Strona główna / Maszyneria / Nowe narzędzia do tworzenia treści i zarabiania na wideo
wtorek 15 wrzesień 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Nowe narzędzia do tworzenia treści i zarabiania na wideo
W dobie trudnego zarabiania na treściach istotne stają się narzędzia dystrybucji i ochrony płatnego kontentu. Profesjonalny rynek produkcji filmów (wideo) działa pod dyktando Apple. Wytworzony standard pod nazwą Final Cut broni się techniczną doskonałością oraz faktem użytkowania przez większość producentów filmowych i telewizyjnych. Tym bardziej warto odnotować produkt Adobe, której oprogramowania są użytecznym narzędziem - szczególnie przy dystrybucji chronionych i płatnych materiałów w Internecie.

Adobe przedstawiła zalety nowej generacji programów do tworzenia i dystrybucji filmów oraz innych dynamicznych mediów. Prezentowane nowości to: publiczna wersja beta programu Adobe Story, nowego narzędzia do wspólnego tworzenia skryptów w trybie online i offline oraz Adobe Flash Access 2.0, program pozwalający na udostępnienie i ochronę treści multimedialnych.

Adobe od dawna wprowadza innowacje i uproszczenia w sposobie tworzenia filmów na każdym etapie produkcji . Zależy nam na sukcesach naszych klientów. W tym celu pomagamy im zwiększyć wydajność przepływu pracy, ułatwiamy tworzenie atrakcyjnych materiałów i umożliwiamy wzrost zysków z prowadzonej działalności” — powiedział Jim Guerard, wiceprezes i dyrektor generalny ds. mediów dynamicznych w firmie Adobe.

Uproszczenie - przyszłość produkcji i dystrybucji filmów

Program Adobe Story, dostępny w serwisie Adobe Labs, przydatny jest już w pierwszej fazie planowania i pre-produkcji materiałów filmowych. Upraszcza on proces produkcji poprzez automatyczną zamianę treści skryptu na odpowiednie metadane, które mogą być później wykorzystane na dalszych etapach produkcji filmu. Z kolei program Flash Access 2.0 (poprzednia nazwa: Flash Media Rights Management Server) to nowe elastyczne i skalowalne rozwiązanie do ochrony treści video, które pozwala na szeroką dystrybucję płatnych materiałów w Internecie.

Adobe Flash Access 2.0 - dystrybucja i wideo na żądanie (VoD)

Adobe przedstawiła oprogramowanie Adobe Flash Access 2.0 — nową wersję jednego z najważniejszych komponentów platformy Adobe Flash. Oprogramowanie to, znane wcześniej jako Adobe Flash Media Rights Management Server, jest elastycznym, skalowalnym rozwiązaniem do ochrony treści multimedialnych. Ułatwia dystrybucję i monetyzację najwyższej jakości materiałów, które mogą zapewnić wydawcom medialnym nowe źródła przychodów. Treści chronione przez Flash Access 2.0 będzie można bezpiecznie odtwarzać na nowej wersji odtwarzacza Adobe Flash Player – wtyczki do przeglądarek internetowych, która może współpracować z różnymi systemami operacyjnymi i jest obecnie zainstalowana na ponad 98% komputerów podłączonych do Internetu na całym świecie. Adobe Flash Access 2.0, który będzie dostępny na początku przyszłego roku, zapewnia solidną ochronę treści audiowizualnych i elastyczne reguły użytkowania. Może obsługiwać wiele modeli biznesowych, w tym elektroniczne systemy sprzedaży i wypożyczania oraz wideo na żądanie, umożliwiając pobieranie plików lub ich transmisję strumieniową.

 „Adobe Flash Access 2.0 zapewni wydawcom mediów ochronę najbardziej wartościowych treści i umożliwi im wykorzystanie najnowszych modeli biznesowych opartych na interaktywnych technologiach internetowych” – dodał Jim Guerard.

Jak zarabiać na kontencie

Przedsiębiorstwa medialne wciąż szukają nowych sposobów, aby dostarczać użytkownikom treści najwyższej jakości za pośrednictwem internetowych kanałów dystrybucji. Trwałe modele biznesowe wymagają jednak znalezienia równowagi między dostępem i kontrolą. Flash Access 2.0 umożliwia połączenie zasięgu i interaktywności platformy Adobe Flash z niezawodnymi zabezpieczeniami i elastycznymi regułami użytkowania. Ułatwia to firmom wdrożenie niezbędnych ograniczeń, takich jak prawo do przeglądania treści tylko w okresie, za który użytkownik zapłacił.

Kontent zabezpieczony

Wykorzystując kryptografię zgodną ze standardami branżowymi, Adobe Flash Access 2. skutecznie chroni treści multimedialne przed uszkodzeniem lub przejęciem przez cały cykl ich użytkowania. Treści te można bezpiecznie powiązać z określonym urządzeniem lub domeną reprezentującą np. gospodarstwo domowe. Flash Access 2.0 chroni również kanały wyjściowe i umożliwia dostawcom treści zdefiniowanie reguł ochrony wyjść analogowych i cyfrowych, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przez nieautoryzowanym kopiowaniem.

Formaty

Flash Access 2.0 umożliwia dystrybucję standardowych treści w formatach MPEG 4 (H.264) i FLV z wykorzystaniem wielu mechanizmów, takich jak pobieranie progresywne, transmisja strumieniowa oraz pobieranie w celu lokalnego odtworzenia.

Platforma dostarczania kontentu wideo do Internetu

Oprogramowanie Adobe Flash Access 2.0 jest oferowane jako zestaw narzędzi programistycznych (Software Development Kit), co ułatwia jego wdrażanie w skali internetowej oraz integrację z istniejącym już oprogramowaniem i usługami, takimi jak programy do zarządzania zamówieniami, bazy danych subskrypcji, narzędzie kontroli dostępu oraz katalogi bieżące oparte na protokole LDAP. Oprogramowanie Adobe Flash Player jest zainstalowane na ponad 98% komputerów podłączonych do sieci WWW i dostarcza około 80% treści wideo odbieranej przez Internet na całym świecie. Największe przedsiębiorstwa medialne, w tym BBC, Disney.com, HULU i PBS, wykorzystują platformę Adobe Flash, aby zaoferować odbiorcom wideo na żądanie i strumieniową transmisję treści. Technologia Flash jest również wykorzystywana do transmisji strumieniowej online zdarzeń w serwisie MLB.com i DirectTV, a ponadto wspiera sieci społecznościowe, takie jak YouTube i MySpace.

Dostępność

Oprogramowanie Adobe Flash Access pojawi się na rynku w pierwszej połowie 2010 r.

Adobe Flash Player 10

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej