszeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy stosowanie podpisu elektronicznego jest drogie i skomplikowane?

Cena podpisu elektronicznego ustalana jest przez każdÄ… firmÄ™ na zasadach rynkowych, jak w przypadku każdego innego produktu komercyjnego. Zależy ona gÅ‚ównie od wielkoÅ›ci zestawu kryptograficznego oraz dÅ‚ugoÅ›ci abonamentu (rok lub dwa lata). Kwota jakÄ… trzeba bÄ™dzie zapÅ‚acić mieÅ›ci siÄ™ w budżecie każdej, nawet najmniejszej firmy. Wydatek rzÄ™du dwustu pięćdziesiÄ…t zÅ‚otych rocznie, czy przedÅ‚użenie certyfikatu na kolejny rok za jedyne sto zÅ‚otych, zwracajÄ… siÄ™ dziÄ™ki korzyÅ›ciom pÅ‚ynÄ…cym z jego zastosowania. Firmy korzystajÄ…ce z podpisu elektronicznego oszczÄ™dzajÄ… dziÄ™ki usprawnieniu dziaÅ‚alnoÅ›ci, przyspieszeniu realizacji dziaÅ‚aÅ„ i obiegu dokumentów, a także obniżeniu kosztów funkcjonowania. Sam proces zÅ‚ożenia podpisu elektronicznego nie jest skomplikowany. Wystarczy, aby użytkownik posiadaÅ‚ zestaw (kartÄ™ i czytnik) oraz hasÅ‚a dostÄ™powe. Kilka kliknięć i dokument zostaje podpisany. Co ważne, odnotowywana jest również data zÅ‚ożenia sygnatury (tzw. znacznik czasu). Wszelkie dalsze modyfikacje w obrÄ™bie dokumentu zostanÄ… zarejestrowane i ujawnione.

Czy podpis elektroniczny jest bezpieczny?

JeÅ›li podpis zostaÅ‚ wystawiony przez kwalifikowany podmiot Å›wiadczÄ…cy usÅ‚ugi certyfikacyjne, to przedsiÄ™biorca może być zupeÅ‚nie spokojny o zabezpieczenie transakcji dokonywanych przy jego pomocy. Faktem jest, że dziÄ™ki rygorystycznym wymogom i dokÅ‚adnej weryfikacji osoby skÅ‚adajÄ…cej wniosek jest on bezpieczniejszy niż podatna na faÅ‚szerstwa sygnatura rÄ™czna. Podpis elektroniczny jest wystawiany tylko na jednÄ…, konkretnÄ… osobÄ™, która jeÅ›li nie ujawni danych dostÄ™powych oraz urzÄ…dzeÅ„ certyfikacyjnych osobom trzecim – nie musi bać siÄ™ faÅ‚szerstw. Podobnie jak w przypadku bankowoÅ›ci elektronicznej – proces tylko na pierwszy rzut oka wydaje siÄ™ skomplikowany i niebezpieczny. Przy bliższym poznaniu i zachowaniu zdrowego rozsÄ…dku system jest niezastÄ…piony w dziaÅ‚aniu nowoczesnej firmy.

Unizeto

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej