Strona główna / Maszyneria / Geolokalizacja w Internecie coraz łatwiejsza
piątek 22 maj 2009 | Jan Petersen
Geolokalizacja w Internecie coraz łatwiejsza
Najnowsza wersja Ovi Maps umożliwia dostosowane do potrzeb dodawanie i synchronizowanie treści związanych z położeniem geograficznym i udostępnianie z urządzenia mobilnego w Internecie. Oznacza to także odejście od statycznych map cyfrowych na rzecz wprowadzanych przez firmę Nokia dynamicznych map wektorowych. Umożliwiają one przeglądanie wszystkich powiązanych materiałów — zarówno w Internecie, jak i na ekranie kompatybilnego urządzenia mobilnego.

Nokia ogłosiła również wprowadzenie Ovi Maps Player API (interfejs programistyczny aplikacji (API) do Ovi Maps). Dzięki niemu można dodawać atrakcyjne i dynamiczne funkcje Ovi Maps w dowolnej kompatybilnej witrynie internetowej przy użyciu podstawowego kodu JavaScript. W ten sposób Nokia udostępnia usługę i technologię Ovi Maps innym podmiotom, które chcą zwiększyć kontekstową innowacyjność swoich witryn.

 

 „Ovi Maps z usługi konsumenckiej przeradza się w dynamiczną platformę usług związanych z lokalizacją, która umożliwia udostępnianie zawartości pomiędzy urządzeniem mobilnym a Internetem. Pogłębiając ten wymiar Ovi Maps tworzymy nowe możliwości, zarówno dla konsumentów, jak i programistów” - powiedział Michael Halbherr, wiceprezes ds. społecznościowych usług lokalizacyjnych firmy Nokia.

Mapy przyszłości

Najnowsza wersja aplikacji Ovi Maps w urządzeniu mobilnym zawiera dodatkowe funkcje i u wysokiej rozdzielczości mapy satelitarne i terenowe, w widokach 2D i 3D. Podczas korzystania z Ovi Maps przez Internet można także wyszukiwać adresy, znajdować je i zapisywać w zakładce ulubione, a także grupować w kolekcje. Można również sprawdzić pogodę i wstępnie zaplanować trasę spaceru lub jazdy samochodem, a następnie ją zapisać. Ponadto miejsca, kolekcje i trasy można synchronizować przez sieć komórkową pomiędzy Ovi Maps w kompatybilnym urządzeniu mobilnym, a Ovi Maps w Internecie.

Konkurs „Apps on Maps

W ramach udostępniania Ovi Maps dla programistów Nokia zachęca do udziału w konkursie Calling All Innovators w kategorii: „Apps on Maps”.  Uczestnicy mogą w nim zgłaszać pomysły na usługi i zawartość w aplikacji Maps. Prócz nagród pieniężnych finaliści będą mogli bezpośrednio współpracować z firmą Nokia nad urzeczywistnieniem swoich pomysłów oraz dostosowaniem narzędzi programistycznych, a także dystrybuować swoje aplikacje za pośrednictwem Ovi Sklepu.

Nowe Nokie do Internetu

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej