Strona główna / Biznes / Certyfikat kwalifikowany w praktyce
poniedziałek 28 kwiecień 2008 | Maria Szymaniak
Certyfikat kwalifikowany w praktyce
Zanim zaczniesz załatwiać swoje biznesowe sprawy zza biurka, sprawdź jak wygląda proces zakupu certyfikatu kwalifikowanego uprawniającego cię do korzystania z e-podpisu.

Krok po kroku

Krok pierwszy - wybór jednego z kwalifikowanych podmiotów Å›wiadczÄ…cych usÅ‚ugi certyfikacyjne. Możesz skontaktować siÄ™ z nim telefonicznie bÄ…dź osobiÅ›cie.

Krok drugi - formularze zgÅ‚oszeniowe;  poproÅ› o przesÅ‚anie ich pocztÄ…, bÄ…dź odbierz osobiÅ›cie.

Krok trzeci uważnie i dokładnie wypełnij formularze.

Krok czwarty - wizyta w siedzibie OÅ›rodka CertyfikujÄ…cego z dwoma dokumentami tożsamoÅ›ci. JeÅ›li wystÄ™pujesz o podpis elektroniczny w imieniu firm;  musisz posiadać dodatkowe dokumenty np. peÅ‚nomocnictwo.

Krok piąty - dokumenty jakie musisz przedstawić, aby uzyskać certyfikat.

Nie tylko na własny użytek

Jak wspomnieliÅ›my w poprzednim artykule  o certyfikat można wystÄ™pować nie tylko we wÅ‚asnym imieniu, ale i w imieniu innych firm czy instytucji. Poniżej przedstawiamy trzy warianty wystÄ™powania o certyfikat kwalifikowany oraz wykaz dokumentów niezbÄ™dnych do jego uzyskania.

Wariant pierwszy - jesteÅ› przedstawicielem firmy. Reprezentujesz duże, Å›rednie i maÅ‚e przedsiÄ™biorstwa posiadajÄ…ce osobowość prawnÄ…, a także osoby prowadzÄ…ce indywidualnÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, które rozliczajÄ… siÄ™ samodzielnie np. sklepy czy zakÅ‚ady usÅ‚ugowe, oraz fundacje i stowarzyszenia posiadajÄ…ce osobowość prawnÄ…. Potrzebujesz dokumentów takich jak:

Odpis z Krajowego Rejestru SÄ…dowego lub w przypadku osób prowadzÄ…cych    indywidualnÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… odpis z Ewidencji DziaÅ‚alnoÅ›ci Gospodarczej

  • Potwierdzenie nadania numeru NIP
  • ZaÅ›wiadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON,
  • PeÅ‚nomocnictwo (jeżeli osoba wystÄ™pujÄ…ca o certyfikat nie jest organem danego podmiotu – tzn. nie jest osobÄ… upoważnionÄ… do samodzielnego reprezentowania danej instytucji).

Wariant drugi – jesteÅ› przedstawicielem instytucji publicznej, który w ramach wykonywanych obowiÄ…zków sÅ‚użbowych posÅ‚uguje siÄ™ certyfikatem w imieniu reprezentowanej instytucji np. UrzÄ™du Wojewódzkiego, Gminy, Uczelni Wyższej publicznej, SzkoÅ‚y Podstawowej. Potrzebujesz dokumentów takich jak:

  • Dokument potwierdzajÄ…cy peÅ‚nienie funkcji upoważnionej do reprezentowania danego podmiotu (akt powoÅ‚ania / mianowania / wyboru), dokument musi dotyczyć osoby która podpisuje w imieniu instytucji peÅ‚nomocnictwo
  • Potwierdzenie nadania numeru NIP
  • ZaÅ›wiadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON
  • PeÅ‚nomocnictwo (jeżeli osoba wystÄ™pujÄ…ca o certyfikat nie jest organem danego podmiotu – tzn. nie jest osobÄ… upoważnionÄ… do samodzielnego reprezentowania danej instytucji).

Wariant trzeci – jesteÅ› osobÄ… fizycznÄ… wykorzystujÄ…cÄ… certyfikat we wÅ‚asnym imieniu. W tym przypadku wymagana jest jedynie weryfikacja tożsamoÅ›ci, którÄ… zajmÄ… siÄ™ pracownicy OÅ›rodka CertyfikujÄ…cego.

Ostatnie kroki do certyfikatu

Krok szósty - kiedy skompletujesz już niezbÄ™dne dokumenty, pracownik OÅ›rodka CertyfikujÄ…cego poÅ›wiadczy twojÄ… tożsamość.

Krok siódmy – podpisanie umowy na Å›wiadczenie usÅ‚ug certyfikacyjnych.

Krok ósmy – odebranie z OÅ›rodka CertyfikujÄ…cego zestawu skÅ‚adajÄ…cego siÄ™ z:
a) Certyfikatu wczytanego na kartÄ™ kryptograficznÄ…, która jest również noÅ›nikiem podpisu elektronicznego
b) Czytnika za pomocÄ… którego karta komunikuje siÄ™ z komputerem.
c) Oprogramowania umożliwiajÄ…cej generowanie podpisu elektronicznego

W nastÄ™pnym  artykule:  „Mechanizm dziaÅ‚ania e-podpisu

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej