Strona główna / Biznes / Wpływ hałasu w biurze na produktywność pracowników
wtorek 28 lipiec 2015 | Robert Kamiński
Wpływ hałasu w biurze na produktywność pracowników
Z badań wynika, że dyskomfort związany z hałasem w biurze odczuwają niemal wszyscy. Współczesna organizacja biura, gdzie na dużej przestrzeni przebywa wiele osób powoduje, że są oni narażeni na odgłosy zakłócające ich rytm pracy i mogące pogorszyć jakość pracy.

Respondenci objęci badaniem przyznali, że spadek produktywności jest efektem hałasu w biurze, jednocześnie sugerując, że byliby znacznie bardziej wydajni w przestrzeni o zredukowanym nasileniu zakłócających odgłosów (Wielka Brytania 54.1%, Niemcy 65.1%, Francja 65.5%).

Szacuje się, że roczne straty wynikające ze spadku wydajności spowodowanego przez hałas mogą sięgać nawet 15 000 funtów w odniesieniu do każdego senior managera. Nadmiar hałasu może skutkować bólami głowy i migrenami, a obie te przypadłości wskazywane były przez respondentów w krajach objętych badaniem. Jednocześnie trzy czwarte pytanych pracowników przyznało, ze ich pracodawcy ignorowali zgłoszenia dotyczące zbyt dużego hałasu w biurze.

Nowy standard pracy

Dynamika pracy w przestrzeni biurowej stale wzrasta, a średni tydzień pracy w siedzibie firmy dla 47.7% badanych Brytyjczyków, 51.4% Niemców i 51.3% Francuzów nadal obejmuje pięć dni roboczych. Wraz ze wspomnianym wzrostem dynamiki pracy zmienia się też sam design i rozplanowanie powierzchni biurowych na wzór otwartej przestrzeni z wieloma osobami siedzącymi obok siebie biurko w biurko. Taka organizacja pracy może mieć poważne konsekwencje w zakresie nakładania się na siebie różnych odgłosów identyfikowanych przez ogół pracowników jako hałas. Respondenci we wszystkich krajach objętych badaniem wskazali hałaśliwych kolegów jako czynnik przeszkadzający w wykonywaniu obowiązków służbowych.

- Odpowiednia akustyka ma ogromny wpływ na skupienie i produktywność pracowników. Kluczowym jest zatem uświadomienie pracodawcom, jak istotne jest odpowiednie zorganizowanie środowiska pracy, aby ten szkodliwy czynnik zminimalizować. Z pasją wdrażamy rozwiązania, dzięki którym pracownicy mogą komfortowo realizować swoje zadania, niezależnie od tego czy ich miejscem pracy jest biurowy open space, lotnisko, kawiarnia czy własne mieszkanie – mówi Philip Vanhoutte, Senior Vice President i Dyrektor Zarządzający w regionie Europy i Afryki, Plantronics.

Zestawy słuchawkowe redukujące poziom hałasu

Rozmowy telefoniczne powinny być słyszalne w dobrej jakości na każdym z użytkowanych w biurze urządzeń. Niestety badanie pokazało, że w dużym natężeniu hałasu najtrudniejszym do wykonania zadaniem jest odbieranie połączeń przychodzących (Wielka Brytania 63%, Niemcy 51%, Francja 59.8%). Z nowymi produktami UC Plantronics pracownicy biurowi mogą komfortowo i w skupieniu wykonywać swoje codzienne obowiązki, odgradzając się od nadmiernego hałasu panującego w przestrzeni typu open space.

Zestaw słuchawkowy Blackwire 725 to pierwszy w portfolio firmy produkt z aktywną redukcją szumów (ANC) zaprojektowany dla osób, które chcą pozostać skupione na swoich biurowych obowiązkach. Z kolei słuchawka Bluetooth Voyager Edge UC to produkt skierowany do osób, które spędzają dużo czasu poza biurem, w podróży. Z kolei przystawka konferencyjna Calisto 600 to poręczne urządzenie, które sprawdzi się w salkach konferencyjnych. Portfolio zamyka telefon Clarity 340 dedykowany osobom, które preferują dobrą jakość dźwięku.

 

*Badanie przeprowadzono w lutym 2015 roku w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników (Wielka Brytania) oraz ponad 1000 w regionie (Niemcy i Francja).

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej