Strona główna / Biznes / 8 rzeczy o polskich MŚP, których najprawdopodobniej nie wiedziałeś
piątek 26 czerwiec 2015 | Robert Kamiński
8 rzeczy o polskich MŚP, których najprawdopodobniej nie wiedziałeś
Małe i średnie firmy od kilku lat są w centrum zainteresowania, zarówno partnerów biznesowych, komentatorów sytuacji gospodarczej, jak i polityków. Czy się kierują na co dzień?

Jest to sektor, który wytwarza 66% z PKB produkowanego przez przedsiębiorstwa, pracuje w nim 60% zatrudnionych w przedsiębiorstwach i pochodzi z niego 48% nakładów przedsiębiorstw na inwestycje[1]. Za tymi danymi kryją się praktyki, zwyczaje i sposób działania charakterystyczne dla MŚP. Badanie przeprowadzone dla Microsoft przez Ipsos MORI wśród europejskich MŚP pozwoliło odkryć kilka interesujących prawidłowości oraz zasygnalizować istotne zmiany w  dzisiejszym stylu pracy:

 

  1. Unormowany tydzień pracy. W polskich MŚP pracuje się średnio ok. 40 godzin tygodniowo; to o ok. 3 godziny więcej niż średnia dla wszystkich przebadanych krajów europejskich. Najwięcej nadgodzin w Polsce notuje branża budowlana i nieruchomości, w której aż 74% pracowników deklaruje, że pracuje powyżej 41 godzin tygodniowo.
  2. Stabilny dopływ informacji. Pracownicy MŚP dostają dziennie więcej maili prywatnych (średnia 19) niż służbowych (średnia 15). Tylko 14% dostaje więcej niż 25 maili służbowych dziennie, a 28% uważa, że są w pracy przeładowani mailami i informacjami.
  3. Kolega z pracy ważniejszy od klienta. Od pracowników MŚP częściej wymaga się ekspresowej odpowiedzi na pytania kolegów z pracy niż klientów (37% do 28% w przypadku odpowiedzi w ciągu godziny).
  4. Wyższą produktywność zapewnią nowsze technologie i mniej zakłóceń. Zapytani, co zwiększyłoby ich produktywność pracownicy polskich MŚP najczęściej wskazują mniej zakłóceń (33%) i zadań administracyjnych (31%), a także: możliwość pracy z dowolnego miejsca (26%) i nowsze oprogramowanie i aplikacje (26%).
  5. Prywata w pracy? Finanse. Pracownicy polskich MŚP przyznają, że wykonują w godzinach pracy również swoje prywatne zadania, a największy odsetek, bo aż 49% spośród uczestników badania korzysta w pracy z prywatnej bankowości internetowej. W Europie najpopularniejsze jest odwiedzanie niezwiązanych z pracą stron internetowych, co deklaruje 37% respondentów.
  6. Najlepsze pomysły biznesowe wpadają do głowy poza biurem. Najwięcej, bo 26% respondentów było w domu, kiedy przyszedł im do głowy najlepszy pomysł dotyczący pracy, 14% było akurat w drodze do pracy, a 10% przyznało, że stało się to podczas snu. W biurze częściej takie przebłyski następują w samotności (14%) niż na spotkaniach (6%).
  7. Czas wolny = rodzina. Gdyby mieli dodatkową godzinę dziennie, pracownicy polskich MŚP najchętniej spędzaliby ją z rodziną (42%), uprawiając sport (33%) lub oddając się osobistemu relaksowi (22%). Tylko 2% oddałoby ten czas służbowym zadaniom, ze względu na niewystarczającą ilość czasu w pracy.
  8. Przewodnik po zdrowiu potrzebny. Zapytani, czy woleliby cyfrowego asystenta, który potrafi przewidzieć ich potrzeby i zorganizować czas, czy trenera osobistego, który zadba o zdrowie i figurę, pracownicy polskich MŚP niemal czterokrotnie częściej wskazują trenera (50% do 16%). Ci, którzy wskazali asystenta to osoby, które najczęściej zostają w pracy po godzinach i czują się przeładowane mailami oraz informacjami.

„Wyniki naszego badania wskazują wyraźnie, że pracownicy w małych i średnich firmach pracują dużo i że jednocześnie cenią sobie swój czas prywatny poświęcany rodzinie czy też swoim pasjom. Czy jednak pracują produktywnie? Przenikanie się życia prywatnego i zawodowego dotyczy ich tak samo jak wszystkich i o ile zdarza im się wykonywać prywatne zadania w biurze, o tyle myślą o pracy również poza biurem i właśnie wtedy wpadają na najlepsze pomysły. Oczywistym staje się, że o ich wydajności będzie w dużej mierze decydować to jak elastycznie mogą realizować swoje zadania. Wsparty rozwiązaniami mobilnymi nowy styl pracy z każdego miejsca i urządzenia może istotnie pomóc im osiągnąć większą satysfakcję i wydajność” – powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor segmentu Małych i Średnich Firm w polskim oddziale Microsoft.[1] Na podstawie wyników badania „Monitoring kondycji sektora MMŚP w 2014 r.” przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej