Strona główna / Maszyneria / HP mini note PC - pierwsze wrażenia
sobota 21 czerwiec 2008 | Robert Kamiński
HP mini note PC - pierwsze wrażenia
Mini Note PC jest być może nieco większy i cięższy niż konkurencja, ale jego pełna klawiatura i elastyczne opcje konfiguracyjne sprawiają, że inwestycja może się opłacać.

HP wprowadza na bardzo już zatłoczony rynek tanich ultra mobilnych komputerów subnotebooka HP 2133 Mini Note, który może zagrozić konkurencji w kilku kluczowych obszarach. Pomimo swych kompaktowych wymiarów najmniejsze dziecko HP posiada zadziwiająco dużą klawiaturę (92% powierzchni pełnowymiarowej).  Zaś solidne i stylowe „nadwozie” ze szczotkowanego aluminium  sprawia, że przykuwa wzrok podobnie jak stosunkowo duży i wyraźny 8,9-calowy wyświetlacz. W odróżnieniu od konkurencyjnych maszyn, takich jak Asus Eee PC, Everex Cloudbook czy NTT Corrino dostępne będą konfiguracje różniące się procesorami, pamięcią RAM i dyskiem twardym. Można również wybrać system operacyjny – SuSE Linux lub Windows.  Dodatkowo dzięki złączu PC ExpressCard można korzystać z szerokopasmowego modemu, co znacznie uniezależnia od hot spotów.

Moje pierwsze wrażenie?

 Po prostu ładny, solidny komputer zdecydowanie bardziej atrakcyjny niż ASUS Eee PC (zwłaszcza w wielkanocnych wersjach kolorystycznych).  Zgodnie z oczekiwaniami, klawiatura jest bardzo obszerna i pozwala na niemal komfortową pracę.  Natomiast  touchpad  to już  inna historia -  pionowe położenie przycisków po obu stronach wygląda ciekawie, ale nie jest szczególnie wygodne. Cóż – coś za coś –  duża klawiatura to niepodważalny atut, a zawsze można podłączyć mysz.

Egzemplarz, który trafił do naszej redakcji wyposażony był w procesor VIA C7-M (1,2 GHz, 800 MHz FSB) i 1GB RAM z Linuksem na pokładzie.  Dystrybucja SuSE prezentuje się interesująco i działa poprawnie, choć zdarzyło się kilka nieoczekiwanych „czarnych ekranów”.  Niekiedy w zupełnie nietypowych momentach, na przykład przy podłączaniu kabla sieciowego czy w trakcie wybudzania z hibernacji .Pomimo to  moje pierwsze pozytywne wrażenie nie zostało zmącone.  Byłem w stanie połączyć się z naszym biurowym routerem zarówno za pomocą kabla sieciowego jak i sieci WiFi,  szybko sprawdzić pocztę, przejrzeć nagłówki najnowszych wiadomości, a nawet skorzystać z streamingu wideo. Podobnie bezproblemowo przebiegała praca z aplikacjami biurowymi.

Kiedy i dla kogo

 HP 2133 mini note PC trafi na polski rynek już w sierpniu w wersji z procesorem VIA, ale niebawem również z intelowskimi procesorami ATOM. Poza Polską komputer już jest dostępny (od 599 dolarów z systemem Windows Vista Basic, 499 dolarów z SuSE Linux) i jest nieco droższy niż konkurencja. Podobnie jak inne tego typu rozwiązania nie zastąpi podstawowego komputera. Jednak kilka jego wyjątkowych atutów sprawia, że jest dobrą inwestycją dla studentów, mobilnych pracowników  oraz dla  każdego kto szuka taniego, małego i dobrego notebooka.

Plusy

Ładna, wygodna klawiatura

Dobry, kontrastowy wyświetlacz

Solidna obudowa

Minusy

Nieco większe rozmiary od konkurencji

Wysoka rozdzielczość ekranu (1280x768) wymaga dobrego wzroku

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej