Strona główna / Biznes / Więcej praw dla kupujących online
środa 16 lipiec 2014 | Robert Kamiński
Więcej praw dla kupujących online
Już niebawem w całej Europie ujednolicone zostaną przepisy dotyczące e-commerce, dzięki temu kupujący będą mieli takie same prawa niezależnie od tego, w jakim kraju dokonają zakupu.

We wtorek, 24 czerwca 2014 r w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowa ustawa o prawach konsumenta, która wprowadza postanowienia unijnej dyrektywy do prawa krajowego. Zgodnie z ustawą nowe przepisy wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia opublikowania. Trusted Shops, firma specjalizująca się w certyfikacji sklepów internetowych, przedstawia główne zmiany, jakie czekają konsumentów.

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie praw konsumentów, w całej Europie ujednolicone zostaną przepisy dotyczące e-commerce, dzięki temu kupujący będą mieli takie same prawa niezależnie od tego, w jakim kraju dokonają zakupu. Większość państw Unii Europejskiej dostosowała  już postanowienia unijnej dyrektywy do swoich aktów prawnych. Polska ma na to jeszcze pół roku. Kupujących w sieci czeka sporo zmian szczególnie w zakresie prawa do odstąpienia od umowy.

Więcej praw dla kupujących online

Przede wszystkim nowa ustawa o prawach konsumenta wydłuży czas na odstąpienie od umowy. Konsumenci zamiast 10 dni, będą mieli 14 na zastanowienie się i ewentualny zwrot towaru. Ponadto kupujący będzie mógł złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy zarówno listownie, jak i drogą mailową lub telefoniczną. Nowe przepisy jasno regulują kwestie kosztów przesyłki zwrotnej w przypadku odstąpienia od umowy. Według nowej ustawy, koszty odesłania towaru są po stronie kupujących, o ile e-sprzedawca poinformował o tym jeszcze przed złożeniem zamówienia. Brak stosownej informacji spowoduje, że koszty odesłania towaru będą po stronie przedsiębiorcy. Istotna jest również nowa regulacja odnośnie kosztów doręczenia przesyłki do konsumenta. W sytuacji odstąpienia od umowy, sprzedawca internetowy zobowiązany jest zwrócić konsumentowi całą wpłaconą kwotę, łącznie z kosztami dostawy towaru do kupującego.

Jeśli przy składaniu zamówienia konsument wybrał droższą niż standardową formę doręczenia przesyłki (np. wysyłka ekspresowa), wówczas przy ewentualnym zwrocie towaru, sprzedawca zwróci klientowi standardowe koszty dostawy.

Przepisy nowej ustawy przewidują również możliwość uzyskania odszkodowania od kupujących. Rekompensatę, czyli zmniejszenie wartości zakupionego towaru, będzie można uzyskać jeśli użytkowanie zwracanego towaru wychodzi poza standardowy zakres sprawdzenia głównych cech i funkcji produktu. Jest to nowy przepis, który ma na celu zapobieganie nadużyciom w sytuacji odstąpienia od umowy.

„Nowa ustawa o prawach konsumenta rozszerza prawa konsumentów oraz reguluje kwestie prawne, które do tej pory były niejasne. Kupujący będą mogli w prostszy sposób odstąpić od umowy, a informacje o wszelkich kosztach i opłatach dodatkowych będą bardziej przejrzyste. Ponadto nowe prawo e-commerce z pewnością przyczyni się do większej liczby zakupów transgranicznych, gdyż we wszystkich europejskich państwach będą obowiązywały takie same przepisy” –komentuje Anna Rak, Country Manager Trusted Shops w Polsce. 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej