piątek 25 lipiec 2008 | Cezary Tchorek-Helm

Intel przedstawił System on Chip (SoC)

Firma Intel planuje wykorzystać swoje doświadczenia projektowe oraz zaawansowane techniki produkcji, w tym ekonomię prawa Moore’a, do wprowadzenia na rynek nowej kategorii produktów typu System on Chip (SoC). SoC będzie wykorzystany w urządzeniach wykorzystujących środowisko Internetu.  

Po raz pierwszy Intel buduje kilka układów SoC w oparciu o architekturę istniejących procesorów, które napędzają większość urządzeń internetowych, określaną mianem Intel Architecture (IA). Produkty te zaoferują nowy poziom wydajności i energooszczędności, połączą wiele funkcji i będą dostosowane do potrzeb tradycyjnych rynków Intela, a także kilku rosnących sektorów rynku elektroniki użytkowej, mobilnych urządzeń internetowych (MID) oraz systemów osadzonych. Firma przedstawiła też pierwszych osiem produktów z rodziny Intel® EP80579 Integrated Processor, które są przeznaczone do zastosowań takich jak bezpieczeństwo, przechowywanie danych, komunikacja i robotyka przemysłowa.

Canmore, Sodaville i inni

Intel zaprojektował ponad 15 układów SoC, w tym pierwszy chip przeznaczony do urządzeń elektroniki użytkowej, który ma nazwę kodową „Canmore” i ma wejść do sprzedaży w dalszej części roku, oraz układ drugiej generacji „Sodaville” zaplanowany na przyszły rok. Ponadto w 2009 roku na rynek ma trafić druga generacja produktów osadzonych, a nowa platforma dla urządzeń MID o nazwie kodowej „Moorestown” z procesorem „Lincroft” ma wejść do sprzedaży w 2010 roku.

Atom jest bazą

Wiele z tych nowych produktów będzie opartych na rdzeniu procesora Intel® Atom™. Wszystkie zapewnią większą wydajność i energooszczędność, a także możliwość dostosowywania, co skróci cykle projektowe i przyspieszy wprowadzanie produktów na rynek, jednocześnie oferując klientom więcej innowacji, większy wybór i niższe koszty.

„Teraz możemy zaoferować bardziej zintegrowane produkty, zaczynając od robotyki przemysłowej i samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych, a kończąc na przystawkach telewizyjnych, systemach MID i innych urządzeniach. Projektując bardziej złożone systemy na mniejszych chipach, Intel zwiększa wydajność, funkcjonalność i zgodność programową architektury IA, zarazem kontrolując ogólne wymagania dotyczące zasilania, kosztów i rozmiarów w celu lepszego spełnienia potrzeb poszczególnych rynków” - powiedział Gadi Singer, vice president of Intel’s Mobility Group and general manager, SoC Enabling Group.

Nowe układy inteligentne do systemów osadzonych

Cztery spośród ośmiu nowych produktów SoC Intel EP80579 obsługują technologię Intel® QuickAssist, która upraszcza używanie i wdrażanie akceleratorów szyfrowania i transmisji pakietów w intelowskich komputerach. Każdy układ SoC zawiera rdzeń procesora Intel® Pentium® M, zintegrowany kontroler pamięci oraz różne zintegrowane kontrolery komunikacji i wejścia-wyjścia. Produkty te są sprzedawane w wersjach o różnej szybkości, współczynniku rozpraszania ciepła oraz komercyjnej/przemysłowej temperaturze pracy. W niektórych przypadkach pozwolą na zbudowanie platform z płytą mniejszą o 45 procent oraz rozpraszaniem ciepła niższym o 34 procent.

7 lat wsparcia technicznego dla wszystkich

Wszystkie produkty są również objęte  7-letnim wsparciem produkcyjnym Intela, więc nadają się idealnie do zastosowań takich jak tradycyjne systemy osadzone i przemysłowe, pamięć masowa dla małych i średnich firm (SMB) oraz użytkowników domowych, systemy bezpieczeństwa korporacyjnego, telefonia IP oraz infrastruktura bezprzewodowa i WiMAX.

 „Inteligentne rozwiązania SoC mogą odnieść ogromny sukces rynkowy w miarę, jak urządzenia podłączone do Internetu zaczynają być liczone w miliardach, wzrastają wymagania wydajnościowe, a urządzenia stają się coraz mniejsze” — powiedział Doug Davis, vice president of Intel’s Digital Enterprise Group and general manager, Embedded and Communications Group.

SoC wspomaga VPN i VoIP

Wersje układów SoC z technologią Intel® QuickAssist przyspieszają szyfrowanie i przetwarzanie pakietów w urządzeniach zabezpieczających, takich jak bramy wirtualnych sieci prywatnych (VPN), zapory sieciowe, urządzenia do zunifikowanego zarządzania zagrożeniami (UTM) oraz korporacyjne rozwiązania głosowe, na przykład systemy Voice-over-Internet Protocol (VoIP) i konwergentne platformy dostępowe.

Intel oferuje również standardowe sterowniki programowe i moduły usługowe do pobrania. Pakiet Intel® EP80579 Software for Security Applications on Intel® QuickAssist Technology zapewnia narzędzia do tworzenia niezawodnych urządzeń zabezpieczających, a pakiet Intel® EP80579 Software for IP Telephony Applications on Intel® QuickAssist Technology — biblioteki do tworzenia bezpiecznych korporacyjnych aplikacji głosowych.

Kiedy?           

Intel ma już 50 klientów korzystających z tych produktów; wielu z nich miało do nich dostęp od niemal roku. Pierwsze systemy pojawią się w tym kwartale, a kolejne w dalszej części roku i na początku przyszłego, ponieważ cykl projektowania systemów osadzonych zwykle zajmuje od 12 do 18 miesięcy.