Strona główna / Maszyneria / Dlaczego warto wdrażać bezprzewodowe sieci LAN?
wtorek 14 lipiec 2009 | Jarek Michalski
Dlaczego warto wdrażać bezprzewodowe sieci LAN?
Bezprzewodowe sieci LAN (WLAN) pozwalają użytkownikom na elastyczny (i jeśli są poprawnie wdrożone również bezpieczny) dostęp do aplikacji i zasobów sieciowych z każdego miejsca i dowolnego urządzenia klienta. Mając bezpieczny, szybki dostęp do sieci, pracownicy mogą wydajniej pracować, mieć bardziej aktualne informacje, korzystać z lepszych narzędzi, a tym samym lepiej obsługiwać klientów.

 


O sprytnych pracownikach, niezłomnych specjalistach bezpieczeństwa IT.

 


Częścią rozwiązań WLAN, oprócz urządzeń z wbudowaną obsługą sieci bezprzewodowej (laptopy, PDA, telefony IP) są również punkty dostępu bezprzewodowego. Punkty dostępowe są podłączone do sieci przewodowej, a z urządzeniami klienta sieci bezprzewodowej łączą się za pośrednictwem fal radiowych. Aby zwiększyć możliwości sieci, można do niej dodać serwery zarządzania oraz kontrolery (przełączniki) bezprzewodowe.

Jakie problemy trzeba rozwiązać?

Sieci WLAN wymagają równie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, skalowalności, niezawodności oraz łatwości wdrożenia i zarządzania, co przewodowe sieci LAN.

Dzienny koszt eksploatacji i utrzymania sieci WLAN można obniżyć, korzystając z rozwiązań do zarządzania sieciami bezprzewodowymi. Cisco® SWAN (Structured Wireless-Aware Network) to znakomita platforma integracji i rozszerzania sieci przewodowych i bezprzewodowych, która zapewnia najniższy możliwy koszt posiadania firmowej sieci WLAN. Dzięki elastyczności tej platformy można tak zaprojektować sieć, aby spełniała konkretne wymagania w zakresie skalowalności, niezawodności oraz łatwości wdrożenia i zarządzania. Rozwiązania Cisco są na tyle skalowalne, że mogą być używane zarówno w średnich i dużych przedsiębiorstwach, jak i w sieciach oddziałów terenowych. Cisco oferuje szeroką gamę produktów tworzących elastyczną platformę WLAN, którą można z łatwością zarządzać za pomocą tych samych narzędzi, co w przypadku innych sieci.

Jakie korzyści przynoszą bezprzewodowe sieci LAN?

  • Większa produktywność

Dysponując połączeniem bezprzewodowym, pracownicy mogą mieć pełny dostęp do danych i aplikacji w sieci z dowolnego miejsca znajdującego się w zasięgu punktu dostępowego. Dzięki temu pozostają w kontakcie i mogą przez cały czas pracować równie wydajnie, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Badanie przeprowadzone. przez NOP World, jedną z największych na świecie firm zajmujących się analizą danych rynkowych, wykazało, że sieci WLAN powodują zwiększenie produktywności pracowników średnio o 27%.

  • Większe możliwości współpracy i szybsza reakcja

W dzisiejszych czasach pracownicy muszą mieć stały dostęp do Internetu i zasobów w firmowym intranecie. Dzięki technologii bezprzewodowej mogą oni korzystać z tych zasobów przez cały dzień w sposób nieprzerwany — wyszukując dane oraz komunikując się z pracownikami, klientami i partnerami biznesowymi za pośrednictwem poczty elektronicznej i programów do natychmiastowego przesyłania wiadomości, bez fizycznych ograniczeń połączenia przewodowego.

  • Elastyczna mobilność

Dotychczas do pracy w sieciach bezprzewodowych używało się głównie laptopów, jednak zakres stosowanych urządzeń szybko się poszerza. Coraz więcej producentów oferuje układy scalone, które pozwalają radykalnie zmniejszyć gabaryty, zużycie energii i ceny urządzeń bezprzewodowych. W związku z tym funkcje komunikacji bezprzewodowej coraz częściej można znaleźć w jeszcze mniejszych urządzeniach, jak palmtopy czy telefony. Dzięki możliwości bezprzewodowego połączenia z siecią firmową urządzenia te staną się podstawowym narzędziem pracy dla tych osób, które nie zawsze siedzą przy swoim biurku.

  • Zwrot z inwestycji

Elastyczność, szybkie wdrożenie, łatwe skalowanie i niskie koszty instalacji sprawiają, że inwestycja w sieci WLAN zwraca się bardzo szybko. Dotychczas dodawanie nowych użytkowników sieci stanowiło spore wyzwanie dla administratorów sieci. Musieli rozważyć wpływ każdego użytkownika na działanie sieci LAN, jak również koszty i trudności związane z doprowadzeniem kabli do jego stanowiska. W niektórych instytucjach wymagania co do sieci LAN mogą się zmieniać nawet codziennie. W miarę doraźnych potrzeb administratorzy mogą być zmuszeni do urządzania tymczasowych stanowisk, lecz poniesione w związku z tym koszty nie zwracają się, gdy firma się przenosi lub rozbudowuje.

Ochrona inwestycji – większość punktów dostępowych Cisco może pracować zarówno w trybie wolnostojącym, jak i „lekkim” – zależnie od zainstalowanego na punkcie dostępowym oprogramowania. Dzięki temu możesz kupić na początek 1, czy 2 punkty dostępowe, które będą pracować w trybie wolnostojącym, a gdy Twoja instalacja się rozrośnie możesz kupić jeden z kontrolerów bezprzewodowych serii 2100, 4400 lub 5500 (nowość) i przekonfigurować zakupione wcześniej punkty dostępowe do pracy w trybie „lekkiego AP”.

Szeroka gama oferowanych produktów – zarówno w zakresie punktów dostępowych, kontrolerów, jak i urządzeń oraz aplikacji dodatkowych. Dzięki temu możesz zawsze zbudować rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania

  • Wsparcie dla rozwiązań Voice over WiFi
  • Dostęp gościnny
  • Rozwiązania lokalizacyjne – możliwość śledzenia zasobów mobilnych
  • Rozwiązania Wi-Fi mogą być integrowane z routerami ISR (moduły Cisco Wireless LAN Controller Module) i przełącznikami (moduł WiSM dla przełączników Cisco Catalyst 6500)
  • Bezpieczeństwo – w tym systemy Wireless IPS.

http://www.cisco.com/en/US/products/hw/wireless/index.html

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej