Strona główna / Maszyneria / Karciany Świat
wtorek 31 marzec 2009 | redakcja
Karciany Świat
Karta – mały kawałek plastiku, na którym zapisane są dane jej posiadacza, umożliwiające jego identyfikację i przysługujące mu uprawnienia. Jeszcze kilka lat temu doskonale sobie bez nich radziliśmy. Teraz, trudno sobie wyobrazić życie bez nich.
Tagi: rfid, firma,

Z kartami mamy do czynienia niemal na każdym kroku. Wystarczy zajrzeć do portfela, aby się przekonać, że więcej w nim plastiku niż papierów. Karty płatnicze i kredytowe, karty programów lojalnościowych i wejściówek do klubów fitness, a nawet dowód osobisty i prawo jazdy.

W coraz większej liczbie firm pracownicy dodatkowo są wyposażani w karty identyfikacyjne, które umożliwiają im poruszanie się po budynku.

Kilka słów o historii kart

Pierwsze karty pojawiły się na początku XX wieku, a ich kolebką były Stany Zjednoczone. Na początku karty były wyrabiane z papieru i łatwo było je podrobić. W latach 30. i 40. papier został wyparty przez metal. W tamtym czasie karty były wystawiane przez konkretne sieci handlowe lub stacje benzynowe i naturalnie obowiązywały tylko w ramach danej sieci. Pierwsza karta, która wyszła poza te ramy pojawiła się w 1950 roku wraz z powstaniem Diners Club. Kilka lat później American Express wydał kartę, która jako pierwsza była akceptowana także poza terytorium Stanów Zjednoczonych. American Express jeszcze dwukrotnie przyczynił się do rozwoju kart. Jako pierwszy wydał kartę plastikową i jako pierwszy stworzył kartę w wymiarach obowiązujących do dzisiaj. Do Polski karty przywędrowały w latach 80. ubiegłego wieku.

Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że karty swój sukces zawdzięczają postępowi technologicznemu. Kiedyś okres oczekiwania na kartę do bankomatu wynosił ponad dwa tygodnie. Teraz, dzięki specjalistycznym drukarkom do kart firmy Zebra Technologies, możliwe jest wydrukowanie indywidualnie zaprojektowanej karty w zaledwie kilka sekund. Instytucje finansowe mogą wydawać nowe karty bezpośrednio w swoich placówkach, bez ponoszenia kosztów transportu w trybie „na żądanie”, a karta przygotowana w taki sposób jest pełnowartościową kartą z wszystkimi jej korzyściami.

„Praktycznie rzecz biorąc, nie ma obecnie takiej sfery życia, w której nie używano by kart”  – powiedział Włodzimierz Ganuszewicz, menadżer rynku kart w firmie Zebra Technologies na obszar Europy Środkowo-Wschodniej. – „Karty umożliwiają całkowitą swobodę w posługiwaniu się nimi oraz jednocześnie podnoszą bezpieczeństwo ich użytkownika, jak również firm. Dzięki nim możliwe jest także prowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych programów lojalnościowych”.

Współczesne drukarki do druku kart oferują nie tylko możliwość indywidualnego zaprojektowania ich wyglądu. Posiadają one możliwość druku jedno- oraz dwustronnego. Właściwość ta wpływa na prędkość druku kart, ale nawet przy druku dwustronnym proces drukowania nie trwa długo. Postęp technologiczny wpłynął także na fizyczne parametry drukarek do kart. W ograniczonej przestrzeni biurowej, ważne jest aby drukarka zajmowała jak najmniej miejsca, a także aby nie była zbyt głośna. Jest to szczególnie istotne, jeżeli w trakcie drukowania kard koniecznie trzeba wykonać inne czynności wymagające skupienia. Cecha ta bardzo przydaje się w małych biurach, sklepach detalicznych oraz statkach żeglugi rzecznej.

Współczesne drukarki do kart charakteryzują się także prostotą obsługi. Pod wpływem oczekiwań rynku, producenci drukarek maksymalnie uprościli zasady obsługi swoich produktów, tak aby były gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z opakowania. Dzięki temu mogą być obsługiwane nawet przez osoby nie posiadające doświadczenia w druku kart.  Prostota obsługi odnosi się także do projektowania kart. Drukarki do kart firmy Zebra Technologies są wyposażone w aplikacje umożliwiające w bardzo przystępny sposób przygotować wzór karty. Można na nich wydrukować wszystko: grafikę, tekst, zdjęcie cyfrowe, kody kreskowe, logotypy – możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią wystawcy karty. Co więcej, drukarki pozwalają jednocześnie na kodowanie dodatkowych informacji zapisanych w paskach magnetycznych i chipach. Dzięki wyposażeniu drukarek w moduły komunikacji bezprzewodowej, możliwa jest także ich integracja  z środowiskiem informatycznym firm. Dzięki temu drukarki mogą być wykorzystywane tam, gdzie istnieje realna potrzeba.

Poza już wymienionymi cechami współczesnych drukarek do kart, należy także wymienić:

  • Jakość wydruku – elementy graficzne mają gładkie krawędzie, ich kolory mogą być edytowalne, a wydrukowany tekst jest bardziej wyraźny i czytelny
  • Elastyczność – możliwość wydrukowania każdego elementu na karcie, prostota projektowania kart, a także możliwość zapisania danych na paskach magnetycznych i chipach w jednym urządzeniu
  • Bezpieczeństwo – drukarki mogą jednocześnie nanosić dodatkowe elementy zabezpieczające karty, np. hologramy oraz laminaty, a karty z takimi zabezpieczeniami są bardziej trwałe i odporne na zniszczenie
  • Trwałość – laminowanie kart podczas druku zwiększa ich odporność na otarcia, promieniowanie UV, zamoknięcie oraz uszkodzenia wynikłe z użycia chemikaliów
  • Ekonomiczność – drukowanie kart na drukarkach Zebra Technologies w miejscu ich wydawania jest tańsze i zabiera mniej czasu niż metody tradycyjne
  • Wygoda – własne drukarki do kart powodują, że firmy uniezależniają się od dostawców kart oraz zapewniają łatwość ich zmiany w dowolnym momencie.

Karty stosowane obecnie mogą obsługiwać standard RFID, który pozwala na automatyczną identyfikację towarów i osób, jak również na obserwowanie ich położenia. W odróżnieniu od kodów kreskowych i pasków magnetycznych, RFID może być odczytana w dowolnym miejscu w zasięgu czytnika. W zależności od jego mocy, sygnał wysyłany przez antenę ukrytą w karcie może być odczytany nawet z odległości 6 metrów.

Technologia RFID w kartach

Choć trudno w to uwierzyć, technologia RFID znana jest od czasów II wojny światowej. Ale dopiero teraz zainteresowano się nią na szerszą skalę. Po karty RFID sięgają nie tylko duże korporacje, ale także szpitale i szkoły, które zaczęły kontrolować dostęp do laboratoriów, poszczególnych oddziałów i innych pomieszczeń, do których dostęp powinni mieć tylko uprawnieni pracownicy. Karty zbliżeniowe mogą ponadto być zindywidualizowane i używane jako identyfikatory pracowników, bazy danych medycznych oraz weryfikatory danych biometrycznych. Karty, dzięki swojej uniwersalności, mogą być zastosowane w praktycznie każdym obszarze naszego życia. Ostatnio coraz modniejsze stają się tak zwane karty upominkowe.

Karta upominkowa, na której można wydrukować swoje zdjęcie, to idealne rozwiązanie szczególnie w trudnych przypadkach, kiedy bardzo ciężko jest wybrać odpowiedni prezent dla danej osoby. Wręczając tej osobie indywidualnie zaprojektowaną kartę upominkową dajemy jej odczuć, że o niej myślimy i chcemy jej sprawić przyjemność finansując jej dowolny zakup w danym sklepie. Karty upominkowe to forma kart przedpłaconych, które można zrealizować w danej placówce handlowo-usługowej.

Do kart przywykliśmy bardzo szybko. Doceniliśmy związaną z nimi wygodę oraz bezpieczeństwo. Kiedyś głównym kryterium wyboru portfela była wielkość kieszeni na monety i banknoty. Obecnie jest nim ilość zakładek na karty.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej