środa 23 grudzień 2020 | Robert Kamiński

Jak podłączyć router Fritz!Box do światłowodu?

Chciałbyś korzystać ze światłowodu i jednocześnie zachować swój router? Tak, to da się zrobić – nie jesteś skazany na jedynie słuszne rozwiązanie operatora!

Światłowodów nie trzeba zachwalać – zapewniają szybką i niezawodną transmisję. Niestety z reguły operatorzy oferują dedykowany sprzęt, który nie zaspokaja oczekiwań bardziej wymagających użytkowników. Prawdopodobnie większość zadowoli się rozwiązaniem, które oferuje operator – jednak Ci bardziej wymagający, często korzystający z wielu urządzeń w ramach home office chcieliby użyć z własnego sprzętu.

Dotyczy to zwłaszcza rozwiązań oferowanych przez takie firmy jak AVM, które stworzyły własny ekosystem, na który składają się urządzenia z pogranicza home office i smart home.

Jeśli posmakowałeś routera - z wbudowanym faxem, telefonią VoIP, IVR, automatyczną sekretarką i możliwościami sterowania oświetleniem czy ogrzewaniem – trudno będzie z niego zrezygnować. Na szczęście Fritz!Box jest w stanie współpracować również ze światłowodem!

Jak to zrobić?

Opiszę rozwiązanie, z którego sam korzystam – światłowód od Orange i router Fritz!Box 7590. Metoda jest skuteczna również w przypadku innych modeli, aczkolwiek zaletą tego routera jest oddzielny port WAN i wbudowane rozwiązania smart home. Warto wziąć to pod uwagę rozpatrując cenę, która jest nieco wyższa od konkurencji.

Standardowa oferta Orange – bez względu na szybkość transmisji – bazuje na routerze Funbox francuskiej firmy Sagem, w którym zintegrowano ONT (Optical Network Terminal), czyli modem, router i dekoder TV. To całkiem wydajny kombajn, jednakże jak już wspomniałem wcześniej, nie zaspokoi oczekiwań bardziej wymagających użytkowników.

Przede wszystkim zamawiając usługę należy poprosić o oddzielny ONT, dzięki czemu unikasz połączenia router-router, które powiela funkcje 2 urządzeń.

Jeśli masz już zainstalowany terminal ONT (w moim przypadku Huawei EchoLife) podłączasz do niego router za pośrednictwem portu WAN i przechodzisz do konfiguracji Fritz!Box.

W zakładce Internet -> dane dostępowe / Port zaznaczamy „przyłączenie do zewnętrznego modemu” , oraz  w trybie pracy „samodzielnie nawiązuj połączenie z internetem”. 

fritz!box podłączenie do sieci Orange

W danych dostępowych zaznaczamy Tak i wpisujemy swój login i hasło. Login jest na umowie, zaś hasło można zresetować, dzwoniąc na numer wsparcia technicznego Orange. Hasło zostanie wygenerowane automatycznie i przesłane SMS.

podłączenie Fritz!Box do sieci Orange

W ustawieniach połączenia wpisujemy prędkość pobierania / wysyłania i co niezwykle istotne zaznaczmy „Użyj VLAN do dostępu do Internetu” i w polu identyfikator VLAN wpisujemy wartość 35.

podłączenie Fritz!Box do sieci Orange

W zakładce IPv6 zaznaczamy „Obsługa adresacji IPv6 aktywna” i „Użyj natywnego połączenia IPv4”, a następnie „ręczne ustawianie MTU” gdzie wpisujemy wartość 1540 bajty. System prawdopodobnie zwróci uwagę, że to wysoka wartość, ale takie ustawienie jest w systemie Funbox.

podłączenie Fritz!Box do sieci Orange

W zakładce Serwer DNS zaznaczmy „Użyj innych serwerów DNSv4” i wpisujemy poniższe wartości:

podłączenie Fritz!Box do sieci Orange 

 W każdym kroku klikamy "zastosuj" - czekamy na połączenie i cieszymy się szybkim internetem światłowodowym dostarczanym przez znakomity router!

neostrada