Strona główna / Maszyneria / Mikro centra danych. Dlaczego duże jest niewielkie?
wtorek 29 marzec 2016 | Robert Kamiński
Mikro centra danych. Dlaczego duże jest niewielkie?
W sieci mnóstwo jest odniesień do mikro centrów danych, a jeśli zapytamy o nie 10 osób, najpewniej otrzymamy 10 różnych odpowiedzi. Co to właściwie jest mikro centrum danych?

„Małe” to pojęcie subiektywne

W słownikach „mikro” oznacza: o mniejszej skali lub mniejsze w porównaniu z innym przedmiotem tego samego rodzaju. Jak w takim razie możliwe, że małe jest „małe”?Pojawienie się słowa „mikro” powinno być dla nas wskazówką. Problem polega na tym, że to, co dla jednej osoby jest małe, może być duże dla kogoś innego. Na przykład giganci branży internetowej i technologicznej budują obiekty o łącznej mocy 50-100 megawatów. Dla nich centrum danych o mocy jednego megawata będzie „małe”, ale czy zasłuży na określenie „mikro”? Prawie na pewno nie.

Niektórzy posługują się określeniem „mikromodułowe” centra danych. Odnosi się ono najczęściej do centrów danych konstruowanych w formie prefabrykowanych kontenerów lokowanych na środku pustyni lub w innym odległym miejscu.

Jeszcze inni mówiąc o mikro centrach danych mają na myśli małe centra operujące
w budynkach biurowych. Wyglądają one jak tradycyjne centra danych, tyle, że operują na mniejszą skalę.

Kiedy słyszymy o mikro centrach danych, nie myślimy jedynie o ich fizycznej skali, lecz również ilości obsługiwanych urządzeń IT przy dostępnej liczbie KW. Ile KW mocy dysponuje mikro centrum danych? To oczywiście zależy od producenta.

Tworzenie definicji

Niestety nie istnieje żadna powszechnie przyjęta jednostka pomiarowa lub definicja mikro centrum danych. Przynajmniej nie istniała do tej pory.

Schneider Electric zdefiniował mikro centra danych, jako samodzielne bezpieczne środowisko komputerowe wyposażone w rozwiązania magazynowania i przetwarzania danych oraz łączność sieciową, które są niezbędne do obsługi aplikacji klientów.

Mikro centra danych są montowane i testowane w fabryce, a następnie wysyłane do klientów w formie pojedynczego kontenera wyposażonego we wszystkie niezbędne systemy zasilania, chłodzenia, bezpieczeństwa i zarządzania (DCIM).

Zdaniem Michała Pytera z Schneider Electric w związku z rozwojem rynku mikro centrów danych istnieje zapotrzebowanie na centra wyposażone w od 1 do 10 szaf serwerowych, czyli szybkich we wdrożeniu rozwiązań nadających się do wielu różnych zadań oraz zapewniających niewielkie opóźnienia i wysoką przepustowość łączy.

Podsumowując, mikro centra danych mogą mieć najróżniejszą formę, rozmiary i mogą znajdować się zarówno w biurowcach, jak i kontenerach terenowych. Ich głównym celem jest minimalizacja nakładów kapitałowych, redukcja śladu węglowego i zużycia energii oraz umożliwienie szybkiego wdrażania.

 Więcej o rozwiązaniach dla mikro centrów danych można dowiedzieć się z: http://www.schneider-electric.com/b2b/en/solutions/system/s3/data-center-network-systems-micro-data.jsp

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej