Strona główna / Maszyneria / Bezpieczna piaskownica dla niebezpiecznych plików
poniedziałek 18 luty 2019 | Redakcja
Bezpieczna piaskownica dla niebezpiecznych plików
Kradzież danych wrażliwych, paraliż firmowej sieci i żądania okupu za zaprzestanie ataku hakerskiego – to codzienne zagrożenia nie tylko dla światowych korporacji. Z tymi samymi problemami borykają się także mniejsi przedsiębiorcy, których słabo zabezpieczone sieci przyciągają przestępców. Złośliwe oprogramowanie można jednak przechytrzyć wykorzystując oprogramowanie typu Sandbox.

Sieci firmowe małych i średnich przedsiębiorstw są narażone na ataki ze względu na ich niedostateczne zabezpieczenia. To efekt wysokich kosztów zaawansowanych rozwiązań i konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy do ich obsługi. Na szczęście, dostawcy sprzętu informatycznego coraz częściej oferują gotowe rozwiązania bezpieczeństwa na zasadzie oprogramowania jako usługi (Software as a Service).

Jednym z rozwiązań tego typu zyskujących popularność dzięki swojej efektywności i skuteczności jest sandboxing, czyli udostępnienie nieznanym plikom „piaskownicy” – wydzielonej części systemu informatycznego, w której mogą one przejść kwarantannę bez szkody dla firmowych systemów.

Zyxel

Pliki pod obserwacją

W ramach sandboxu, nieznane lub podejrzane pliki, są przesyłane przez zaporę sieciową do chmury, w której jest symulowane środowisko udające rzeczywistą sieć firmową. W takich warunkach złośliwe oprogramowanie uruchamia się, jednak nie wyrządza szkody chronionemu systemowi.

– Podejrzane pliki traktowane są jak mikroorganizmy w laboratorium. Mają w ramach Sandboxa korzystne warunki do rozwoju, są jednak bacznie obserwowane i nie stanowią zagrożenia dla sieci firmowej – mówi Aleksander Styś, VAR Account Manager w Zyxel Communications. – W przypadku szkodliwego oprogramowania obserwatorem jest zaawansowana sztuczna inteligencja, która śledzi aktywność plików i uczy się ich zachowań – dodaje.

Informacje gromadzone w ramach usługi ATP (Advanced Threat Protection – zaawansowana ochrona przed zagrożeniem) są analizowane w czasie rzeczywistym w ramach połączenia wszystkich urządzeń w jednej chmurze. Dzięki temu zagrożenie pojawiające się choć w jednej z obsługiwanych przez nie sieci pozwala na aktualizację baz zagrożeń na całym świecie jednocześnie.

Kompleksowe rozwiązania są najbezpieczniejsze

Prócz praktyczności usług dostarczanych wraz z produktem, producenci stawiają także na wszechstronność. Coraz częściej wraz ze sprzętami otrzymujemy nie jedną, ale cały pakiet funkcji. Tak jest w przypadku urządzeń z serii ATP marki Zyxel, wraz z którymi otrzymujemy szereg narzędzi pozwalających nie tylko na analizę zachowania użytkowników sieci, ich lokalizację i możliwość kontroli dostępu, ale też zapobieganie włamaniom i ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Wszystkie wyniki raportowane są w ramach usługi do właściciela sieci, co oznacza jej uproszczoną obsługę.

Wraz z urządzeniem z serii ATP kupujący otrzymuje również roczną złotą subskrypcję, dzięki której ma możliwość zapoznać się z funkcjonalnościami tego rozwiązania obejmującymi m. in. usługę SecuReporter, pakiet filtrów, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem oraz wspomniany Sandbox.

Aby uzyskać więcej informacji na temat pakietu ATP odwiedź stronę firmy Zyxel.

Zyxel

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej