Strona główna / Maszyneria / Pomnik trwalszy od spiżu - powstaje laboratorium im. Jacka Kilby
piątek 12 wrzesień 2008 | Anna Pawłowska-Pojawa
Pomnik trwalszy od spiżu - powstaje laboratorium im. Jacka Kilby
Kilby Labs - tak będzie sie nazywało centrum innowacji tworzone przez Texas Instruments. Firma zapowiedziała uruchomienie centrum 12 września, dokładnie w 50. rocznicę wynalezienia układu scalonego. Wynalazcą, który zapoczątkował rewolucję, był Jack Kilby. W centrum jego imienia będą prowadzone przełomowe badania nad zastosowaniem technologii półprzewodnikowych - od ochrony zdrowia po przyjazne środowisku samochody.

Kilby Labs – tak będzie sie nazywało centrum innowacji tworzone przez Texas Instruments. Firma zapowiedziała uruchomienie centrum 12 września, dokładnie w 50. rocznicę wynalezienia układu scalonego. Wynalazcą, który zapoczątkował rewolucję, był Jack Kilby. W centrum jego imienia będą prowadzone przełomowe badania nad zastosowaniem technologii półprzewodnikowych – od ochrony zdrowia po przyjazne środowisku samochody.  

Laboratorium Kilby’ego będzie się znajdowało w północnym kampusie Texas Instruments w Dallas i powstanie na wzór oryginalnego laboratorium, w jakim przed 50 laty pracował Jack Kilby. Zostanie jednak wyposażone

w najnowocześniejsze narzędzia umożliwiające zarówno naukowcom, jak i inżynierom z TI prowadzenie badań nad możliwościami i zastosowaniami półprzewodników.  

„W TI wierzymy, że technologie, które mają tak silny wpływ na nasze życie to te technologie, w które warto inwestować” – mówił na uroczystej inauguracji centrum Rich Templeton, prezes i dyrektor zarządzający TI. „Naszym celem jest połączenie doświadczenia TI w zakresie rozwoju technologii półprzewodnikowych oraz potrzeb i oczekiwań konsumentów z wiedzą i wyobraźnią nowego pokolenia innowatorów. Chcemy stworzyć miejsce, gdzie ludzie będą mogli sobie wyobrażać i tworzyć nowy lepszy świat” – mówił Gregg Lowe, wiceprezes TI. Podkreślał, że to najlepszy sposób, aby uczcić pamięć genialnego wynalazcy i kontynuować jego dzieło.

Dzieło, które mimo niewielkich rozmiarów, raz na zawsze zmieniło życie na Ziemi.

Kim był Jack Kilby? Czym był chip 50 lat temu?

To może od końca. Chip był niepozorny, miał rozmiar półtora milimetra na centymetr, zwierał tranzystor, kondensator i trzy oporniki. Wykonany był z kryształu germanu. Kiedy 12 września 1958 r. Kilby pokazał kolegom swój wynalazek, rewolucja już wisiała w powietrzu. Podłączony do źródła zasilania chip wyemitował prąd. Początkowo technologię układów scalonych wykorzystywano do zastosowań wojskowych i kosmicznych. Jednak już po niespełna dziesięciu latach wynalazek Kilby’ego miał trafić pod strzechy, tym razem w postaci kalkulatorów przenośnych (dziś kieszonkowych).

Dzisiaj układy scalone są… bez mała wszędzie. W ochronie zdrowia i sprzęcie ratującym życie. W telefonach komórkowych, komputerach i samochodach. W sprzęcie medycznym. W samolotach i przemyśle lotniczym.

W telewizorach. W opiece nad zwierzętami. Światowy popyt na chipy szacuje się na 250 miliardów dolarów rocznie.

Nobel 2000

A sam John Kilby? Urodził się w 1923 r. Od 1958 r. pracował w Texas Instruments. Niemal na samym początku kariery zawodowej wynalazł układ scalony, a potem całe życie poświęcił rozwijaniu i udoskonalaniu chipa. W 2000 r. dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Był członkiem IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) oraz amerykańskiej National Academy of Engineering (NAE). Zmarł na raka w 2005 r. Jego dzieło jest jednak wciąż żywe i wciąż zmienia życie zwykłych ludzi. Najczęściej – na lepsze. 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej