Strona główna / Maszyneria / Platforma Microsoft Windows Azure
środa 29 październik 2008 | Robert Kamiński
Platforma Microsoft Windows Azure
Podczas konferencji Professional Developers Conference 2008, Ray Ozzie, główny architekt oprogramowania firmy Microsoft, zaprezentował Windows Azure. Azure Services Platform to nowa usługa opracowana przez Microsoft zapewniająca wsparcie dla programistów przy budowaniu aplikacji nowej generacji.

Ray Ozzie opisał, w jaki sposób platforma łączy w sobie możliwości programowe działające w „chmurze”, z pojemnością oraz usługami infrastruktury obliczeniowej i sieciowej działających na serwerach wewnątrz globalnej sieci danych firmy Microsoft. Dzięki temu programiści będą mogli wdrażać aplikacje na „chmurze” bądź w lokalu firmy i dostarczać usługi zarówno dla biznesu jak i pojedynczego klienta. Uczestnikom konferencji przedstawiono też ograniczoną wersję CTP, tj. Community Technology Preview (CTP) platformy Azure Services Platform, dzięki czemu mogli przetestować jej funkcjonalności.

Ten moment jest punktem zwrotnym dla firmy Microsoft oraz dla społeczności programistów. Zaprezentowaliśmy zestaw technologii, który zmieni zasady gry i udostępni nowe możliwości programistom sieciowym i biznesowym” – powiedział Ray Ozzie.

„Platforma Azure Services Platform została zbudowana od podstaw z myślą o zaangażowaniu firmy Microsoft w idee otwartości i interoperacyjności, przez co jest w stanie zmienić sposób, w jaki klienci pozyskują informacje i korzystają z sieci. Co najważniejsze, dzięki takiej platformie klienci zyskają duże możliwości wyboru aplikacji w serwisach internetowych działających „na chmurze”, bądź poprzez serwery znajdujące się w ich lokalach i będą mogli połączyć je w sposób najlepiej zaspokajający ich potrzeby biznesowe”.

Nowa jakość programowania dzięki Azure Services Platform

 W przeciwieństwie do wielu stosowanych dziś rozwiązań opartych na serwisach, platforma Azure Services Platform oferuje programistom duża elastyczność i możliwość stworzenia aplikacji, które wykorzystują posiadane przez nich umiejętności, narzędzia i technologie, takie jak np. Microsoft NET i Visual Studio. Programiści mogą również korzystać z szerokiego wyboru narzędzi i technologii komercyjnych oraz rozwiązań open source, mając dostęp do serwisów Azure z wykorzystaniem standardów internetowych HTTP, REST, WS* czy AtomPub.   

Kluczowe elementy platformy Azure Services Platform to między innymi:

Windows Azure dla hostingu i zarządzania serwisem, obliczeń i pracy w sieci

Microsoft SQL Services dla szerokiego zakresu usług związanych z bazami danych i raportowaniem

Microsoft .NET Services wykorzystujące usługi wdrożenia znanego systemu .NET wraz z jego elementami typu workflow czy access control

Live Services  jednolity sposób przechowywania, dzielenia się czy synchronizacji dokumentów, obrazów, plików i informacji w komputerach PC, telefonach, aplikacjach PC i na stronach internetowych

Microsoft SharePoint and Dynamics CRM Services  dla kontentu biznesowego, współpracy i szybkiego opracowywania rozwiązań na „chmurze”

Najnowocześniejsza infrastruktura bazy danych

Przedstawiciele firmy Microsoft podkreślili ważną rolę, jaką odgrywa budowanie nowoczesnych baz danych w oferowaniu usług on-line. W przeciągu ostatniego roku, Microsoft otworzył duże centrum danych w miejscowości Quincy w stanie Waszyngton, a tej jesieni zamierza otworzyć dodatkowe centra w San Antonio i Chicago oraz w irlandzkim Dublinie. Microsoft jest wiodącą firmą w zakresie infrastruktury usługowej, a stosując innowacyjne kontenery wysyłkowe jako elastyczne i przenośne klatki serwerów, zyskuje dziesięciokrotnie zwiększoną gęstość i ogromne oszczędności w zużyciu energii. Wspierając inicjatywę Software + Services, centra danych Microsoft umożliwiają milionom użytkowników Internetu na całym świecie dostęp do poczty e-mail, stron internetowych, komunikatorów, zdjęć, plików video oraz oprogramowania.

Redukcja kosztów i ważna rola innowacji

Rozwiązania usługowe stosowane wraz z innymi technologiami podstawowymi, takimi jak wirtualizacja czy modeling, przyniosą ogromne korzyści klientom działów IT. Innowacyjne technologie pozwolą na rozwój nowego, dynamicznego świata, w którym działy IT będą mogły ograniczyć koszty operacyjne i skupić swe wydatki na systemach, które sprawią, że ich biznes wyróżni się na tle innych, stawiając IT na bardziej strategicznym miejscu.

„Niewiele firm na świecie może obiecać, że technologia „cloud computing” stanie się rzeczywistością, dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani możliwościami platformy Azure Services Platform” – powiedział Paul Farrell, wiceprezes działu badań i rozwoju w spółce Epicor.

„Wierzymy, że inicjatywa i wysoka pozycja firmy Microsoft w rozwiązaniach Software + Services przyniesie korzyści klientom firmy Epigon, w miarę jak nasze rozwiązania będę optymalizowane w zakresie „chmury” jak i rozwiązań lokalnych”.

Większy wybór i elastyczność dzięki rozwiązaniom  Software + Services

Firma Microsoft oferuje również aplikacje Microsoft Online Services - oprogramowanie wraz usługami subskrypcji, których hostingiem zajmuje się firma Microsoft. Obsługiwane przez Microsoft aplikacje takie jak Exchange Online, SharePoint Online, Dynamics CRM Online, Office Communications Online czy Live Meeting, mogą być wykorzystane jako uzupełnienie bądź dodatek do oprogramowania znajdującego się u klienta, dzięki czemu zyskujemy szeroki wybór w zależności od posiadanej strategii IT.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej