Strona główna / Biznes / Tooway – internet prosto z nieba
sobota 29 marzec 2014 | Robert Kamiński
Tooway – internet prosto z nieba
Na temat internetu satelitarnego mówiło się sporo, gdy dostęp do sieci oferowany przez operatorów komórkowych był drogi, a pokrycie kraju ubogie. Niestety konieczność wykorzystywania kanału zwrotnego poprzez łącza GSM stanowiła istotne utrudnienie i dostęp do internetu poprzez satelitę pozostał w niszy dla desperatów.

Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej - nie potrzebny jest kanał zwrotny, co więcej oferowane prędkości przesyłu danych, jak również ceny pozwalają konkurować z "tradycyjnymi" operatorami. Na ten temat rozmawiam z Danielem Zadrożnym dyrektorem firmy Tooway w Polsce.

Robert Kamiński: Czy na polskim rynku jest miejsce dla kolejnego dostawcy internetu?

Daniel Zadrożny: Zdecydowanie tak. Tooway dostarcza stacjonarny internet za pośrednictwem satelity. Jest to remedium na problem z dostępem do sieci, nie tylko w odległych miejscach poza miastem. Internet satelitarny jest dobrym rozwiązaniem również wszędzie tam gdzie jest dostępny tylko zasięg radiowy  – często mamy do czynienia z tzw. „białymi plamami” nawet w obrębach miast. Tylko mapa zasięgów stacji bazowych telefonii komórkowej pokazuje, że ok.  70 tys. gospodarstw domowych w Polsce nie ma wystarczająco dobrego sygnału do odbioru internetu.

Robert Kamiński: Kim są klienci Tooway?

Daniel Zadrożny: Mamy trzy grupy klientów - jest spora grupa ludzi mieszkających tuż za miastem, którzy nie mają dostępu do internetu. Dotyczy to zwłaszcza nowych osiedli, gdzie nie dotarli jeszcze tradycyjni operatorzy. Druga grupa klientów, to osoby / firmy, którzy muszą mieć zagwarantowany stały, niezawodny dostęp do internetu. Dotyczy to nawet lokalizacji w centrach miast. Trzecia grupa to szeroko pojęte białe plamy, czyli miejsca gdzie nie ma alternatywnych łącz internetowych. Od roku oferujemy leasing (10-15 złotych) na sprzęt, w droższych taryfach cena sprzętu wliczona jest w abonament – to istotna zmiana gdyż koszt zakupu sprzętu przestaje być barierą. Nie mamy również ograniczeń związanych z współdzieleniem łącza. Jeśli np. kawiarnia zechce uruchomić hot-spot dla swoich klientów, może to zrobić bez żadnych ograniczeń. To bardzo konkurencyjna oferta, gdyż tradycyjni operatorzy karzą sobie słono płacić za udostępnianie łącza.

Robert Kamiński: Jak dziś wygląda oferta internetu satelitarnego Tooway na tle konkurencji?

Daniel Zadrożny: Sama nazwa wskazuje że transmisja ma charakter dwukierunkowy, usługa ma wysokie parametry i dziś pod wieloma względami jest porównywalna do DSL, a w wielu miejscach oferuje lepsze parametry transmisji. Obecnie typowa usługa kosztuje 120-140 zł, a w przypadku p. Kowalskiego któremu zależy przede wszystkim na poczcie elektronicznej i przeglądaniu internetu nawet mniej. Co więcej od marca (2014) uruchomiliśmy opcję transferu bez limitu ilości przesyłanych danych na pocztę i strony internetowe. Do wykorzystania na pozostałe usługi pozostanie 100 GB danych.

Robert Kamiński: To bardzo dobra oferta, zwłaszcza że w przeciwieństwie do operatorów komórkowych nie ma "lejka", który spowalnia transmisję po przekroczeniu limitu...

Daniel Zadrożny: Co prawda nasza ostatnia mila liczy 36000 km, ale nie ma znaczenia gdzie znajduje się nasz klient. Zawsze oferujemy zbliżone parametry transmisji. Dzięki najnowszej taryfie „bez limitu” klienci nie muszą obawiać się wspomnianego „lejka”.

Robert Kamiński: Czy warunki atmosferyczne odgrywają rolę?

Daniel Zadrożny: Dziś nie ma to już większego znaczenia, wcześniej nadajnik zawsze pracował z pełną mocą. Obecnie dostosowuje się do panujących warunków. Gdy pojawiają się zakłócenia zwiększana jest moc. W przypadku istotnych zjawisk meteo, jak ściana deszczu, czy bardzo duże zachmurzenie nadajnik i odbiornik dostosowuje swoją moc dzięki kanałom kontrolnym które w czasie rzeczywistym monitorują zakłócenia powiązane z pogodą.

Robert Kamiński: Czy możliwa jest instalacja która pozwala na jednoczesne odbierania TV i korzystania z internetu?

Daniel Zadrożny: Tak, choć zestaw musi bazować na naszych antenach, które gwarantują dużo lepsze parametry transmisji niż te które wykorzystywane są w instalacjach TV SAT. Możemy zatem wykorzystać instalację Tooway do odbioru telewizji dodając dodatkowy LNB - urządzenie odbiorcze do TV. Potrzebne jest oczywiście oddzielne okablowanie. Samo urządzenie odbiorcze to niewielki terminal z wyjściem Ethernet, które umożliwia podłączenie bezpośrednio do komputera lub typowego routera.

Robert Kamiński: Rozumiem, że jeśli użytkownik zdecyduje się skorzystać z oferty Tooway jako łącza zapasowego może podłączyć terminal do posiadanego routera?

Daniel Zadrożny: Tak, pod warunkiem że router posiada dwa wejścia WAN - jedno które jest wykorzystywane do połączenia np. DSL, drugie do podłączenia naszej usługi. Około 1/3 naszych klientów wykorzystuje Tooway właśnie jako łącze zapasowe. Szczególnie w ostatnich 2 latach, gdy dostęp do chmury staje się krytyczny firmy poszukują zabezpieczenia na wypadek awarii łącza podstawowego. Nasza rozwiązanie bazuje na innej technologii i infrastrukturze niż „tradycyjni” operatorzy, dzięki temu w przypadku nawet poważnej awarii sieci, my działamy nieprzerwanie. Jesteśmy w pełni niezależni od infrastruktury naziemnej, wyjścia naziemne do internetu mieszczą się w kilku miejscach w Europie. Nawet bardzo poważna awaria infrastruktury naziemnej na terenie kraju nie dotyczy naszych klientów.

Robert Kamiński: Jak wygląda proces zakupu usługi?

Daniel Zadrożny: Klient może wejść na naszą stronę i zamówić usługę, lub zgłosić się bezpośrednio do dystrybutora. Tak wygląda nasz model -działamy za pośrednictwem Partnerów. Same "prace budowlane" są nieskomplikowane - jeśli widać południowe niebo instalacja nie będzie stanowiła problemu. Sprowadza się to do instalacji anteny i poprowadzenia kabla. Na koniec pozostaje podłączenie terminala do sieci (komputera lub routera).

Robert Kamiński: Pomówmy o kosztach - Ile to kosztuje?

Daniel Zadrożny: Jeśli ktoś ma zdolności manualne może zrobić to sam -wystarczy drabina, proste narzędzia, uchwyt i antena. Samo wycelowanie na satelitę (wspomagana przez odpowiednią aplikację) wymaga dużej precyzji. Instalacja zlecona dystrybutorowi kosztuje 200-300 złotych. I to są jedyne koszty - na start. Zaangażowanie naszego certyfikowanego instala jednak opłaca się, nie trzeba kupować dodatkowych materiałów, oszczędzamy czas i ….. nie stresujemy się. Mamy także pewność że instalacja zapewni optymalne świadczenie usługi prez długi czas.

Abonament uwzględnia określone parametry transmisji, choć - co warto podkreślić w wybranych taryfach obowiązuje nieograniczony transfer danych w nocy (23.00-7.00). Dodatkowym atutem – z punktu widzenia firm – jest opcjonalny router VPN który umożliwia zestawienie połączeń szyfrowanych. W przypadku dostępu do internetu poprzez satelitę poważnym ograniczeniem są opóźnienia, które utrudniają połączenia VPN. Dzięki współpracy z firmą One Access pokonaliśmy ten problem – osoby, które są zobligowane do korzystania z połączeń VPN w ramach firmy mają teraz taką możliwość przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów usługi

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej