Strona główna / Maszyneria / Test: FRITZ! Repeater 3000
czwartek 01 październik 2020 | Robert Kamiński
Test: FRITZ! Repeater 3000
Łączność bezprzewodowa (Wi-Fi) może nie jest najbezpieczniejszym wariantem sieci, ale jest niezwykle wygodna i szeroko stosowana. Dla wielu urządzeń to jedyna forma łączności, dlatego warto rozejrzeć się za wydajnym urządzeniem, które poszerzy pole działania routera.

Od czasu wypuszczenia pierwszych urządzeń WiFi zgodnych ze standardem 802.11 (szybkość transmisji danych 1/2 Mbs) na rynek minęły nieco ponad dwie dekady. Od tego czasu byliśmy świadkami rozwoju i wydania nie jednego, ale kilkanastu nowych i zaktualizowanych protokołów Wi-Fi, z których najpopularniejsze to bez wątpienia 802.11g wydany w 2003 roku (szybkość transmisji danych do 54 Mbs), 802.11n wydany w 2009 r. (szybkość transmisji danych do 600 Mbs) i 802.11ac wydany w 2013 r. (Szybkość transmisji do 2167 Mbs).

Mimo że różnica w maksymalnych teoretycznych szybkościach transmisji danych między protokołami jest ogromna, zasięg bezprzewodowy nie ewoluował tak bardzo i chociaż większość nowoczesnych modemów / routerów jest wyposażona w kilka anten, nie wystarczają one do pokrycia dużych przestrzeni. Dlatego na rynku niezwykle popularne są wzmacniacze Wi-Fi, a ich wybitnym przedstawicielem jest testowany przeze mnie  FRITZ! Repeater 3000, wyprodukowany przez AVM.

Nic nie zastąpi kabla?

AVM oferuje szeroki wybór produktów do szybkiej łączności szerokopasmowej. Wszystkie urządzenia z logo Fritz! oparte na standardach bezprzewodowej sieci LAN, DECT i powerline, zapewniają inteligentną i bezpieczną sieć domową. Dzięki systemowi operacyjnemu FRITZ! OS, są intuicyjne i łatwe w użyciu.

FRITZ! Repeater 3000 to nie tylko flagowy model wzmacniacza Wi-Fi, ale także największy pod względem gabarytów i komponentów sprzętowych, które AVM zdecydował się wcisnąć do środka. Wewnątrz dużej biało-czerwonej obudowy z tworzywa sztucznego upakowano czterordzeniowy procesor Qualcomm IPQ4019 ARM Cortex A7, 6 anten, 256 MB pamięci DDR3L SDRAM i 128 MB pamięci NAND flash.

Dzięki 3 dostępnym pasmom FRITZ! Repeater 3000 może jednocześnie oferować prędkość bezprzewodową do 1733 Mbs w pierwszym paśmie 5 GHz, 866 Mbs w drugim paśmie 5 GHz i 400 Mbs w paśmie 2,4 GHz.

Pod względem dostępnych technologii FRITZ! Repeater 3000 w pełni obsługuje AVM Mesh WiFi, MU-MIMO (wielu użytkowników, wiele wejść, wiele wyjść), formowanie wiązki (TxBF) i Qualcomm Wi-Fi SON (samoorganizująca się sieć), a także dwa porty Gigabit Ethernet LAN, do których można podłączyć komputer stacjonarny i/lub np. laptop, a nawet switch!

Co prawda popularna skrętka, czyli podłączenie „po kablu” jest optymalnym rozwiązaniem – niestety nie zawsze można je zastosować. Mamy również do dyspozycji urządzenia powerline, korzystające z sieci energetycznej, ale i w tym przypadku mogą się pojawić problemy. Jeśli masz w swoim domu 3 fazy, to w sytuacji gdy transmisja nie jest realizowana w obrębie jednej fazy – możesz mieć spadki wydajności.

I tu pojawiają się sieci typu Mesh korzystające z inteligentnych wzmacniaczy, których doskonałym przedstawicielem jest właśnie FRITZ! Repeater 3000.

Repeater ma wymiary 8,8 x 13,6 x 18,4 centymetra i jest podobny do poprzednich routerów LTE firmy AVM. Oznacza to również - w przeciwieństwie do FritzWLAN Repeater 1750E - że nie można go podłączyć bezpośrednio do gniazdka elektrycznego - wymaga miejsca do ustawienia. Nie jest to idealne rozwiązanie do powieszenia np. w korytarzu, ale wyższa wydajność wymaga oczywiście większych wymiarów.

Konfiguracja

To ładnie wyglądające urządzenie, utrzymane w tym samym stylu co FRITZ! Box 7530, w większości jest białe z czerwonymi wstawkami. Pojedynczy przycisk znajduje się z przodu wraz z kilkoma diodami. Z tyłu umieszczono 2 gigabitowe porty LAN.

Instrukcja z dumą przedstawia prostą konfigurację w 3 krokach… i jest to dokładnie tak proste. Podłącz zasilanie, naciśnij przycisk połączenia umieszczony z przodu, a następnie naciśnij WPS na swoim routerze. Cały proces trwa około 5 minut - nie musiałem logować się do żadnej sieci, panelu lub wprowadzać hasła - po prostu zadziałało.

Z zakładki Dostęp do sieci domowej masz dwie możliwości: skopiuj / przejmij ustawienia z modemu / routera do FRITZ! Repeater 3000 (ustawienie zalecane) lub możesz wybrać inne ustawienia, łącznie z innym identyfikatorem siemi - SSID. W tej samej zakładce można także skonfigurować FRITZ! Repeater 3000 jako przewodowy most LAN.

W zakładce sieć możesz sprawdzić aktualne połączenia z FRITZ! Repeater 3000 (chyba że jest to część sieci Mesh) i wybrać, czy chcesz, aby adres IP był przypisany automatycznie czy też ma być statyczny.

W zakładce Wireless możesz zmienić SSID, włączyć/wyłączyć pasma, ręcznie ustawić kanały, dostosować siłę sygnału, ustawić preferowany tryb WPA i hasło, użyć funkcji harmonogramu oraz włączyć/wyłączyć dostęp dla gości.

Zakładka systemowa pozwala na sprawdzenie logów, zużycia energii i statystyk, zmianę nazwy urządzenia, skorzystanie z usług push, regulację jasności diod LED, ustawienie hasła do webowego GUI, tworzenie kopii zapasowych (przywracanie ustawień), oraz aktualizację firmware .

Po co trzy częstotliwości WLAN?

Trzy zakresy częstotliwości WLAN są idealne zarówno dla repeaterów, jak i dla większych sieci Mesh: zwykle repeater musi przełączać się między połączeniem z routerem a urządzeniem końcowym, a przez to prędkość urządzeń końcowych jest o połowę mniejsza. Jeśli korzysta z 2 częstotliwości WLAN, tylko jedna jest dostępna dla urządzenia końcowego, a druga dla routera. Ponieważ jedna częstotliwość (2,4 gigaherca) ma bardzo duży zasięg i może być odbierana również przez starsze urządzenia, podczas gdy druga (5 gigaherców z WLAN-ac) jest szybsza, trudno tutaj znaleźć idealne rozwiązanie. Te problemy nie występują w przypadku trzech zakresów częstotliwości: AVM FritzRepeater 3000 wykorzystuje do komunikacji z routerem dodatkowe 5 gigaherców. Wzmacniacz z kolei dostarcza urządzeniom końcowym dodatkowe 5 gigaherców i 2,4 gigaherca. Ta sztuczka może znacznie zwiększyć wydajność WLAN, ponieważ pozostałe dwie częstotliwości WLAN mogą przesyłać dane do urządzeń końcowych. 

Dzięki trzeciemu pasmu częstotliwości straty prędkości są również mniejsze, jeśli kilka repeaterów jest podłączonych do routera FritzBox, co zdarzało się w przypadku wcześniejszych modeli.

Wraz z aktualizacją firmware do FritzOS 7.12, AVM FritzRepeater 3000 zyskał funkcję WiFi Mesh Steering (Access Point Steering). Dzięki temu system zawsze łączy urządzenia końcowe z następnym punktem dostępowym - może to być router, repeater lub adapter sieciowy z WLAN firmy AVM. Przykładowo, jeśli przemieszczasz się po domu ze smartfonem, to nie „wiąże się”  na stałe z routerem zainstalowanym np. na parterze, ale automatycznie przełącza się na repeater, który znajduje się w pobliżu telefonu komórkowego. W najlepszym przypadku użytkownicy nigdy nie są połączeni z punktem dostępu o niskim sygnale, a tym samym wolnym. Dzięki sterowaniu pasmem sieć automatycznie przełącza również urządzenia końcowe na najlepsze pasmo częstotliwości.

Szybkość sieci WLAN w praktyce

Subiektywne wrażenia z korzystania z sieci Mesh, przy wykorzystaniu FRITZ! Repeater 3000 są bardzo dobre na dowolnym urządzeniu, ale różnicę widać gdy podłączymy komputer do portu LAN.

Mój komputer wyposażony jest w kartę Wi-Fi 2,4 gigahertza i powiedzmy sobie szczerze – połączenia bezpośrednio z internetem za pośrednictwem routera nie były imponujące. Przed modernizacją sieci elektrycznej dobrze sprawdzał się powerline, ale po przełączeniu faz już nie było tak wydajnie.

FRITZ! Repeater 3000 całkowicie odmienił sytuację – połączenie z internetem jest jak „po kablu”, z pełną prędkością jaką udostępnia operator.

Po lewej: Połączenie bez repeatera - Po prawej: połączenie z wykorzystaniem portu LAN repeatera

fraetz repeater prędkość

Podsumowanie: Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Firma AVM wyrobiła sobie markę przez lata, a FRITZ! Repeater 3000 to kolejny produkt, który ugruntowuje jej pozycję na rynku. FritzRepeater 3000 przekonuje dobrą wydajnością WLAN, funkcjami i prostą konfiguracją. Dzięki trzeciemu zakresowi częstotliwości może w praktyce dostarczać dane do urządzeń końcowych szybciej niż konwencjonalne wzmacniacze dwuzakresowe o dwóch częstotliwościach. 

FRITZ! Repeater 3000 firmy AVM jest obecnie (jesień 2020) dostępny za  800 zł i jest to właściwie również jego główna wada. Na rynku jest sporo tańszych urządzeń. Mimo to FRITZ! Repeater 3000 nie jest najdroższym repeaterem Wi-Fi na rynku (porównywalną cenę ma model RE7000 firmy Linksys), więc „na koniec dnia” wszystko sprowadza się do Twoich potrzeb i czy posiadasz inne urządzenia AVM i chciałbyś korzystać z funkcji AVM Mesh Network. Podsumowując, jeśli chcesz mieć najwyższej jakości repeater Wi-Fi AC na rynku i nie zależy Ci na rozmiarze ani cenie, FRITZ! Repeater 3000 jest tym, który jest dla Ciebie i dlatego też w pełni go polecam.

ZALETY:

  • Najszybsza wydajność WiFi AC
  • Model trójzakresowy AC3000 (2x5 GHz / 1x2,4 GHz)
  • Obsługuje MU-MIMO i Beamforming
  • 2 porty Gigabit Ethernet
  • Idealna lokalizacja LED
  • Interfejs sieciowy FRITZ! OS
  • Funkcja sieci Mesh

WADY

  • Cena (dla niektórych)
  • Rozmiar (dla niektórych)
  • Zużycie energii (dla niektórych)

 

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej