Strona główna / Maszyneria / Najszybsza wirtualizacja pamięci dyskowej
czwartek 24 lipiec 2008 | Torsten Gustaffson
Najszybsza wirtualizacja pamięci dyskowej
SAN Volume Controller to rozwiązanie IBM do wirtualizacji pamięci masowych, które jest odpowiedzią na m.in. wzrost zapotrzebowania na pojemność pamięci masowej, niewystarczającą utylizację zasobów dyskowych, podział zasobów na warstwy, migrację danych bez przestojów pracy oraz konieczność zabezpieczenia danych i stworzenia planu Disaster Recovery.
Tagi: ibm, firma,

Największa wydajność

Dużą i skalowalną wydajność IBM SVC potwierdza wynik testu SPC - organizacji non-profit Storage Performance Council, wg którego IBM SVC jest najszybszym rozwiązaniem wirtualizacyjnym pamięci dyskowej, który przewyższa nawet wydajność najszybszej monolitycznej macierzy dyskowej klasy enterprise. IBM SVC stosuje metodę wirtualizacji in-band (czyli umieszczenie urządzeń w strumieniu danych). Umożliwia to wykorzystanie pamięci podręcznej cache (od 16 do 64GB), co wraz z rozłożeniem danych na wiele macierzy, dramatycznie zwiększa wydajność.

Wersja 4.3

Nowe funkcje SVC dostępne są bez dodatkowych kosztów dla istniejących użytkowników SVC po aktualizacji oprogramowania.

Wersja 4.3 umożliwia funkcjonalność:

- thin provisioning – wykorzystanie przestrzeni dyskowej tylko, gdy nowe dane są zapisane,
w przeciwieństwie do tradycyjnego rezerwowania przestrzeni „z góry” (ang. Space Efficient Volumes),

- wykonywanie natychmiastowej kopii danych „flashcopy” z wykorzystaniem „thin provisioning” (ang. Space Efficient FlashCopy),

- mirroring – tworzenie dwóch kopii wirtualnych wolumenów na dwóch różnych macierzach dyskowych,

- wsparcie dla kolejnych systemów operacyjnych i macierzy dyskowych.

Redukcja kosztów

Wg firmy analitycznej Enterprise Storage Group pierwsze firmy, które wprowadziły wirtualizację pamięci masowej oszczędziły średnio 24% na sprzęcie, 16% na oprogramowaniu i 19% na zarządzaniu SAN w ciągu roku. Oszczędności na sprzęcie spowodowane są lepszą utylizacją przestrzeni dyskowej zarządzanej przez SVC. Zastąpienie sterowników (często płatnych) dla różnych macierzy dyskowych, darmowymi sterownikami do obsługi SVC zaowocowało z kolei dużymi oszczędnościami na oprogramowaniu.

Trend

W przyszłości wirtualizacja zasobów dyskowych oraz pamięci masowej będzie czymś tak oczywistym jak dziś wirtualizacja serwerów. Potwierdza to firma analityczna Taneja Group, pisząc w swoim raporcie m.in.: „Wirtualizacja pamięci masowej nie będzie opcjonalna w następnej generacji data center”. Wirtualizacja jest też jednym z pięciu filarów projektu IBM Big Green, dzięki zwiększeniu wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu zużywanej energii.

„Czas tworzenia projektu IT jest coraz krótszy i często trwa kilka tygodni. Pociąga to za sobą nowe wymagania dotyczące zasobów. Wirtualizacja daje możliwość płynnego przenoszenia danych, a dzięki nowej funkcjonalności, tzw. thin-provisioning, nie ma potrzeby rezerwacji całej przestrzeni dla danej aplikacji, jedynie w miarę potrzeb, nowe bloki dyskowe są rezerwowane na fizycznych dyskach. Rozwiązanie to wprowadza dużą elastyczność” – mówi Dariusz Ferenc, Systems Architect IBM Polska.

Referencje
W Polsce zainstalowanych jest kilkadziesiąt kontrolerów SVC u klientów z różnych sektorów gospodarki: dużych i średnich banków, firm dystrybuujących prasę, lotniczych, energetycznych, urzędów. Największa instalacja rozwiązania do wirtualizacji pamięci dyskowej w Polsce została wykonana w Raiffeisen Bank Polska. Bank korzysta z rozwiązania IBM SAN Volume Controller.

W ciągu pięciu lat, na świecie zainstalowano ponad 13000 kontrolerów.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej