Strona główna / Maszyneria / Poznaj FRITZ! Box 6820 LTE
niedziela 10 lipiec 2016 | Robert Kamiński
Poznaj FRITZ! Box 6820 LTE
Do rodziny AVM z lekkim opóźnieniem trafił router LTE Fritz Box 6820, będący ciekawym uzupełnieniem oferty. Poznaj jego mocne i słabe strony!

Zawartość pudełka jest spartańska, ale funkcjonalna. Oprócz samego routera znajdziesz zasilacz, kabel sieciowy i mini instrukcję obsługi w 7 językach. Instrukcja ogranicza się do kilku prostych rysunków i wyjaśnienia oznaczenia LED. Pełną instrukcję można pobrać w postaci pliku PDF. Ponadto, do dyspozycji jest karta z domyślnym SSID, fabrycznym kluczem WPA2  i hasło dostępowe do menu routera. Samo urządzenie podobnie  jak wszystkie routery firmy AVM prezentuje się bardzo solidnie.

Najważniejsze dane w skrócie

Fritz!Box 6820 jako pierwszy w rodzinie AVM  obsługuje standard CAT4 LTE. Dlatego też, teoretycznie obsługiwana jest prędkość pobierania do 150 Mbps. Poprzednie modele obsługiwały  "tylko" CAT3 z transferem do 100 Mbps. Nowością jest obsługa starszych standardów jak na przykład GPRS lub UMTS, co jest istotne w przypadku braku lub zaniku sygnału LTE. Tak więc Fritz!Box 6820 jest teraz bardziej elastyczny i odporny na zakłócenia. Wspiera również znacznie więcej pasm częstotliwości (1, 3, 5, 7, 8 i 20) – czyli wszystkie istotne na terenie UE, USA i innych państw. 

Moduł sieci bezprzewodowej WLAN obsługuje standard 802.11n oraz dzięki technologii MIMO 3x3 zapewnia transfer do 450 MBit w paśmie 2,4 GHz. Z tyłu routera znajdziesz port Gigabit LAN, oraz przycisk WPS i WLAN.  Gniazdo karty SIM w standardowym formacie znajduje się w dolnej części urządzenia i w przeciwieństwie do wcześniejszego modelu umożliwia łatwą instalację karty.

Stacjonarny czy mobilny?

Fritz!Box 6820 jest w pewnym sensie hybrydą. Z jednej strony urządzenie jest przeznaczone głównie do domowego użytku, więc nadaje się dla wszystkich, którzy korzystają z taryf LTE jako alternatywy dla DSL. Z drugiej strony AVM na targach CeBIT 2015 podkreślał, że jest to pierwszy „mobilny router”. Większa liczba obsługiwanych częstotliwości i wsteczna kompatybilność z 2G, oraz niewielkie wymiary i waga pozwalają na traktowanie nowego Fritza jako interesującego towarzysza podróży. W przeciwieństwie jednak do mini-hotspotów nie ma niezależnego zasilania. Zatem praca w podróży jest w dużej mierze ograniczona do kempingów i pokoi hotelowych, zaś użytkowanie w samochodzie byłoby możliwe tylko z odpowiednim zasilaczem. W efekcie 6820 jest zatem typowym routerem stacjonarnym z zaawansowanymi możliwościami, choć bez funkcji znanych choćby z modeli obsługujących DSL. Zatem  jeśli potrzebujesz większej liczby portów sieciowych lub telefonii IP (DECT), musisz rozważyć podłączenia przełącznika sieciowego lub… starszego modelu Fritza! W naszym teście sprawdziliśmy współpracę z modelem Fritz!Box 7390 i śmiało możemy polecić takie rozwiązanie – działa znakomicie!

fritz!box 6820 plus 7390

Praw fizyki nie ominiesz…

Teraz dochodzimy do najważniejszej kwestii - jakości odbioru.  W naszym teście skorzystaliśmy z karty SIM udostępnionej przez firmę PLAY. Dla porównania zaopatrzyliśmy się również w kartę ORANGE.

Z uwagi na niewielkie rozmiary i brak anten zewnętrznych Fritz!Box 6820 jest wrażliwy na jakość sygnału i odległość od nadajnika. W centrum Warszawy prędkość pobierania wyniosła 15,37 Mbps, zaś wysyłania 3,09 Mbps. Dla porównania starszy model (6840), ale wyposażony w anteny zewnętrzne osiągnął następujące rezultaty: 18,51 Mbps (download) i 2,63 Mbps (upload).  

FRITZ!Box 6820 speedtest

Fritz!Box 6840 versus Fritz!Box 6820 (speedtest)                           

W drugiej lokalizacji poza centrum miasta wyniki w przypadku operatora PLAY były znacznie gorsze i wyniosły: 4,69 Mbps (download) i 0,59 Mbps (upload). Zdecydowanie lepsze rezultaty osiągnęliśmy w przypadku karty ORANGE – router pobierał dane z prędkością 37,06 Mbps, zaś wysyłał z prędkością 1,67 Mbps. Przy czym odległość od nadajnika PLAY wynosi 900 m, natomiast nadajnik ORANGE oddalony jest zaledwie o 200 m. Porównanie wyraźnie pokazuje  sporą wrażliwość na odległość od nadajnika i jego obciążenie. Warto podkreślić, że osiągane prędkości w dużej mierze uzależnione są od pory dnia – wieczorami kiedy  więcej osób loguje się do stacji bazowej prędkość dostępu do  internetu wyraźnie spada.

Z pewnością nie można oczekiwać cudów bez anteny zewnętrznej, na szczęście istnieje zestaw adaptacyjny który to umożliwia (uwaga: podłączenie zestawu oznacza utratę gwarancji). Warto również skorzystać z dostępnej w menu funkcji wyszukiwania najlepszego miejsca usytuowania routera.

Nowość: Fritz OS 06.50!

Kolejną niespodzianką jest nowy Fritz! OS routera powiązany z firmwarem oznaczonym numerem 6.50, który oferuje wiele użytecznych funkcji i możliwości, takich jak: firewall, bezprzewodowy dostęp dla gości, kontrolę rodzicielską i bezpieczny zdalny dostęp poprzez MyFRITZ! lub VPN. W ten sposób - niezależnie od lokalizacji routera FRITZ!Box -autoryzowani użytkownicy mogą szybko i łatwo uzyskać dostęp do sieci domowej zarówno będąc w podróży lub zalogować się do routera FRITZ!Box 6820 LTE znajdującego się w domku letniskowym będąc przy tym w innym miejscu.

FRITZ!Box 6820 OS 6.50

Nowy system operacyjny jest już w pełni "elastyczny", a więc także perfekcyjnie zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych. Po pierwszym uruchomieniu, zostaniesz poproszony o wybranie preferowanego języka. Do wyboru jest oczywiście język polski – za co wielkie brawa dla producenta. Następne pytanie dotyczy kraju i operatora. System sam określa domyślne ustawienia APN, które można również zdefiniować samodzielnie.  

Domyślny tryb wyświetlania, zawiera tylko najważniejsze informacje i ustawienia. Aby skorzystać ze wszystkich narzędzi, należy kliknąć w lewym dolnym rogu na "Widok standardowy". Następuje wówczas przełączenie się w tryb zaawansowany.

Ważną dla użytkowników LTE jest zakładka "internet" -> "LTE-informacje", gdzie znajdziesz kompleksowe informacje na temat połączenia (w tym maksymalnej szybkości pobierania/wysyłania, oraz odległości od nadajnika).

W zakładce "Wi-Fi" -> "Kanał radiowy", można teraz śledzić w czasie rzeczywistym graficznie zobrazowane wykorzystanie aktualnego kanału.

Wydajność

W zakresie obsługi i konfiguracji Fritz!Box 6820 uruchamia się znacznie szybciej niż poprzednicy. Zwłaszcza podczas uruchamiania, różnice są uderzające. Równie sprawnie realizowane są nowe ustawienia APN lub dostawcy Internetu. 

W porównaniu do swoich poprzedników nowy moduł LTE, oferuje większe nominalne szybkości, a także obsługuje więcej pasm częstotliwości. Oprócz 4G, jest wstecznie kompatybilny z 3G (UMTS), jak również z 2G. Sieć bezprzewodowa pracuje obecnie z szybkością 450 Mbps. Kolejną zaletą jest port LAN, który umożliwia transfer z szybkością 1000 Mbps. 

 

Konkluzja

Fritz!Box 6820 to bardzo interesująca alternatywa dla użytkowników słabych połączeń DSL. Oferuje wszystkie niezbędne funkcjonalności, które w przypadku wymagających użytkowników mogą być poszerzone poprzez zastosowanie np. zewnętrznego przełącznika sieciowego. Router jest dostępny w sieci PLAY już od 1 zł. W sklepach internetowych można go nabyć za 899 zł. To sporo, jednak funkcjonalność i tradycyjna niezawodność w pełni rekompensują wydatek.

Co mi się podoba:

  • Kompaktowa i solidna konstrukcja
  • Szybkość działania
  • Wsteczna kompatybilność z 2/3 G
  • Nowy system operacyjny w języku polskim

Czego brakuje?

  • Dodatkowych portów sieciowych
  • Anteny zewnętrznej
  • Obsługi DECT

 

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej