poniedziałek 21 lipiec 2008 | Cezary Tchorek-Helm

Mocny czterdziestolatek

18 lipca 2008 minęła 40 rocznica urodzin Intel Corporation. Firma, która wynalazła mikroprocesor i skompresowała miliardy tranzystorów w pojedynczym układzie scalonym wchodzi w wiek dojrzałości.

Globalna obecność Intela obecnie obejmuje 50 krajów i około 300 biur i fabryk, a 80 procent przychodów pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych. Zespół Intela składa się z około 85 000 pracowników z całego świata. Misją firmy jest poszerzanie granic innowacji, aby ludzkie życie było bardziej ekscytujące, spełnione i satysfakcjonujące dzięki postępom w dziedzinie technologii, edukacji, wytwórczości i odpowiedzialności społecznej.

Prezes $ CEO rzuca wyzwanie ochotnikom

Dla korzyści lokalnych społeczności prezes Intela Paul Otellini poprosił pracowników o przepracowanie miliona godzin. Ten wniosek Otelliniego odzwierciedla nacisk Intela na odpowiedzialność korporacyjną, która stanowi integralną część działalności firmy. Jako globalny lider technologiczny i biznesowy, Intel jak żadna inna firma może ułatwić dostęp do edukacji i technologii w skali globalnej i promować ideę zrównoważonego rozwoju.

Pola odpowiedzialności

Edukacja. Tylko w minionej dekadzie Intel zainwestował miliard dolarów w ulepszenie edukacji na całym świecie, a teraz inwestuje ponad 100 milionów rocznie, aby pomóc nauczycielom w nauczaniu, uczniom w uczeniu się, a uniwersytetom z całego świata we wprowadzaniu innowacji.

Kluczowe programy edukacyjne Intela to m.in.: IntelŽ Teach, w ramach, którego przeszkolono ponad 5 milionów nauczycieli; Intel Computer Clubhouse Network, program pozaszkolnych, społecznościowych szkoleń technologicznych prowadzony w 20 krajach; Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF), największy na świecie konkurs naukowy dla młodzieży w wieku licealnym; Intel Science Talent Search, najbardziej prestiżowy konkurs naukowy dla młodzieży w wieku licealnym ze Stanów Zjednoczonych; oraz Intel Higher Education Program, który oferuje uniwersytetom dostęp do najnowocześniejszych technologii poprzez dotacje badawcze, fora przedsiębiorczości oraz szkolenia pod kierunkiem technologów Intela.

Dostęp. Aby zapewnić następnemu miliardowi ludzi dostęp do bezkompromisowej technologii, program Intel World Ahead oferuje technologię dostosowaną do lokalnych potrzeb i warunków, pomagając ludziom w tworzeniu zrównoważonych fundamentów przyszłego rozwoju w postaci technologii, która ulepsza ich życie. Program obejmuje zwiększanie dostępności komputerów osobistych poprzez innowacyjne programy sprzedaży, a także publiczną oraz prywatną współpracę z rządami i liderami branżowymi z 60 krajów.

Intel pracuje z lokalnymi organizacjami, aby łączyć ludzi przez technologie szerokopasmowej komunikacji bezprzewodowej, takie jak WiMAX, Wi-Fi i 3G, oraz dostarczać zlokalizowaną treść i usługi związane z informacją, edukacją i opieką zdrowotną.

Środowisko. Stałe zaangażowanie w ochronę środowiska jest częścią wszystkiego, co robi Intel. Energooszczędność, wysoka wydajność i innowacyjne materiały to kluczowe elementy ekologicznych projektów Intela. Zasady środowiskowe są wpisane w procesy produkcyjne i ogólną działalność firmy, w tym programy recyklingu odpadów i �zielone� standardy budowlane. Intel zachęca pracowników do uczestnictwa w programach ekologicznych, a także do ich tworzenia. Jako odpowiedzialny obywatel świata, Intel współpracuje z kluczowymi organizacjami społecznymi, branżowymi, rządowymi i środowiskowymi, aby promować ekologiczne projekty produktów, inspirować zmiany w postawach środowiskowych oraz wpływać na globalne strategie. Przykładem może być nabywanie certyfikatów energii odnawialnej, dzięki któremu firma wspięła się na pierwsze miejsce listy �Green Power� Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, a także członkostwo Paula Otteliniego w Kopenhaskiej Radzie Klimatu.

Krótka historia Intela

Lata 1960 - powstaje nowe pogranicze, które wymaga nowych liderów. Uznany naukowiec zakłada firmę, która stanie się globalną potęgą. Tak zaczyna się historia i dziedzictwo Intela.

1969 - do sprzedaży wchodzi pierwszy produkt Intela, bipolarna pamięć RAM wykonana w technologii bipolarnych diód Schottky,ego i powstaje słynne logo

1968 - Gordon Moore i fizyk Robert Noyce zakładają firmę Intel (skrót od INTegrated ELectronics).

1965 - Gordon Moore, fizyk i chemik zatrudniony w Fairchild Semiconductor, dokonuje ważnego spostrzeżenia nazwanego prawem Moore które rewolucjonizuje sprzęt komputerowy.

Lata 1970 - rodzi się mikroprocesor, który stanie sie mózgiem komputera PC.

 

1979 - Intel debiutuje na liście Fortune 500.

1979 - Prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter przyznaje Bobowi Noyceowi Narodowy Medal Nauki.

1978 - Intel wprowadza procesor Intel 8086, który staje się nowym standardem.

1977 - Procesor Intel 2910, pierwszy kodek w jednym chipie, ustanawia nowy standard telekomunikacji.

1976 - powstają pierwsze w branży mikrokontrolery 8748 i 8048. 

1974 - Intel 8080, uważany przez wielu za pierwszy prawdziwy mikroprocesor ogólnego przeznaczenia, trafia na rynek w szerokiej gamie urządzeń powszechnego użyytku, np. do kas sklepowych do kas sklepowych.

1972 - w Penang w Malezji powstaje pierwszy międzynarodowy zakłada międzynarodowy zakład produkcyjny Intela.

1972 � pojawia się pierwszy procesor 8-bitowy, Intel 8008.

1971 � Intel wchodzi na giełdę i sprzedaje akcje za 6,8 mln dol.

1971 � Intel wprowadza do sprzedaży pierwszy mikroprocesor, 4004.

1970 � Intel zakłada siedzibę główną w Santa Clara w Kalifornii.

Lata 1980 - komputery stają się osobiste, a Intel wyznacza kierunek rozwoju branży. Przez całą dekadę komputery PC trafiają do coraz szerszego grona odbiorców. Powstaje filantropijne ramię Intela o zasięgu krajowym, a wkrótce międzynarodowym.

1989 � IntelŽ i860 to pierwszy komercyjny procesor, który zawiera ponad milion tranzystorów.

1988 � powstaje Fundacja Intela.

1985 � Intel przedstawia 32-bitowy mikroprocesor Intel386�, który może wykonywać wiele programów jednocześnie.

1983 � Bob Noyce zostaje powołany w poczet członków Wynalazczej Galerii Sławy.

1982 � Program Intel Matching Grant wspiera pracę społeczną.

1981 � IBM wybiera procesor IntelŽ 8088 do swojego pierwszego komputera PC.

1980 � Intel, Digital Equipment Corp. i Xerox wspólnie opracowują Ethernet, aby ułatwić komunikację między komputerami.

Lata 1990 - Intel staje się powszechnie znaną marką dzięki globalnemu programu marketingowemu ze sloganem, który jest słyszany na całym świecie, co 45 sekund. Procesory stają się coraz potężniejsze, a jednocześnie coraz mniejsze.

1999 � Procesory IntelŽ PentiumŽ III i PentiumŽ III XeonŽ oferują kolejny poziom wydajności.

1999 � Intel zostaje dodany do indeksu giełdowego Dow Jones Industrial Average.

1998 � procesor IntelŽ PentiumŽ II XeonŽ napędza stacje robocze oraz serwery klasy średniej i wyższej.

1998 � Intel przyjmuje rolę tytułowego sponsora Science Talent Search, prestiżowego programu naukowego dla uczniów starszych klas szkół średnich.

1997 � Intel zostaje tytułowym sponsorem International Science and Engineering Fair, największego na świecie konkursu naukowego dla uczniów szkół średnich.

1996 � rozpoczyna się program Intel Involved, który zachęca personel z całego świata do społecznej pracy.

1995 � procesor IntelŽ PentiumŽ Pro napędza rynek 32-bitowych stacji roboczych i serwerów.

1994 � Intel publikuje swój pierwszy dobrowolny raport dotyczący środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa.

1993 � do sprzedaży wchodzi procesor IntelŽ PentiumŽ, który staje się częścią rewolucji multimedialnej.

1991 � rozpoczyna się kampania Intel InsideŽ, dzięki której Intel staje się powszechnie rozpoznawalną marką.

1990 � Gordon Moore otrzymuje Narodowy Medal Technologii.

Lata 2000: szybkie, zaawansowane przetwarzanie danych w coraz mniejszych i bardziej energooszczędnych układach scalonych jest zasługą fundamentalnych przełomów w technologiach produkcyjnych i materiałowych. Wkład Intela w edukację lokalnych społeczności rośnie wraz z globalną skalą działalności firmy.

2008 � IntelŽ Atom�, rodzina najmniejszych i najbardziej enegooszczędnych procesorów, debiutuje w mobilnych urządzeniach internetowych, netbookach i nettopach.

2008 � Intel zajmuje pierwsze miejsce na liście �Najlepszych obywateli korporacyjnych w 2008 roku� opracowanej przez Corporate Responsibility Officer Magazine i trafia na listę �100 najbardziej zrównoważonych korporacji świata� sporządzoną przez Corporate Knights Inc.

2007 � przełomowy, 45-nanometrowy proces produkcyjny Intela oraz technologia krzemowa z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-K) redefiniują pojęcie tranzystora w bezołowiowych procesorach IntelŽ Core�2 Extreme i IntelŽ XeonŽ.

2006 � czterordzeniowe procesory IntelŽ XeonŽ 5300 i Intel Core 2 zapoczątkowują erę wielu rdzeni.

2005 � Intel i jego pracownicy ofiarują ponad 2,6 mln dol. ofiarom huraganu Katrina w Stanach Zjednoczonych oraz ponad 4 mln dol. ofiarom tsunami w Azji Południowo-Wschodniej; setki pracowników deklarują pomoc.

2005 � program dotacji Intel Involved Matching Grant Program zostaje rozszerzony na Chiny, Kostarykę, Indie i Irlandię, przekraczając milion godzin ochotniczej pracy i kwotę 10 mln dol.

2003 � technologia mobilna IntelŽ CentrinoŽ łączy wysoką wydajność, długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym oraz zintegrowaną obsługę bezprzewodowych sieci lokalnych w cieńszych i lżejszych komputerach przenośnych; łączność z internetem staje się łatwiejsza i bardziej rozpowszechniona.

2001 � do sprzedaży trafiają procesory IntelŽ ItaniumŽ i Intel XeonŽ, które zwiększają wydajność serwerów i stacji roboczych.

2000 � program IntelŽ Teach zaczyna oferować szkolenia technologiczne nauczycielom z całego świata.