Strona główna / Biznes / Jak zwiększyć zaufanie do strony www?
piątek 11 styczeń 2013 | Robert Kamiński
Jak zwiększyć zaufanie do strony www?
Internauci z zasady są nieufni wobec nieznanych stron internatowych. Dzięki kilku prostym zmianom administrator strony jest w stanie zwiększyć wiarygodność i wykreować wizerunek budzący zaufanie już od pierwszego kliknięcia.

Profesjonalizm i dbałość o detale

Wysoko ceniony przez internautów jest prawdziwy profesjonalizm w tworzeniu stron. Już na pierwszy rzut oka są oni w stanie ocenić,  czy strona została starannie przygotowana lub czy stworzona pospiesznie w jedno popołudnie. W cenie jest prosty, świeży wygląd połączony z przemyślaną nawigacją. Nieufność budzą strony o zbyt małej funkcjonalności, o ile charakter witryny nie tłumaczy jej nadmiernej prostoty (np. skromna wizytówka lokalnego zakładu usługowego). Uwaga na literówki i rażące błędy językowe!  Nic tak nie dyskredytuje strony w oczach internautów  jak niedopracowane treści. W najlepszym przypadku uznają oni, że administrator nie dba o szczegóły. W najgorszym – podejrzewać będą niepokojący pośpiech przy tworzeniu strony.

Strona żywa = strona wiarygodna

Ważne, aby nowi odwiedzający wiedzieli, że strona żyje i rozwija się. W widoczny sposób należy podkreślić, że informacje, jakie znajdują się na stronie, są wciąż aktualizowane. Najlepiej dokonać tego poprzez publikację bieżących informacji z datą dodania albo dzięki połączeniu witryny ze stale aktualizowanym kontem Twitter lub firmowym blogiem.

Prędkość witryny

Internauta nie wie , dlaczego witryna ładuje się wolniej niż inne. 47% użytkowników wymaga, aby załadowała się ona w dwie sekundy od pierwszego kliknięcia. Strona niedziałająca w oczekiwany sposób zapala w głowie użytkownika czerwoną lampkę.

Jeśli internauci oczekują szybkości, to właściciel strony musi sam o to zadbać. Dzięki automatycznemu monitorowaniu witryny przez firmę zewnętrzną za każdym razem, gdy strona lub poszczególne aplikacje będą działać zbyt wolno,  administrator otrzyma komunikat o błędzie. Może wówczas szybko zareagować, aby zminimalizować straty – mówi Tomasz Kuźniar, Prezes Zarządu Monit24.pl.

Strona z ludzkim obliczem

Ludzie lubią czuć, że po drugiej stronie monitora znajduje się żywa istota. Większym zaufaniem obdarzają  witryny, na których znajdują się prawdziwe zdjęcia zespołu, najlepiej uzupełnione o krótkie notki o pracownikach. Można pójść o krok dalej i wykorzystać postacie z firmy do kręcenia filmików tłumaczących zalety  lub zastosowanie produktów. Warto pokazać innych, którzy zaufali firmie poprzez portale społecznościowe, rekomendacje i publikowanie Case Studies. Facebook podpięty pod witrynę dopełnia ludzkiego oblicza. Firmowe konto powinno stać się miejscem interakcji i budowania sieci znajomych reagujących na zamieszczane informacje. Poza postami dotyczącymi oferty i branży, dobrze jeśli znajdują się  zdjęcia ze spotkań i informacje o działaniach firmy, które zbliżają i budzą sympatię.

Odpowiednio zaprezentuj się

Ludzie chcą zawsze wiedzieć,  z kim mają do czynienia – co dana firma osiągnęła, do czego dąży i w jaki sposób. Każda strona powinna opowiadać jakąś historię – w najprostszym z przypadków przedstawioną poprzez dobrze przygotowaną stronę „O nas”. Internauci nie ufają stronom, które sprawiają wrażenie, jakby miały coś do ukrycia, np. umożliwiają kontakt jedynie poprzez formularz. Twórca witryny powinien zastanowić się,  jakie informacje chciałby sam uzyskać na miejscu internauty. Podstawą  budowania autentyczności marki jest podanie pełnych danych kontaktowych i wyróżnienie numeru telefonu w widocznym miejscu. Dobrze widziany jest adres e-mail z nazwą domeny oraz zamieszczenie mapki z siedzibą firmy.

Monit24

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej