Strona główna / Maszyneria / Sposób na dobrą nazwę
czwartek 13 listopad 2008 | Grzegorz Miłkowski
Sposób na dobrą nazwę
Jedną z kluczowych spraw w momencie zakładania własnej firmy - oprócz samego pomysłu na biznes - jest wybór odpowiedniej nazwy. Powinna ona współgrać z branżą, w której przyszło nam działać, ale przede wszystkim być prostą do zapamiętania. Niestety, większość domen internetowych zawierających w sobie wartościowe nazwy, dawno znalazło już swoich właścicieli, w związku z czym wymyślenie dobrego i ciągle wolnego adresu internetowego dla swojej działalności może okazać się problemem.
Tagi: firma, internet, domena,

Bardziej cierpliwi, chcący spróbować przechwycić wymarzoną domenę, mogą jednak skorzystać z furtki jaką daje usługa WLS (Waiting List Service), popularnie zwana opcją na domenę. Polega ona na rezerwacji wcześniej zarejestrowanej przez inną osobę nazwy, dzięki czemu - w przypadku nieopłacenia abonamentu przez jej właściciela - będziemy mieli pierwszeństwo zakupu. Raz wykupiona opcja obowiązuje przez 3 lata, w trakcie których domena jest nieustannie monitorowana. Innymi słowy, decydując się na skorzystanie z usługi WLS, zyskuje się pierwsze miejsce w kolejce.

Opcje na domenę w cenie

Katarzyna Gruszecka, specjalista ds. rozwoju produktu z 2BE.PL, zwraca uwagę na gwałtowny skok popularności opcji na domenę wśród polskich internautów, który nastąpił na początku tego roku.

Wyraźny wzrost liczby zakładanych opcji nastąpił w lutym, kiedy to NASK, operator domen .PL obniżył pięciokrotnie ich cenę. Obecnie koszt założenia opcji u któregoś z partnerów NASK-u to wydatek rzędu 30-50 zł, natomiast wcześniej trzeba było liczyć się z kwotą 150-200 zł za jedną opcję - mówi przedstawicielka 2BE.PL

NASK notuje wzrost

Jak wynika z danych dostarczonych przez NASK, w lutym - pierwszym miesiącu obowiązywania nowych cen, w kolejce po zarejestrowane domeny za pomocą usługi WLS ustawiło się blisko 10000 chętnych. Dla porównania, w styczniu na taki ruch zdecydowało się jedynie 200 osób (rys. 1).  Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż w każdym kolejnym kwartale 2008 roku suma ilości opcji była blisko siedemnastokrotnie większa niż liczba opcji założonych w całym roku 2007 (rys 2).

Mimo olbrzymiej popularności jaką zdobyła w ostatnich miesiącach opcja na domenę, wciąż część osób ma wątpliwości dotyczące legalności przechwytywania domen w ten sposób. Czasami podsycane są one na niektórych forach internetowych, gdzie pojawiają się wypowiedzi krytykujące klientów decydujących się na skorzystanie z usługi WLS - zauważa Katarzyna Gruszecka.

Warto więc mieć świadomość, że opcja na domenę jest dozwolonym i całkowicie legalnym sposobem pozyskania domeny internetowej - dodaje.

W którą domenę celować

Jednakże osoby chcące skorzystać z opcji, powinny w pierwszej kolejności zrobić mały rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy założenie sideł na wybraną domenę ma w ogóle sens. Dla przykładu, próby przechwycenia w ten sposób nazw popularnych portali internetowych (na niektóre z nich zostały założone opcje) czy firm można z góry skazać na porażkę, gdyż szansa na nieprzedłużenie ważności tych domen jest bliska zeru. Na jakie więc nazwy warto polować?

Wiele zarejestrowanych domen umieszczonych zostało na tzw. parkingach. Pod takim adresem wyświetlane są reklamy, które przynajmniej teoretycznie, powinny przynosić właścicielowi dochody. Jak w każdym biznesie, tak i tutaj zdarzają się jednak nietrafione inwestycje, z których się rezygnuje. Jeśli widzimy, że domena znajduje się na parkingu, wówczas istnieje duża szansa, że obecny abonent nie będzie zadowolony z zysków przez nią generowanych i w efekcie nie przedłuży jej ważności. W takim przypadku założenie opcji jest jak najbardziej uzasadnione - stwierdza Katarzyna Gruszecka.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej