Strona główna / Maszyneria / Brother HL-4050CDN: drukarka sieciowa z dupleksem
sobota 18 kwiecień 2009 | Robert Kamiński
Brother HL-4050CDN: drukarka sieciowa z dupleksem
Kolorowa drukarka laserowa niepostrzeżenie przestała być domeną wielkich korporacji i zawitała również do małych firm, a nawet gospodarstw domowych. Kolorowa drukarka firmy Brother  HL-4050CDN to interesująca propozycja dla firm i osób dużo drukujących w kolorze.

Dobrej jakości wydruk kolorowy cieszy, ale oczekiwania - zwłaszcza w firmie, w której pracuje kilka osób są daleko większe. Niezbędny wręcz jest serwer wydruku umożliwiający druk poprzez sieć, zaś dupleks czyli druk dwustronny to również nie fanaberia tylko pożądana cecha - obniżająca koszty eksploatacji - nie tylko w czasach kryzysu.

Spory potencjał

Brother  HL-4050CDN w standardzie posiada obie wspomniane cechy: dupleks, pozwalający na znaczne oszczędności w zużyciu papieru; jak również port Ethernet co umożliwia podłączenie bezpośrednio do sieci. Oczywiście nie zabrakło również złącza USB 2.0, umożliwiającego podłączenie bezpośrednio do komputera. Podajnik mieści w sumie 300 arkuszy papieru – co nie zmusza do zbyt częstego uzupełniania zasobnika.

Drukarka nie jest nadmiernie głośna w czasie pracy, jednakże spore gabaryty i waga sugerują lokalizację poza biurkiem. Z uwagi na „usieciowienie” nie powinno to jednak stanowić problemu, gdyż urządzenie można zainstalować z dala od miejsca pracy.

Zarówno instalacja  z dołączonej płyty, jak i obsługa jest banalnie prosta. Monochromatyczny wyświetlacz informuje o ilości toneru (osobno dla każdego koloru) i bieżącym działaniu. Daleko więcej informacji można uzyskać poprzez interfejs www, dzięki któremu można dokonać precyzyjnego kalibrowania, a także zapoznać się z informacjami np. o dotychczasowym „przebiegu” urządzenia.

Brother  HL-4050CDN startuje w ciągu 90 sekund, zaś na wydruk pierwszej strony trzeba poczekać 16-17 sekund. Nie jest to mistrzostwo świata, jednak obie wartości należą do typowych dla tej klasy urządzeń. Jakość wydruków w porównaniu do drukarek z najniższej półki cenowej (< 1000 zł) jest wręcz wzorcowa. Zarówno pokrycie kolorów jak i czytelność nawet w przypadku małych czcionek (6-8 punktów) nie pozostawia wątpliwości co do klasy urządzenia. Zastrzeżenia można mieć jedynie do nasycenia kolorów, które mogłoby być nieco większe. Na szczególną uwagę zasługuje druk książeczkowy czyli możliwość wydrukowania dwustronnych broszur formatu A5 (po złożeniu).

W porównaniu do najtańszych kolorowych drukarek laserowych cena modelu HL-4050CDN może wydawać się wysoka. Jednakże wydajność, interfejs sieciowy i dupleks są tego warte.

Dane techniczne

maksymalna prędkość druku cz-b [str/min]

20

Wymiary (szer. x wys. x gł.) [cm]

41,9x31,7x47,5

Waga

29,1 kg

Złącza

USB 2.0, LAN

Pamięć zainstalowana [MB]

64

Maksymalna ilość pamięci [MB]

576

Rozdzielczość (dpi)

2400 x 600

Czas wydruku pierwszej strony cz-b (s)

16

Czas wydruku pierwszej strony w kolorze (s)

17

Drugi podajnik, np. kopert

tak

Sumaryczna pojemność podajników (arkusze)

300

Funkcje sterownika drukarki

 

Automatyczne dopasowanie wielkości wydruku do strony

tak

Kilka stron na jednej

tak

Funkcja oszczędzania tonera (tryb Econo)

tak

Regulacja jasności / kontrastu wydruku

tak

Regulacja nasycenia kolorów

tak

Drukowanie broszur

tak

Wskaźnik zużycia tonerów

tak

Wskaźnik zużycia bębnów / mechanizmu trasferowego

tak

Możliwość drukowania z pamięci USB (pendrive)

tak

Funkcja wydruku poufnego

tak

Funkcja wydruku próbnego (proof)

tak

Wydajność tonera startowego mono [strony]

2500

Wydajność tonera startowego kolor [strony]

1500

Wydajność tonerów mono [strony]

2500

Wydajność tonerów kolor [strony]

1500

Gwarancja

24 miesiące

Cena

Ok. 1800 zł

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej