Strona główna / Maszyneria / Rynek pamięci rośnie
wtorek 15 lipiec 2008 | Jacek Bem
Rynek pamięci rośnie
Wzrost popularności urządzeń cyfrowych i związany z nim rosnący głód danych wywołują prawdziwy boom na stale rozwijającym się rynku nośników danych. Podczas gdy jeszcze dekadę temu standardem były kasety magnetofonowe, VHS oraz dyskietki. Dziś królują zewnętrzne dyski twarde, urządzenia USB i karty pamięci.

Wzrost popularności urządzeń cyfrowych i związany z nim rosnący głód danych wywołują prawdziwy boom na stale rozwijającym się rynku nośników danych. Podczas gdy jeszcze dekadę temu standardem były kasety magnetofonowe, VHS oraz dyskietki, dziś ‑ co potwierdzają badania GfK ‑ królują zewnętrzne dyski twarde, urządzenia USB i karty pamięci.

Verbatim, bazując na badaniu GfK, przewiduje, że w 2008 roku w Europie Zachodniej sprzedanych zostanie ponad 14 milionów sztuk 2,5- oraz 3,5-calowych zewnętrznych dysków twardych..

Dzięki przejęciu, w czerwcu zeszłego roku, działu zewnętrznych dysków twardych SmartDisk ‑ jednej z czołowych firm na rynku amerykańskim ‑ Verbatim dostosował swoją strategię do wymagań tego segmentu rynku. Jesienią zaprezentował swoją ofertę dysków twardych w formacie 2,5" i 3,5". W kwietniu tego roku do sprzedaży weszła nowa, ergonomiczna linia produktów.

„Osiągnęliśmy najwyższy poziom pod względem jakości zewnętrznych dysków twardych. Dodając  do tego stylowy wygląd produktów, jasne staje się, że w 2008 roku to Verbatim będzie wyznaczać kurs w tym segmencie rynku. Wysoką jakość zewnętrznych dysków twardych Verbatim, została potwierdzona wkrótce po wprowadzeniu ich do sprzedaży” – powiedział Rüdiger Theobald - dyrektor ds. rozwoju i marketingu Verbatim EUMEA.

40 milionów USB kupiła Europa

Ogromny wzrost widoczny jest także w segmencie urządzeń USB, których sprzedaż przekroczyła w 2007 roku w Europie Zachodniej 40 milionów sztuk. Na tym bardzo rozdrobnionym rynku o klientów konkuruje wiele firm, z których tylko nielicznym udaje się przekroczyć 10-procentowy udział w rynku. Verbatim, w porównaniu z rokiem 2006, znacznie poprawił swoją pozycję.

„Nasz udział w rynku europejskim wynosi nieco poniżej 5 procent, co stawia nas w gronie liderów. Także w tej dziedzinie widzimy szanse na dalszy rozwój. W kwietniu wprowadziliśmy na rynek całkiem nową gamę urządzeń USB o różnych właściwościach, pojemnościach i cenach, skierowanych do różnych grup odbiorców. Jesteśmy przekonani, że dzięki USB nowej generacji w 2008 roku nasz udział w rynku będzie dalej rósł,” powiedział Theobald.

Flash do 16 GB

Zdaniem Verbatim znaczące możliwości oferuje także będący w pełnym rozkwicie rynek kart pamięci Flash. Firma rozszerzyła ostatnio swoją ofertę również i w tym zakresie. Nowe, wysoce funkcjonalne karty CompactFlash i SDHC przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników, występują
w różnych pojemnościach aż do 16 GB. Za sprawą kart nowej generacji Verbatim podejmuje wyzwanie, jakim jest rosnące na całym świecie zapotrzebowanie na nośniki pamięci o dużych pojemnościach i krótkich czasach transferu, przeznaczonych do różnorodnych zastosowań.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej