Strona główna / Maszyneria / Jakie trendy w telefonii VoIP w Polsce
sobota 28 czerwiec 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Jakie trendy w telefonii VoIP w Polsce
Konsolidacja rynku, coraz powszechniejsze wykorzystywanie technologii VoIP przez operatorów tradycyjnych, a także gwałtowny rozwój usług dodanych – to zdaniem FreecoNet najważniejsze trendy na rynku telefonii internetowej w Polsce.

Konsolidacja rynku telefonii internetowej w Polsce jest nieunikniona - wynika z analizy FreecoNet, jednego z największych w Polsce usługodawców telefonii internetowej. Zjawisko to można obecnie zaobserwować za granicą, a wkrótce także i w Polsce. Rzecz polega na tym, że mali operatorzy VoIP generują tak niewielkie przychody, że nie maja szans na finansowanie rozwoju.  

Schyłek niewielkich operatorów VoIP to silna akwizycja ze strony większych i silniejszych podmiotów. Tą drogą rozpocznie się proces porządkowania rynku, z którego znikać będą mali i nie najlepiej radzący sobie usługodawcy telefonii internetowej.

Polacy nie wiedzą co to VoIP

Świadomość potencjalnego rynku użytkowników VoIP ciągle jest niewielka. Wg opublikowanego badania TNS OBOP  61 proc. badanych nie ma pojęcia czym jest telefonia internetowa. Od 2006 r. wiedza o VoIP jednak wzrosła, co daje nadzieję na zbliżenie się do populacji zachodnich gdzie popularność tego typu usługi oceniana jest na 13 proc.   

Oferta usług dodanych to przyszłość

Przyszłościowym kierunkiem rozwoju rynku telefonii internetowej jest także integracja telefonii internetowej z telefonią mobilną poprzez różnego rodzaju aplikacje. Takie usługi mają naszym zdaniem  przyszłość. W dalszej perspektywie prawdopodobne jest zacieranie się różnic pomiędzy telefonią IP i telefonią GSM, przy coraz większym znaczeniu systemów centralnych z usługami dodanymi i „inteligencją”.

Według opinii Krzysztofa Malickiego, prezesa Zarządu firmy Datera, twórcy platformy FreecoNet,  „telefon IP czy GSM zapewni dostęp do tych usług i „inteligencji”, jednocześnie nadal będzie służył do odbierania i wykonywania połączeń”.

Darmowe rozmowy w sieci i pakiet podstawowych usług ma już niemal każdy dostawca telefonii internetowej. Stawek za połączenia telefoniczne nie można obniżać w nieskończoność i już w tym momencie widać wyraźnie, że u wszystkich operatorów są one na zbliżonym poziomie. Dlatego przyszłością są dodatkowe usługi telekomunikacyjne.

Telekomy korzystają z VoIP

Na rynku coraz powszechniej można także zaobserwować zjawisko oferowania przez tradycyjnych operatorów telefonii stacjonarnej w technologii VoIP. Nie zawsze nagłaśniają oni fakt wykorzystywania tej technologii, słusznie wychodząc z założenia, że dla użytkownika liczy się przede wszystkim to, by telefon działał, spełniał swoją podstawową funkcję i zapewniał dobrą jakość rozmów. Mniej istotne jest to, czy do jego pracy wykorzystywane jest łącze analogowe, cyfrowe, czy też VoIP.

Wykorzystanie technologii VoIP przez operatorów tradycyjnych będzie się nasilało. W wyniku tego telefonia VoIP jest spotykana w pakietach telewizji kablowych jako „Triple Play” (Telewizja, Internet, Telefon), albo jako „Quad Play” (Telewizja, Internet, Telefon, GSM).

Przyszłość VoIP to sektor MSP

Naturalnym rynkiem rozwoju telefonii internetowej jest sektor małych i średnich firm oraz mikro przedsiębiorstw. Dzięki hostowaniu usługi VoIP nakład finansowy firmy zostanie sprowadzony do wydatków operacyjnych, które są wręcz symboliczne (np. hostowany system call center to dla firmy stała miesięczna opłata w kwocie ok. 50 zł.)

W takim rozwiązaniu klient płaci za te usługi, z których korzysta, a nie za potencjał platformy operatora. Pojawiające się nowe usługi firma może mieć od razu i bez nakładów inwestycyjnych. Co ważne, zakres usługi można dostosować do poziomu rozwoju firmy i jej faktycznych potrzeb.

„Rynek SOHO i SME wymaga większych inwestycji w przygotowanie oferty, zapewnia jednak operatorom VoIP większą stabilizację przychodów - i właśnie tą drogą pójdą najwięksi gracze na rynku” - prognozuje Krzysztof Malicki.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej