Strona główna / Biznes / Jak pracować w domu?
poniedziałek 02 czerwiec 2014 | Robert Kamiński
Jak pracować w domu?
Praca we własnym domu, choćby parę dni w tygodniu to marzenie, które udaje się realizować coraz większej liczbie Polaków. Cisza i spokój, oszczędność czasu poświęcanego na dojazdy do biura czy możliwość opieki nad dziećmi to tylko kilka z wielu powodów, dla których dążymy do tej formy pracy

Niesie ona jednak ze sobą też kilka wad, o których niekiedy zapominamy. Natalia Nguyen, projektantka i architekt wnętrz przedstawia kilka skutecznych porad, które zminimalizują niedogodności i sprawią, że praca w domu będzie jeszcze bardziej efektywna i przyjemna.

Dobrze urządzony domowy kącik do pracy to podstawa - nie tylko dla powiększającej się liczby matek pracujących zdalnie czy freelancerów – to również ułatwienie dla pracowników, którym zdarza się pracować po godzinach we własnym mieszkaniu. Bez względu na to, czy w zaciszu własnego domu pracujemy codziennie czy sporadycznie – bardzo szybko możemy przekonać się do zalet, ale równocześnie – odczuwać wady wynikające z niekorzystnych przyzwyczajeń. Architekt wnętrz Natalia Nguyen, przedstawia garść porad, dzięki którym praca w domu stanie się efektywna, jeszcze bardziej wygodna i przyjemna.

Podstawa pracy – wydzielony kąt i odpowiednie biurko

Nasz dom jest miejscem, w którym chcemy czuć się dobrze: móc odpocząć, spędzić czas z najbliższymi. Gdy całe mieszkanie wypełniają dokumenty, komputer czy telefony potrzebne do wykonywania pracy zdalnie – bardzo ciężko jest odpocząć od zawodowych obowiązków. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie specjalnego, odpowiednio nasłonecznionego kąta, z osobnym biurkiem i monitorem. W ten sposób praca w domu będzie dobrze zorganizowana, wyznaczone miejsce pracy wymusi dobre nawyki, a tym samym służbowe obowiązki zajmą mniej czasu, niż w przypadku pracy na notebooku na kanapie czy przy kuchennym stole. Bardzo ważne jest też odpowiednio duże biurko, na którym znajdzie się miejsce na duży monitor oraz segregatory na dokumenty oraz odpowiednie nasłonecznienie. W naszym kąciku do pracy biurko najlepiej ustawić bokiem do okna, dzięki czemu światło nie będzie odbijało się od ekranu monitora.

Komputer i monitor – najważniejsze narzędzia pracy

Moda na ultrabooki i tablety sprawiła, że komputery desktopowe stały się mniej popularne. Tymczasem z własnego doświadczenia wiem, że nic nie zastąpi pełnowymiarowej klawiatury i monitora o dużej przekątnej ekranu. Współczesny desktop nie musi być wielkim energochłonnym pudłem – dziś to niewielkie urządzenie stojące na biurku, jak np. Intel NUC czy Gigabyte brix. Nowoczesny monitor podłączony do komputera ma znaczące zalety w pracy w warunkach domowych. Jest tradycyjnie większy od ekranów laptopów, posiada więcej pikseli (w przypadku monitorów 4K - 4 razy więcej niż ekran Full HD) i wyraźniejszy obraz. Dzięki temu w mniejszym stopniu męczymy wzrok, a dodatkowo pracując przy monitorze dbamy o poprawną postawę ciała. Dlaczego? W przeciwieństwie do laptopa, którego ekran zazwyczaj znajduje się poniżej poziomu naszych oczu, ekran monitora jest na równi z nimi.

Współczesne monitory (np. Samsung) to urządzenia łączące w sobie funkcje przydatne w pracy, ale także służące rozrywce. Po ciężkim dniu wykonywania służbowych zadań przy monitorze, możemy zmienić jego tryb i oglądać telewizję, dzięki wbudowanemu tunerowi DVB-T. Jest to także przydatne w przerwach od obowiązków, np. podczas lunchu lub gdy charakter naszej pracy wymaga równoczesnego oglądania telewizji – np. w przypadku dziennikarzy sportowych na bieżąco przygotowujących relację z wydarzeń. Wystarczy skorzystać z funkcji Picture in Picture dostępnej w wybranych monitorach i równocześnie pracować nad dokumentem tekstowym, arkuszem kalkulacyjnym, oglądać telewizję czy nawet album ze zdjęciami – dzięki rozdzielczości 4K wszystko będzie widoczne bez ciągłego przełączania się między okienkami.

Harmonijny klimat

Domowe biuro jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu – nie tylko podczas pracy, ale również relaksu. Dlatego jego elementy powinny tworzyć przyjazną, odprężającą atmosferę. Spójną, ale nie wtapiającą się całkowicie w stylistykę naszego mieszkania. Z pewnością warto postawić na relaksujące kolory – odcienie szarości i kremowe, a także dobrać dodatki, takie jak książki czy zdjęcia rodzinne. Należy jednak zachować odpowiedni umiar w dodawaniu akcesoriów – najlepiej pracuje się w pomieszczeniach, które nie są przepełnione niepotrzebnymi detalami. Natalia Nguyen sugeruje urządzenie miejsca pracy zgodnie z zasadami feng shui – wizytówki powinniśmy umieścić z przodu biurka, zdjęcia ukochanej osoby po jego lewej stronie, a po prawej – zdjęcia rodzinne.

Kącik biurowy można zaaranżować na wiele ciekawych sposobów, wzbogacając wystrój nawet najmniejszego wnętrza. Najczęściej nie potrzeba do tego ogromnej przestrzeni, wystarczy dobry pomysł a nasza praca stanie się dużo przyjemniejsza i efektywniejsza.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej