Strona główna / Maszyneria / AVM FritzBox 7590: Nowy wygląd, świetna wydajność
poniedziałek 27 listopad 2017 | Robert Kamiński
AVM FritzBox 7590: Nowy wygląd, świetna wydajność
Firma AVM przyzwyczaiła nas do wysokiej jakości i niezawodności oferowanych urządzeń. Teraz idzie o krok dalej: nowy FritzBox 7590 wypada bardzo dobrze w naszym teście i oferuje więcej od wcześniejszych modeli.

Urządzenia ze stajni AVM niezmiennie kojarzą mi się z wilkiem w owczej skórze – nieco zabawkowy wygląd i wręcz zdumiewające możliwości. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego flagowca – FritzBox 7590 jest nieco większy i bardziej dojrzały, ale wciąż jest wierny wzornictwu AVM. Nowy FritzBox wygląda dynamicznie, ale nie odstaje od protoplastów. Pod maską znajdziemy jednak sporo nowości. To pierwszy router obsługujący super wektorowanie VDSL 35b, a nowości jest o wiele więcej.

FRITZ!Box 7590 unboxing

Kontrowersyjny design, który może się podobać

Nowy FritzBox wygląda jak mieszanka płaskiego 7490 - porty i diody LED są ustawione podobnie - i pionowego 7580, z którego FritzBox 7590 zapożycza biało-czerwoną kolorystykę. Funkcjonalnie jest podobny do modelu 7580, który może przesyłać jednocześnie cztery strumienie i obsługuje technologię MIMO (wielu użytkowników). Dwa analogowe telefony można podłączyć przez porty a / b lub TAE, dla urządzeń ISDN jest oddzielne gniazdo, zaś stacja bazowa DECT łączy do sześciu telefonów. Na obudowie znajdują się również dwa porty USB 3.0. Oprócz czterech portów LAN z prędkością 1 Gb/s ma gigabitowy port WAN do połączenia z istniejącym modemem DSL, kablowym lub światłowodowym. Odświeżony został modem VDSL: 7590 obsługuje teraz wciąż futurystyczne w Polsce połączenia DSL z prędkością do 300 MBit /s. Na obudowie znajdują się trzy przyciski dla WLAN, DECT i WPS. 

O optymalny dostęp do sieci dla ​​wszystkich urządzeń bezprzewodowych dba łącznie osiem wbudowanych anten. Dzięki sterowaniu pasmem, urządzenia końcowe są dynamicznie lokowane zawsze  w paśmie o najlepszej przepustowości danych. Maksymalna zmierzona przepustowość danych nowego flagowego routera FritzBox 7590 jest na bardzo dobrym poziomie 839 MB na sekundę. Średnio przepustowość danych w optymalnym środowisku dla sieci WLAN ac w paśmie 5 GHz jest bardzo dobra: 381 MBit / s z komputerem wyposażonym w kartę Intel-ac i 470 MBit / s z urządzeniem korzystającym z chipsetu Broadcom ac. W praktyce z uwagi na naturalne tłumienie sygnału wewnątrz budynków wartości te będą spadały, ale i tak są to znakomite wyniki.

FRITZ!Box 7590 unboxing

Wszędobylski Internet

Oprócz niezwykle wydajnego WLAN ac, nowy FritzBox wyposażono również w cztery szybkie porty Gigabit LAN. Modem (V) DSL jest również dostępny - jeśli zaś posiadasz dostęp do Internetu przez kabel lub światłowód, po prostu podłącz swój modem do portu Gigabit WAN. Warto  przy tym zwrócić uwagę na ustawienia sieciowe – aby uniknąć zamieszania w adresach IP, należy ustalić „klasyczny” adres bramy: 192.168.1.1. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy z przydzielaniem adresów dla kolejnych urządzeń podłączanych do sieci lokalnej. Problem występuje prawdopodobnie tylko w przypadku niektórych operatorów i zewnętrznego modemu z wyłączeniem połączeń przez port DSL.

Podobnie jak w przypadku starszych modeli można podłączyć modem LTE przez port USB, dzięki czemu Internet może być odbierany również drogą radiową. 

Rozbudowany ekosystem

AVM dzięki swej polityce urzeczywistniającej ideę Smart Home potrafi uzależnić od siebie użytkowników. Oprócz niezawodności oferuje bowiem rozbudowane środowisko, które umożliwia przyłączenie aparatów telefonicznych, kamer monitoringu, inteligentnych gniazdek czy też dodatkowych punktów dostępowych.

Do zintegrowanego systemu telefonicznego DECT można podłączyć maksymalnie sześć aparatów DECT. Ponadto istnieją dwa analogowe połączenia telefoniczne dla telefonu lub faksu oraz możliwość podłączenia systemu ISDN. Dwa gniazda USB 3.0 łączą drukarki lub urządzenia pamięci masowej USB, aby udostępnić je w sieci wszystkim użytkownikom. Ponadto FritzBox ma funkcję FritzNAS - w ten sposób mega router zmutował do pamięci sieciowej z własnym interfejsem użytkownika i wieloma praktycznymi funkcjami, takimi jak serwer multimediów UPnP AV. 

Odpowiedni dla wymagających i początkujących

FRITZ! Box 7590 wyposażono w rozwiązania, które rzadko są spotykane w sprzęcie przeznaczonym dla „zwykłego śmiertelnika”.  Router wyposażono nawet w port magistrali IDSN S, dla osób wciąż używających tej technologii, a także kilka analogowych portów telefonicznych, z których można korzystać również za pomocą faksu. Nie jestem pewien, czy wspieranie starych technologii analogowych jest dobrym pomysłem, czy nie, ale AVM zdecydowało się wspierać tych, którzy nadal ich używają.

Urządzenie obsługuje również dwa porty USB 3.0 dla ograniczonej funkcjonalności NAS, którą obecnie oferuje większość routerów. Porty te mogą być również używane do łączenia modemów 3G i 4G w celu utworzenia awaryjnego dostępu do Internetu lub do użytku w lokalizacjach bez dostępu „po kablu”.

Kolejnym dodatkiem na liście rzeczy, które są rzadko spotykane, jest obsługa telefonu DECT. Router z natury działa jako stacja bazowa DECT i obsługuje do sześciu aparatów telefonicznych. Pełne piękno tej funkcjonalności uwidacznia się dopiero wtedy, gdy docenisz, w jaki sposób AVM połączył tę funkcję z systemem, a także jak udostępnił ją zdalnie. Pozwala to na zastosowanie zarówno reguł połączeń wychodzących, jak i wychodzących, przekazywania połączeń, a router działa nawet jako system poczty głosowej. To funkcje i udogodnienia, które tradycyjnie stanowiły dotąd domenę telefonicznych systemów biznesowych.

Co więcej za pomocą aplikacji FRITZ! App Fon (iPhone i Android) można wykonywać połączenia z telefonu komórkowego, korzystając z numerów stacjonarnych podłączonych do routera. Dotyczy to oczywiście zarówno połączeń analogowych jak i tych działających z wykorzystaniem operatorów wirtualnych (SIP). Aplikacja może również informować użytkownika, gdy zadzwoni telefon stacjonarny, a nawet zdalnie uzyskać dostęp do sekretarki, aby odsłuchać wszystkie wiadomości od osoby dzwoniącej.

AVM udostępnia jeszcze pięć innych aplikacji, które umożliwiają zdalny dostęp do multimediów domowych, kamer bezpieczeństwa, monitorowania sieci, zdalnie konfigurują router, a nawet pozwalają oglądać telewizję, jeśli posiadasz urządzenie FRITZ! WLAN Repeater DVB-C.

Dlatego nazwanie FRITZ! Box 7590 "routerem" to zbyt mało, gdyż pomija zakres i elastyczność tego rozwiązania.

Wydajność

Na wstępie warto przypomnieć, że usługi VDSL 35b nie są dostępne nad Wisłą, dlatego nie mogliśmy przetestować tej funkcjonalności. W przypadku połączenia DSL jak i zewnętrznego modemu wykorzystującego port WAN połączenie z internetem jest wręcz idealne. Pełna prędkość download/upload, bez zrywania połączeń.  Jako router bezprzewodowy, 7590 jest solidnym urządzeniem, ale nie wyjątkowym. Typowe połączenia w paśmie 2,4 / 5 GHz osiągają prędkość transferu 72 Mb /s, a w przypadku Power line to 161 MB/s. Brak zewnętrznej anteny wydawał się mieć niewielki wpływ na potencjalny zasięg i usunął pokusę zmian lokalizacji routera.

Fritz!Box 7590 znakomicie radzi sobie z jednoczesną obsługą wielu urządzeń – przy 14 zalogowanych użytkownikach i strumieniowej transmisji Netflix nie ma żadnych przykrych niespodzianek. Wszystko działa perfekcyjnie.

FRITZ!Box 7590 menu

 

Czy warto kupić FRITZ!Box 7590?

Router z nazwy, ale o wiele więcej w rzeczywistości.  FRITZ! Box 7590 sprawia, że ​​inni producenci routerów wyglądają tak, jakby nawet nie próbowali wejść na ten poziom użyteczności.

Prawdziwą siłą tego urządzenia jest oryginalne myślenie jego konstruktorów, które przejawia się w różnych aspektach jego działania. Wiele osób ma telefony DECT w domu, a FritzBox 7590 pozwala im wejść na zupełnie nowy poziom obsługi. A po przeniesieniu numerów analogowych do wirtualnego operatora istotnie ogranicza koszty abonamentu telefonicznego.

Po połączeniu funkcji routera z aplikacjami do zdalnego sterowania i zarządzania mediami FRITZ! Box 7590 oferuje znacznie więcej niż suma jego części.

Gdy zaczniesz go używać, zauważysz małe, ale praktyczne udogodnienia, takie jak automatycznie ściemniające się światła, zaawansowane zarządzanie energią i powiadomienia e-mail.

AVM oferuje także wiele urządzeń pomocniczych, takich jak FRITZ! WLAN Repeaters i FRITZ! Powerline plus. Zostały one zaprojektowane do pracy z routerem w celu poszerzenia zasięgu sieci, która umożliwia urządzeniom bezprzewodowym płynne przechodzenie między sygnałami przy użyciu tego samego identyfikatora SSID bez przerw w świadczeniu usług. 

AVM FRITZ! Box 7590 pomimo niemałej ceny to bardzo rozsądny wybór dla wymagających użytkowników czy małego biura. I wart jest każdej wydanej złotówki.

----------------------------------------------

Cena: 1199 zł (sugerowana cena detaliczna). Dostępność m.in.: Sklep Patronacki https://fritzbox.com.pl oraz Strefa Marek Allegro allegro7590.fritzbox.pl

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej