Strona główna / Maszyneria / Subiektywny test MacBooka Air
sobota 12 lipiec 2008 | Artur Woźniakowski
Subiektywny test MacBooka Air
Firma Apple znana jest z produktów o wysokiej jakości. Produkty Apple, zwykle „trendy” „jazzy” lub „cool”, sprawiały, że  użytkownik ipoda czy iphona trafiał do grona „tych lepszych”. Trochę inaczej miała się sytuacja z komputerami produkowanymi przez Apple, które uważało się za sprzęt dla grafików, architektów lub muzyków nie zaś za sprzęt powszechnego zastosowania. Odmiana nastąpiła gdy firma Apple zmieniła dostawcę procesorów i przebudowała system operacyjny.
Tagi: apple, intel, notebook,

Zawsze wyprzedzać rynek

Firma Apple stara się zawsze aby jej produkty były kilka długości przed konkurencją. Jednak  stosunkowo niewielka liczba zwyczajnych użytkowników przechodziła do Apple z komputerów PC. Urządzenia ze znaczkiem Apple stosowali je głownie ludzie wolnych zawodów, artyści graficy architekci projektanci, którzy pracowali na nich od zawsze i trudno im sie było przestawić na komputery typu PC. Wszystko zaczęło się zmieniać gdy firma Apple wymieniła dostawcę procesorów na firmę Intel oraz kiedy przebudowano system operacyjny budując go bazie FreeBSD.

Procesory Intel kluczem do sukcesu

Procesory takich producentów jak Motorola czy IBM  nie budziły pełnego zaufania przeciętnego użytkownika. Nieufności nie budziły natomiast procesory Intela czy konkurencyjnej firmy AMD, znane większości użytkowników z domowych komputerów PC. Okazało się, że wraz z przejściem przez firmę Apple na platformę Intela użytkownik ryzykował znacznie mniej bo w skrajnym przypadku mógł zainstalować na komputerze system Microsoft Windows.

Wielkość czyli małość 


Kiedy zastanawiamy sie jaki komputer przenośny chcemy mieć musimy zadać sobie pytanie do czego ten komputer ma nam służyć. Czy będziemy zajmować się montażem filmów czy raczej przeglądaniem Internetu czy może też, od czasu do czasu, odtworzymy film czy napiszemy do kogoś list.

Komputerem,  który został zaprojektowany do "lekkich" prac jest MacBook Air. Pierwszymi najbardziej zaskakującymi cechami MacBooka Air są jego wymiary i waga - Wysokość: 0,4-1,94 cm; szerokość: 32,5 cm; Głębokość: 22,7 cm Masa: 1,36 kg. Widzieliśmy już wiele małych i lekkich komputerów jednak firma Apple naprawdę nas zaskoczyla. Wydaje sie to niemożliwe ale komputer ten mieści  się w zwyklej teczce na kartki formatu A4. Mini Intel Core 2 Duo

Metalowa aluminiowa obudowa urządzenia daje sztywność konstrukcji zaś - opracowany specjalnie dla Apple do tego modelu  - ekran  jest niewyobrażalnie cienki,  nieco przekraczając wymiar 4mm.
Dzięki aluminiowej obudowie i specjalnemu profilowi komputer jest bardzo sztywny i dobrze chroni ekran przed wygięciem lub uszkodzeniem.

MacBook Air wyposażony jest w  specjalnie zmniejszony dla tego modelu procesor Intel  Core 2 Duo 1,6 GHz wraz z pamięcią RAM 2 GB,  DDR2 SDRAM 667MHz oraz dysk twardy 80 GB lub opcjonalnie pamięć typu flash o pojemności 64 GB.

Komputer posiada wbudowaną w górnej części ramki ekranu kamerę i mikrofony stereo.
Klawiatura o krótkim skoku wymaga przyzwyczajenia ale jest bardzo wygodna w pracy. Poza tym klawiatura jest podświetlana, co sprawia, że możemy użytkować urządzenie w warunkach nocnych zaś czujnik światła wyłączy podświetlenie gdy nie będzie to już konieczne.

MacBook Air posiada 1 port USB 2.0 oraz micro DVI, do którego Apple dostarcza przejściówki umożliwiające podłączenie zarówno monitora z wejściem standardowym DVI jak i VGA. Dalej mamy analogowe wyjście audio/słuchawkowe, kartę sieciową Ethernet 10/100/1000BaseT. Do komunikacji służą interfejsy Wi-Fi oraz Bluetooth.  Do komputera dostajemy również zewnętrzny napęd DVD podłączany przez interfejs USB.

Touchpad jak ekran

MacBook Air jest wyposażony w nowy rodzaj touchpada, który funkcjonuje jak ekran dotykowy z rodziny iphone lub ipoda touch. Słynne już powiększanie zdjęć przez ich rozciągniecie dwoma palcami czy przesuwanie elementów dwoma palcami jednocześnie.

LED działa

Ekran 13,3'' wykonany w technologii LED (z podświetleniem diodowym) zapewnia użytkownikowi kontrast i jakość emisji, tak ze nawet w słoneczny dzień MacBook Air jest użytecznym narzędziem. Grafikę komputera obsługuje Intel GMA X3100 z 144 MB pamięci DDR2 SDRAM.

Zasilanie

Wszyscy użytkownicy  notebooków wiedzą jak często zaczepiamy o przewód zasilający i wyrywamy go z gniazda komputera albo z ze ściany. W wypadku MacBooka Air jesteśmy zabezpieczeni przed taką ewentualnością. Gniazdo jest zabezpieczone magnesem i w krytycznym momencie po prostu się odłącza, nie czyniąc ani kablowi ani gniazdu najmniejszych szkód. Ponadto,  zasilacz jest wyposażony w 2 rodzaje podłączenia do gniazda z kablem przedłużającym i bez kabla. Ponieważ zasilacz wpinamy bezpośrednio do gniazda możemy zaoszczędzić trochę miejsca podczas transportu komputera. Oprócz tego zasilacz jest wyposażony w odchylane „uszy”, na które możemy nawinąć kabelek łączący zasilacz z komputerem. Dzięki temu przewód nie plącze się.

System operacyjny

Jednym z silniejszych punktów Apple jest system operacyjny Mac OS X. Użytkownik znający uprzednio systems Microsoft Windows  lub rozwiązania linuxowe, bez większych problemów rozpocznie pracę w MacOS X. Jedna z głównych różnic
jest to ze w systemie MS Windows zamkniecie okna to wyjście z programu. W MacOS X żeby wyjść z programu trzeba go zamknąć w trochę inny sposób. System ten bazuje na systemie  FreeBSD.

W przypadku firmy Apple, produkcja hardware i software powoduje, że nie trzeba tworzyć sterowników dla urządzeń innych producentów. W katalogu Utilities znajdziemy narzędzia do obsługi systemu operacyjnego, terminal, narzędzia do tuningu komputera,  konfiguracji dysków i innych zainstalowanych urządzeń. W Internecie Apple udostępnia również uaktualnienia sterowników.

Time Maschine

Jest to dostarczany z urządzeniem MacBook Air program do wykonywania „zdjęcia” naszego sytemu i jego zasobów czyli do robienia kopii zapasowej. Dzięki niemu możemy „podróżować w czasie” i oglądać zdjęcia,  które usunęliśmy juz dawno czy tez przywracać zaginione jakiś czas temu dokumenty. Jest to możliwe pod warunkiem wcześniejszego  wykonania kopie czyli „zdjęcia” w TimeMaschine.

Dobrym pomysłem jest to, że poruszamy sie po osi czasu dzięki czemu jeśli pamiętamy gdzie i kiedy był poszukiwany plik a nie pamiętamy jego nazwy, odnajdziemy go..

Dodatkowe zainstalowane oprogramowanie

System operacyjny - w zależności od wersji  - ma przeglądarkę internetową o nazwie Safari, klienta poczty
 iChat czyli klienta czata. Oprócz tego dostajemy pakiet Life, który zawiera kilka bardzo użytecznych programów:

  • iPhoto -  umożliwia nam prace z fotografiami ściągniętymi z aparatu cyfrowego lub innych źródeł, program kataloguje, pozwala edytować fotografie oraz w prosty sposób umieścić je na naszej stronie www
  • iDVD – program do edycji filmów. Dzięki niemu możemy z naszych nagrań video zmontować film DVD 
  • Garage Band - to program typu sequencer i magnetofon wielośladowy bardzo przydatny dla osób, które lubią bawić się dźwiękiem.
  • iMovie -  to program do zarządzania plikami video. Możemy je w prosty sposób opublikować na youtube czy w inny sposób udostępnić w sieci
  • iWeb - prosty edytor WWW, który bez znajomości HTML,  przy pomocy myszki umożliwia wykonanie naszej strony WWW oraz jej opublikowanie.

Oceniając…

Wg autora system operacyjny MacOS X dysponuje szybkością i bezpieczeństwem trudno osiągalną dla konkurencji. Wraz z urządzeniem MacBook Air dostajemy intuicyjny system z wbudowanymi wieloma funkcjonalnościami , za które u konkurencji wypada dopłacać.  Z drugiej strony  jeśli chodzi o hardware można zapytać „dlaczego dysk DVD jest zewnętrzny?” Wydaje się, że jest to naturalna tendencja jeśli zważyć , że napędu używamy coraz rzadziej i dzięki temu możemy pracować znacznie dłużej na bez dostępu do zasilania. Lekkość i cienkość wymusiła też użycie super oszczędnego procesora Intela Core 2 Duo zbudowanego specjalnie dla tego modelu Apple. Urządzenie powinno więc w zasadzie służyć jako drugi „bardziej mobilny” komputer.

Subiektywnie mogę stwierdzić jeszcze, że z mojego doświadczenia podróżniczego wynika, iż komputery Apple mają jeszcze jedną, niedocenianą cechę. Jeśli podróżujecie  z notebookami  to na europejskich lotniskach często można spotkać kontrole oprogramowania,
które jest zainstalowane na wnoszonym na pokład samolotu komputerze. Otóż, z mojego doświadczenia wynika ze kontroli tej prawie nigdy nie ma jeśli jest  to komputer z jabłuszkiem.


Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej