Strona główna / Biznes / Kiosk transakcyjny przyszłością usług internetowych
sobota 23 luty 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Kiosk transakcyjny przyszłością usług internetowych
Kiosk brzmi znajomo ale kiosk transakcyjny? Taka jednak jest przyszłość wielu usług i firm dostarczających usługi i prowadzących transakcje przez Internet. W Polsce praktycznie jedynymi kioskami są bankomaty ale przyszłość należy do wielofunkcyjnych kiosków transakcyjnych, w których można dokonać płatności, zainwestować w akcje, zapłacić podatek czy bezpiecznie zalogować się do systemu informatycznego firmy. Firma VIA wprowadza właśnie nową płytę główną kiosku transakcyjnego produkowanego przez firmę Tranax.
Tagi: internet, firma,

Automat do wszystkich transakcji

VIA Technologies poinformowała, że płyta główna VIA EPIA EK1000G Mini-ITX została wybrana przez firmę Tranax do zastosowania w TK1000 – najnowszym modelu kiosku transakcyjnego, nie będącego bankomatem.

Tranax, korzystając z wieloletniego doświadczenia w budowie solidnych, niezawodnych i bezpiecznych bankomatów, zaprojektowała w oparciu o płytę główną VIA EPIA Mini-ITX linię kiosków transakcyjnych nie będących bankomatami. Urządzenia te umożliwiają obsługę szeregu funkcji transakcyjnych, takich jak opłacanie rachunków czy sprzedaż biletów.

Firma Tranax wykorzystała rozbudowane możliwości przyłączeniowe płyty głównej VIA EPIA EK i stworzyła kiosk wyposażony w ekran LCD, drukarkę, drukarkę biletów, podajnik kart, czytnik kart, moduł przyjmujący rachunki, elektroniczny zamek i alarm włamaniowy.

Kiosk usługą przyszłości

Przyszłościowa i rozwijająca się forma sprzedaży i obsługi klienta jest zaopatrywana przez wielu producentów oferujących kioski w zależności od potrzeb oraz funkcji. Warto przy tym pamiętać, że kioski dla usług finansowych – w Polsce w większości uproszczone do funkcji bankomatu wypłacającego gotówkę – są wielką i rozwojowa gałęzią biznesu. W stosunku do klasycznej formy kolekcjonowania gotówki i obsługi przez personel, kioski mają wiele cech, które znacząco polepszają parametry biznesu ze strony przedsiębiorcy (brak czynnika ludzkiego) jak  i korzystającego usługobiorcy.

Ostatecznie, w biznesie drobnych – masowych – usług  dokonywanych za pośrednictwem Internetu (sprzedaż biletów, rezerwacje, mikro płatności itp.), kiosk może wygrać nawet z internetowym kontem dostępnym z komputera. Dlaczego? Gdyż zwykle nie nosi się komputera do centrum handlowego, mall’a czy innego miejsca spędzania czasu. A tam właśnie będą czekały na nas kioski…

Stabilna i niskoenergetyczna VIA

W systemach pracujących non-stop kluczowym elementem jest stabilność. Maksymalne zużycie energii przez płytę VIA EPIA EK wynoszące zaledwie 19 W oznacza, że Tranax TK1000 może pracować bez przerwy, zużywając przy tym mniej energii i oferując większą stabilność niż inne mniej wydajne platformy.

”Płyta główna VIA EPIA EK z rozbudowanymi opcjami przyłączeniowymi i niezrównanym poziomem stabilności jest doskonałą platformą dla nowej generacji kiosków samoobsługowych naszej produkcji”, powiedział Ken Joung, dyrektor pionu oprogramowania w firmie Tranax. „VIA okazała się bezcennym partnerem, który w znacznym stopniu przyczynił się do powstania TK1000 – wielofunkcyjnego kiosku transakcyjnego nowej generacji  i pomógł Tranax wzmocnić wiodącą pozycję w branży.”

Płyta główna VIA EPIA EK10000G Mini-ITX

Płyta główna VIA EPIA EK10000G Mini-ITX zintegrowana jest z energooszczędnym procesorem VIA Luke CoreFusion™ 1GHz i wyróżnia się rozbudowaną obsługą mediów cyfrowych, dwoma portami LAN oraz szeroką gamą złączy.

Płyta, z uwagi na niskie zużycie energii i kompaktową formę, doskonale znajduje się w zastosowaniach, takich jak kioski. VIA EPIA EK Mini-ITX to doskonały przykład na to, jak płyty główne VIA EPIA pomagają budować świat bardziej inteligentnych produktów zintegrowanych na bazie x86.

“Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że firma Tranax wybrała płytę VIA EPIA EK do zastosowania w kioskach transakcyjnych nowej generacji”, powiedział Daniel Wu, wiceprezes działu platform zintegrowanych w firmie VIA Technologies, Inc. „Kioski takie jak Tranax TK1000 muszą być dostępne dla klientów przez całą dobę, każdego dnia, przez cały rok. Wymaga to stabilnej, niezawodnej i energooszczędnej platformy zintegrowanej – takiej jak rodzina płyt głównych VIA EPIA.”

Płyta główna VIA EPIA EK zawiera do czterech portów COM, osiem portów USB, port drukarki, magistralę PCI oraz cyfrowe I/O (4 GPI/GPO) i obsługuje standard ATA w wersji Serial i Parallel.

VIA EPIA EK oferuje projektantom systemów wszechstronność, dzięki której firmy takie jak Tranax mogą tworzyć coraz bardziej innowacyjne i inteligentne urządzenia zaspokajające potrzeby współczesnego, cyfrowego świata.

Tranax  jest liderem rynku urządzeń samoobsługowych. Firma projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje technologie samoobsługowe branżom handlu detalicznego, bankowości, hotelarstwa, rozrywki i gier. Firma, założona w 1986 r. przez dr. Hansupa Kwona sprzedała już ponad 90 tys. bankomatów, pracujących w całej Ameryce Północnej.

VIA Technologies to dostawca wiodących na rynku chipsetów, procesorów x86 o zmniejszonym poborze mocy, zaawansowanych złączy, multimediów, elementów sieciowych i pamięci.  Siedziba firmy znajduje się w Tajpej (Tajwan), a jej światowa sieć rozciąga się na największe centra technologiczne w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej