Strona główna / Maszyneria / Nowe rozwiązanie w zarządzaniu sieciami
środa 21 maj 2008 | Jacek Bem
Nowe rozwiązanie w zarządzaniu sieciami
Już można skutecznie zarządzać siecią za pomocą jednej tylko aplikacji. Firma Marken Systemy Antywirusowe wprowadziła program Axence nVision, który swoją funkcjonalnością zastępuje pakiet kilku programów i jest pierwszym na rynku produktem tej kategorii.

Oprogramowanie Axence Software odpowiada na bieżące potrzeby i problemy zarówno administratorów sieci, jak i kadry zarządzającej. Do tej pory trzeba było zakupić kilka różnych programów, aby korzystać z takich funkcji, jak: monitorowanie sieci, serwerów, aplikacji oraz routerów, monitorowanie czasu pracy i wykorzystania przez pracowników Internetu i komputera, inwentaryzacja sprzętu i oprogramowania wraz z audytem wykorzystania licencji, praca zdalna na innych komputerach, alarmowanie i raporty. Teraz wystarczy jedynie Axence nVision.

Ochrona przed zagrożeniami
Coraz bardziej zaawansowane technologie, Internet, nowoczesny sprzęt i oprogramowanie - to już codzienność i pewna norma współczesnego świata biznesu. Proaktywne monitorowanie sieci, oprócz ograniczania sytuacji awaryjnych, ułatwia także sprawniejsze zarządzanie infrastrukturą informatyczną oraz jej rozwój.

nVision pozwala monitorować pracę wszelkich urządzeń i serwisów sieciowych: serwerów WWW i pocztowych, serwisy TCP/IP, serwisy i system Windows oraz aplikacje takie jak MS Exchange, MS SQL, Oracle i wiele innych. Monitorowane są też urządzenia zarządzane przez SNMP, takie jak routery i switche, co pozwala określić fizyczną topologię sieci, generowany ruch sieciowy i wykorzystanie łącza internetowego.

Narzędzie w walce z Cyberslackingiem
nVision wzbogacono o monitoring użytkowników. Wykorzystywanie przez pracowników Internetu oraz komputera do celów prywatnych (tzw. Cyberslacking) stało się prawdziwą plagą, a straty z tym związane przekładają się na coraz większe wartości. Blisko 50% całego traconego dziennie czasu to odwiedzanie stron internetowych nie mających związku z wykonywaną pracą. Wg badań przeprowadzonych wśród firm, pracownicy tracą na czynności niezwiązane z obowiązkami przeciętnie 2 godziny dziennie. Straty amerykańskiej gospodarki z tego powodu szacowane są na setki miliardów dolarów rocznie. Przy tej skali kosztów wprowadzenie inteligentnego systemu monitoringu pracowników, pozwalającego na ilościowe sklasyfikowanie czynności pracownika (czasu pracy, przeglądania stron, prywatnej korespondencji, konwersacji przez GG czy ICQ, grania, etc.) ma z pewnością ekonomiczne uzasadnienie.

Ryzyko nielegalnego oprogramowania w firmach
Coraz więcej słyszy się o karach (dochodzących nawet do pół miliona zł) nakładanych na firmy z powodu posiadania nielegalnego oprogramowania. W prawie polskim odpowiedzialny za to jest zawsze właściciel firmy i to on ponosi konsekwencje (wysokie kary finansowe, ograniczenie wolności lub więzienie do 5 lat, konfiskata sprzętu i utrata danych).

Ryzyko to można wyeliminować dzięki inwentaryzacji oprogramowania, która jest dostępna w nowym nVision. Program nie tylko dokonuje automatycznej inwentaryzacji, ale także powiadamia o wszelkich nowych zainstalowanych aplikacjach.

Zarządzenie licencjami i inwentaryzacja sprzętu
Dodatkowo dzięki inwentaryzacji oprogramowania, nVision umożliwia efektywne zarządzanie licencjami. Nie tylko podnosi to niezawodność i bezpieczeństwo, ale także redukuje koszty, związane z zakupem i utrzymywaniem licencji na niewykorzystywane oprogramowanie. W rezultacie inwestycja w nVision może zwrócić się bardzo szybko – już po uniknięciu zakupu jednej lub kilku zbędnych licencji. Inwentaryzacja sprzętu daje skuteczne narzędzie administratorom dużych sieci ułatwiające koordynowanie setek komputerów, zmian w ich konfiguracji oraz planowanie nowych zakupów.

Funkcje programu

Wykrywanie urządzeń sieciowych i wizualizacja sieci na interaktywnych graficznych mapach.

nVision monitoruje serwery pocztowe i WWW; adresy URL; serwisy TCP/IP i Windows; stan i działanie aplikacji (MS SQL, Exchange, etc.), switche i routery (mapowanie portów i ruch sieciowy). Program posiada kompilator plików MIB.

nVision automatycznie gromadzi informacje o sprzęcie i oprogramowaniu urządzeń: model, CPU, pamięć, płyta główna, napędy, karty, etc.; zainstalowane aplikacje i aktualizacje Windows. Umożliwia audyt i weryfikację użytkowania licencji. Informuje o zainstalowaniu nowego programu lub zmianie konfiguracji.

Opcjonalne agenty nVision mogą monitorować aktywność użytkowników: czas pracy, użytkowanie aplikacji, transfer sieciowy, odwiedzane strony. Agent umożliwia też zdalną kontrolę stacji użytkownika.

Alarmowanie w razie wykrycia problemów, takich jak spadek wydajności aplikacji, brak działania serwisu, instalacja nowego programu i wiele innych. Akcje powiadamiające i korekcyjne, np.: wiadomość na ekranie, email, SMS, ICQ, uruchomienie programu, restart serwisu lub komputera, zapis do pliku.

Program zapewnia szeroki wybór raportów: wykresy w czasie rzeczywistym i historyczne; prezentujące działanie systemu i aplikacji; dostępność serwisu i hosta; transfer i wykorzystanie interfejsów sieciowych; inwentaryzację sieci i aktywność użytkowników.

Funkcja zdalnego dostępu przez przeglądarki WWW umożliwia jednoczesny dostęp do programu wielu administratorom z dowolnego miejsca.

Firma Marken Systemy Antywirusowe, działa na rynku polskim od 9 lat. Od 2002 roku firma Marken Systemy Antywirusowe jest liderem na rynku polskim, w sprzedaży rozwiązań Kaspersky Lab, czego dowodem jest coroczne otrzymywanie prestiżowego dyplomu „Dystrybutora Roku” przyznawanego za najlepszą sprzedaż. Od roku 2004 posiada najwyższy status  Platinum w systemie partnerskim sprzedaży oprogramowania ESET i status Silver w systemie sprzedaży produktów firmy F-secure.

 
Ponad to firma Marken Systemy Antywirusowe uzyskała w tym roku certyfikat ”solidna firma 2007”, który jest wydawany przedsiębiorstwom sprawdzonym i wiarygodnym preferującym solidność i jawność działania.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej