Strona główna / Maszyneria / Procesory serwerowe Intel Xeon - top wydajności
środa 17 wrzesień 2008 | Grzegorz Brzechalski
Procesory serwerowe Intel Xeon - top wydajności
Firma Intel wyznacza standardy w wydajności wirtualizacji. Stało się to możliwe dzięki premierze siedmiu procesorów Intel Xeon z serii 7400, produkowanych w procesie technologicznym 45 nanometrów (nm). W jednym układzie może znaleźć się nawet sześć rdzeni, które współpracują z 16MB współdzielonej pamięci podręcznej.
Tagi: intel, serwer, procesor,

Parametry te sprawiają, że aplikacje tworzone z myślą o zwirtualizowanych środowiskach i przetwarzaniu dużej ilości danych, np. bazy danych, systemy business intelligence, ERP i oprogramowanie do konsolidacji serwerów, odnotowują niebywały wzrost wydajności, dochodzący w niektórych wypadkach do niemal 50 procent.

Platformy bazujące na tych procesorach mogą być rozszerzane aż do 16 gniazd procesorowych, co umożliwia tworzenie serwerów o 96 rdzeniach. Oznacza to niezwykłą skalowalność, znaczną liczbę wątków obliczeniowych, olbrzymie zasoby pamięci i niezrównaną niezawodność w korporacyjnych centrach danych.

„Nowa rodzina procesorów pomoże działom IT w zarządzaniu coraz bardziej złożonymi, korporacyjnymi środowiskami serwerowymi. Tworzy znakomitą okazję, żeby podnieść wydajność wielowątkowych aplikacji w ramach stabilnej platformy. Nowe właściwości, takie jak dodatkowe rdzenie, duża współdzielona pamięć podręczna i zaawansowane technologie wirtualizacji, sprawiają, że seria Xeon® 7400 uzyskuje rekordową wydajność, która rozpocznie nową falę wdrożeń wirtualizacyjnych w przedsiębiorstwach” – powiedział Tom Kilroy, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny Digital Enterprise Group.

Rekordy wydajności

Rodzina procesorów Intel Xeon 7400 już ustanowiła nowe rekordy dla zestawów z czterema i ośmioma gniazdami procesorowymi w najważniejszych branżowych benchmarkach, mierzących wydajność w wirtualizacji, bazach danych, ERP i e-handlu. IBM najpierw uzyskał rekordowy wynik 1,2 miliona tmpC na ośmioprocesorowym serwerze System x* 3950 M2, a następnie pobił rekord w grupie serwerów czteroprocesorowych – model System x* 3850 M2 uzyskał w teście TPC*-C wynik 684.508 tpmC. Jest to benchmark, w którym mierzy się wydajność bazy danych w warunkach przetwarzania transakcji w trybie online.

Serwer HP ProLiant DL580 G5, wykorzystany w teście SAP-SD mierzącym wydajność serwera w obsłudze transakcji sprzedaży i dystrybucji w systemie SAP, ustanowił nowy rekord świata, wynoszący 5155 użytkowników SD. Serwer Fujitsu-Siemens PRIMERGY* RX600 S4 uzyskał rekordowy wynik w benchmarku SPECint*_rate2006, wynoszący 291. Jest to test mierzący wydajność systemu w obliczeniach stałoprzecinkowych. Uzyskano także kilka dalszych rekordów w innych ważnych testach, mierzących wydajność w zastosowaniach korporacyjnych.

Preferowana platforma do wirtualizacji

Nowe procesory z serii Xeon 7400 przynoszą wyjątkowy wzrost wydajności przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii. Było to możliwe dzięki zastosowaniu technologii produkcyjnej 45nm high-k oraz przeprojektowanych tranzystorów, w których wykorzystano metalowe bramki typu high-k (o wysokiej stałej dielektrycznej), zbudowane z użyciem hafnu. Pozwala to uzyskać w niektórych przypadkach wydajność o niemal 50 procent wyższą, a także nawet 10-procentową redukcję zużycia energii.

Jest to też źródłem rekordowego wyniku VMmark (test wydajności w zastosowaniach wirtualizacyjnych), uzyskanego na czteroprocesorowym, 24-rdzeniowym serwerze Dell PowerEdge R900 z oprogramowaniem VMware ESX server 3.5.0.* Wynik wyniósł 18,49.

Taki wzrost wydajności w zastosowaniach wiążących się z wirtualizacją, a także zaawansowane mechanizmy wirtualizacyjne, np. Intel Virtualization Technology (VT) FlexMigration, sprawiają, że serwery bazujące na procesorach z serii Xeon 7400 stanowią idealną platformę dla klientów, którzy chcą ujednolicić wirtualną infrastrukturę. FlexMigration umożliwia migrację wirtualnych maszyn z poprzednich, aktualnych i przyszłych platform bazujących na mikroarchitekturze Core. To zaś zapewnia ochronę inwestycji oczekiwaną przez administratorów, którzy planują utworzenie zasobów zwirtualizowanych systemów i wykorzystywanie ich do budowy mechanizmów przejmowania obciążeń w razie usterki, przywracania sprawności po awarii, równoważenia obciążeń oraz optymalizacji prac konserwacyjnych i przerw w dostępności serwerów.

Co praktycznie daje serwerowy Xeon

Procesory dostępne są w wersjach z taktowaniem dochodzącym do 2,66 GHz oraz zużyciem energii ograniczonym nawet do 50W. W ofercie można znaleźć m.in. pierwszy 6-rdzeniowy układ kompatybilny ze standardem x86, który zużywa tylko 65W energii. Przekłada się to na niecałe 11W na rdzeń. Platformy dostępne są w wersji do montażu w szafach typu rack, w obudowach wieżowych i serwerach kasetowych o wysokiej gęstości.

Procesory z rodziny Xeon 7400 współpracują z istniejącymi platformami Intel z serii Xeon 7300, a także z chipsetem Intel 7300 i pamięcią o pojemności do 256GB. Umożliwia to szybkie wprowadzenie nowych procesorów do stabilnej infrastruktury.

Ceny układów z rodziny Xeon 7000, przy zakupie 1000 sztuk, kształtują się w przedziale od 856 USD do 2729 USD.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej