Strona główna / Biznes / Polskie Mapy Google w polskim biznesie
czwartek 13 marzec 2008 | Robert Kamiński
Polskie Mapy Google w polskim biznesie
Serwis internetowy Mapy Google Polska, który właśnie miał premierę (12.03) to w dużej mierze dzieło polskich inżynierów z Krakowa. Efekty ich pracy szybko zostały docenione i wykorzystane przez polskich przedsiębiorców.
Tagi: google,

Mapy Google oferują szereg użytecznych funkcji, takich jak wyświetlanie kierunku podróży, informacji dotyczących komunikacji miejskiej, spisu firm i usług, miejscowych restauracji włącznie z opiniami klientów.

Mapy Google to doskonałe narzędzie dla lokalnych firm, których reklamy, poprzez system Google AdWords™, precyzyjnie docierają do klientów, szukających usług lub produktów w danej okolicy. Na przykład, osoba, która chciałaby wybrać się na dobrą kolację w Warszawie, może wpisać w pole wyszukiwania sformułowanie „restauracja” oraz „Warszawa” i w ten sposób uzyska listę warszawskich lokali gastronomicznych. Każda restauracja jest zaznaczona chmurką z opisem, zawierającą wszystkie niezbędne informacje takie jak numer telefonu czy adres. Jeśli miejsce przypadnie komuś do gustu można podzielić się opinią umieszczając komentarz dotyczący lokalu. Wystarczy kliknąć w pole „dodaj opinię”.

Manager Produktu Giorgio Scherl podkreślił, że: „Mapy Google to znacznie więcej niż mapa. To tutaj, w jednym miejscu znajdziemy wszystkie użyteczne informacje o rejonie, w którym się znajdujemy lub miejsca, do którego zmierzamy. Mapy Google pomagają odnaleźć odpowiednie sklepy czy usługi a jednocześnie są doskonałym sposobem komunikacji dla firm, które chcą być odnalezione przez potencjalnych klientów.”

Mapy Google w biznesie

Równolegle z premierą Map Google swoje rozwiązania wykorzystujące możliwości serwisu zaprezentowały polskie firmy. Jedną z nich jest serwis oferty net - jeden z największych w Polsce serwisów internetowych poświęconych rynkowi obrotu nieruchomościami. Dzięki możliwościom jakie dają Mapy Google osoby chcące kupić lub wynająć mieszkanie, dom albo działkę w nieznanych sobie okolicach, nie są skazanie na mozolne zapamiętywanie nazw gmin i dzielnic. Wystarczy, że zerkną na mapę i wybiorą odpowiadającą im okolicę. Zaznaczają w tym celu wybrany teren i odpowiednio rozciągając obszar za pomocą myszki komputerowej. Osoba planująca zakup nieruchomości może przełączyć model mapy na satelitarny lub hybrydowy i przyjrzeć się, czy w danej okolicy są parki zieleni, czy może nieprzyjazny plac budowy pod autostradę. Inną grupą osób, którym funkcjonalność map ułatwia zadania to ogłoszeniodawcy. Nie muszą zastanawiać się czy nazwa ulicy i kod pocztowy wystarczająco dobrze opisuje lokalizację ich nieruchomości. Serwis sam umiejscowi daną ofertę na mapie przypisując jej tak zwaną koordynatę (specjalny kod, dokładnie opisujący położenie danego miejsca).

Z kolei porównywarka cen Nokaut.pl zdecydowała się na zwiększenie funkcjonalności serwisu dzięki możliwości odnalezienia najbliżej usytuowanego sklepu. Korzystając z zakładki „Zakupy w mojej okolicy” użytkownicy mogą wybrać ten sklep internetowy, z którego najwygodniej będzie im odebrać zakupiony towar. W ten sposób Nokaut.pl staje się serwisem, który doradza konsumentom przy wyborze produktów i sklepów nie tylko według kryterium ceny.

Nokaut.pl ujarzmia w ten sposób wirtualną przestrzeń handlową, zawężając ją na życzenie klienta do kilku sklepów w najbliższej okolicy. Wiele osób korzysta z możliwości osobistego odbioru towaru, żeby móc jeszcze w sklepie sprawdzić jakość zakupionych przedmiotów. Konsumenci często wolą bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Znaczna liczba internautów chętnie odwiedza punkt odbioru nawet, jeśli koszty przebycia odległości są większe niż opłacenie przesyłki pocztowej. Nokaut.pl daje użytkownikom wybór, który jest oparty nie tylko o elementy takie jak opis i rekomendacja dla produktu, forma płatności oraz opinia o sklepie. Nokaut.pl daje możliwość dopasowania całej logistyki zakupów zgodnie z indywidualnymi preferencjami kupującego.

Platforma dostępna jest pod adresem http://mapy.google.pl. Dla osób, które są poza domem, w podróży czy po prostu nie mają dostępu do komputera przygotowany został serwis Google Mobile. Oferuje on Mapy Google w wersji na telefon komórkowy, które można pobrać ze strony http://www.google.pl/gmm.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej