Strona główna / Biznes / Jak tanio zaistnieć w sieci?
wtorek 04 marzec 2014 | erka
Jak tanio zaistnieć w sieci?
Poruszanie się po wirtualnym świecie choć może zapewnić realne zyski, to wymaga nie tylko skutecznej strategii i innowacyjnych pomysłów, ale też serwerów, które umożliwią choćby uruchomienie strony internetowej i aplikacji do zamawiania produktów.

Szkopuł w tym, że budowa własnej serwerowni, nawet rozumianej jako przystosowanie pomieszczenia biurowego, może pochłonąć kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej. Dla wielu małych firm tak duży wydatek jest nie do udźwignięcia. Rozsądniejszym rozwiązaniem może być wykorzystanie dedykowanych serwerów, które za kilkaset złotych miesięcznie są udostępniane w centrach danych – mówi Dariusz Wichniewicz z firmy ATM S.A..   

Wysoki próg inwestycyjny, który należało pokonać, by rozwinąć firmę w sieci, sprawiał, że beneficjentami internetowej rewolucji były dotąd głównie średnie i duże przedsiębiorstwa, choć i one często ograniczały obsługę klientów do zaprezentowania w Internecie produktowych nowości. Odzwierciedleniem są najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego[i]. Stronę internetową posiada ok. 90 proc. przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 50 pracowników i niewiele ponad 60 proc. małych, często rodzinnych spółek. Jednak i w jednym i w drugim przypadku strony internetowe rzadko umożliwiają klientom rezerwację i zakupy on-line (w uśrednieniu 15,2 proc.). Jeszcze mniej firm (10,8 proc.) pozwala na personalizację e-usług.

Ten stan jednak sukcesywnie się zmienia. Dzięki serwerom dedykowanym, które są wynajmowane w centrach danych, uruchomienie i rozwinięcie biznesu w sieci może kosztować nie kilkanaście tysięcy, lecz kilkaset złotych. Do tego zarządzanie infrastrukturą IT jest bezpieczniejsze niż w modelu opartym o własną serwerownię. Dlaczego?

Po pierwsze: optymalizacja kosztów

Główną barierą, która ograniczała liczbę małych firm w sieci, był zbyt wysoki próg inwestycyjny. Wybudowanie, a potem utrzymanie infrastruktury serwerowej i sieciowej oraz zapewnienie całodobowego wsparcia ze strony działów IT było bowiem zbyt kosztowne. Dziś jest inaczej. Za sprawą serwerów dedykowanych firmy nie muszą ani kupować sprzętu, ani  dbać o ich techniczną sprawność. Infrastruktura IT  udostępniana jest w centrach danych w formie usługi na żądanie (w ciągu godziny) i rozliczana w trybie abonamentowym. Przykładem jest ATMAN EcoSerwer - usługa oferowana przez ATM S.A.,  małym i średnim firmom.

Po drugie: dostępność usług

Wspomniana dzierżawa (wynajem) własnych serwerów w centrach danych jest nie tylko tańsza, ale też bezpieczniejsza. Firmy i klienci mają zapewnioną dostępność podstawowych zasobów centrum danych (zasilanie, łącza) na poziomie przewyższającym obowiązujące normy. Dzięki temu właściciel e-sklepu nie musi obawiać się chwilowej utraty dostępu do swojej strony internetowej i odejścia klienta do konkurencji.

Po trzecie: większe bezpieczeństwo

Wysoki poziom dostępności do zasobów informatycznych wymaga ciągłego zasilania centrów danych w duże moce energetyczne oraz pewnego, stabilnego i wydajnego transferu danych przez Internet. Tak też zaprojektowane są centra danych należące do ATM: system zasilania jest złożony z dwóch przyłączy z miejskiej sieci energetycznej, zdwojonego systemu UPS i generatorów z kilkudniowym zapasem paliwa, Dodatkowo ATM oferuje własną sieć szerokopasmową oraz umożliwia równoczesne wykorzystywanie Centrów Danych ATMAN w Warszawie i Katowicach oraz największego w Polsce neutralnego telekomunikacyjnie Centrum Danych Thinx Poland.

Po czwarte: elastyczność i wydajność

Usługa ATMAN EcoSerwer umożliwia wreszcie swobodną konfigurację i dostosowywanie wydajności serwerów do liczby odsłon strony internetowej oraz zamówień on-line. Dzięki temu firmy ograniczają ryzyko obniżenia poziomu obsługi klientów w sieci i mogą dynamicznie się rozwijać. W tradycyjnym modelu opartym o serwery, które są zainstalowane we własnej firmie (często w nieodpowiednich warunkach), proces jest bardziej czasochłonny i kosztowny.

Dodatkową korzyścią jest możliwość zrezygnowania z serwerów dedykowanych bez troski o to, co zrobić z niepotrzebnym sprzętem.

Po piąte: zgodnie z polskim prawem

Firmy, które zdecydują się na wyniesienie serwerów z własnego biura, mogą bez przeszkód działać w zgodzie z prawem, dzięki wykorzystaniu centrów danych zlokalizowanych w Polsce. Jest to o tyle ważne, ponieważ informacje o klientach powinny być gromadzone i przetwarzane zgodnie z  polskim i unijnym prawem w obszarze ochrony danych osobowych[ii].

- Przez wiele lat korzyści z dostępu do Internetu czerpały głównie duże organizacje. Mniejsze spółki, choć miały fantastyczne pomysły na biznes w sieci, nie miały wystarczającego kapitału, by urzeczywistnić swoje plany. ATM ze swoją ofertą serwerów dedykowanych ATMAN Eco Serwer zmienia dotychczasowe zasady, obniżając próg inwestycyjny do kilkuset złotych. Dzięki temu coraz więcej firm w krótkim czasie może uruchamiać e-działalność i kierować swoją ofertą na polski i zagraniczny rynek - Dariusz Wichniewicz.[i] GUS, „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2013 r.”, Warszawa, październik 2013 r.

[ii] Więcej informacji: Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883

ATM

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej