Strona główna / Maszyneria / Zbuduj sklep na WWW w 5 krokach
środa 16 wrzesień 2009 | Artur Młynarz
Zbuduj sklep na WWW w 5 krokach
Incomedia Website X5 w nowej wersji z numerem 8 jest programem do tworzenia rozbudowanych witryn, sklepów internetowych i blogów bez znajomości żadnego języka programowania, a nawet bez pojęcia o HTML, stylach czy skryptach. A wszystko w pięciu prostych krokach. Tak przynajmniej deklaruje producent. Czy rzeczywiście można zostać webmasterem bez elementarnej wiedzy?

Podstawową ideą działania Website jest uwolnienie twórcy stron od pytania „jak?” – pozostawiając jedynie decyzję „co” i „gdzie”. Cała sfera mechaniki działania witryny, wielopoziomowej nawigacji, tworzenia galerii zdjęć czy obsługi multimediów jest realizowana bez ingerencji użytkownika. Brzmi bajecznie? Webmajstrzy-analfabeci będą w siódmym niebie! Jestem tego pewien, bo sam się do nich zaliczam. A jak to wygląda w praktyce?

Krok nr 1

Pięć kroków w projektowaniu witryny rozpoczyna się od wpisania podstawowych danych informacyjnych, słów kluczowych, określenia założeń kompozycyjnych i wybrania elementów graficznych do nagłówka stron. Dla mniej kreatywnych webmasterów przeznaczono galerię gotowych szablonów – ich ilość łącznie z wariantami kolorystycznymi sięga paru tysięcy. Jest z czego wybrać. Osoby bardziej ambitne mogą samodzielnie zaprojektować szatę graficzną witryny. Niezależnie czy z szablonu, czy z głowy – raz ustalony schemat jest wspólny dla wszystkich stron witryny. To na starcie nieco studzi zapał, bo chciałoby się mieć więcej swobody. Dopiero pogrzebanie w głębokich ustawieniach pozwala na modyfikację wyglądu poszczególnych stron, ale wymaga już pewnej wiedzy o znacznikach HTML.

Krok 2 – zbuduj menu WWW

Następnym krokiem jest zbudowanie struktury menu. Robi się to w wybitnie prosty sposób – tworząc listę stron, które mogą być pogrupowane w folderach i poukładane na kilku poziomach hierarchii. Kluczowe jest tutaj właściwe ułożenie stron i nadanie im sensownych nazw – z tej struktury program automatycznie wygeneruje menu witryny. Trzeba przyznać, że z budowania nawet bardzo skomplikowanej nawigacji Website wywiązuje się rewelacyjnie.

3: kontent, kontent proszę!

Najbardziej kreatywnym zajęciem trzeciego kroku jest wypełnianie stron zawartością. Odbywa się to w taki sposób, że dostajemy do dyspozycji powierzchnię strony podzieloną na siatkę pól – coś w rodzaju tabeli, którą możemy dowolnie zapełniać, korzystając z podręcznej biblioteki komponentów. Do dyspozycji są moduły tekstowe, graficzne, animacji Flash, multimediów, galerii obrazów, pokazu slajdów, formularzy itp. Po prostu przeciągamy moduł z biblioteki na dowolne pole i określamy jego rozmiar na stronie. Każdy z umieszczonych na stronie modułów należy następnie wyedytować. Teksty można formatować, justować, ustalić właściwości fontu itp. Obrazki można przyciąć, oprawić w ramki, dodać efekty. Galerie są generowane automatycznie na podstawie listy plików i zadanych parametrów wyświetlania miniaturek i pełnych obrazów – łącznie z licznymi efektami przejść i animacją. Pokazy slajdów czy multimedia mogą być zaopatrzone w kontrolki do sterowania odtwarzaniem. Jednym słowem wszystko robi się samo – żyć nie umierać. I tak strona za stroną budujemy witrynę. Ceną za te udogodnienia jest niestety duża uniformizacja wyglądu witryny – wszystkie strony są budowane na tej samej zasadzie i trudno czymś zaskoczyć odbiorcę. Tak przygotowaną witrynę możemy podejrzeć w wewnętrznej przeglądarce Website. Ważne jest to, że program generuje kod HTML zgodny z aktualnymi standardami WWW i daje gwarancję poprawnego wyświetlania w najpopularniejszych przeglądarkach.

Krok 4: dla grafika

Czwarty krok to dopieszczanie, modyfikacja i personalizacja różnych aspektów działania i wyglądu stron – styli graficznych i tekstowych, schematów kolorystycznych. Menu i poszczególne jego poziomy mogą być dość swobodnie personalizowane: poziome, pionowe, animowane, przezroczyste – wszystkie chwyty dozwolone. Kolory tekstu, linków, wielkości tytułów stron, podkreśleń – wszystko zarządzane globalnie.

5: powieś na serwerze

Ostatni etap pracy to wysłanie witryny na serwer. To zadanie bierze na siebie również Website – za pomocą wewnętrznego modułu FTP. Wystarczy tylko znać adres serwera i hasła dostępu. Proces aktualizacji witryny na serwerze jest o bardzo ułatwiony, bo pozwala wysłać jedynie strony zmienione podczas ostatniej modyfikacji projektu.

Zapisz projekt swojej strony

Projekt witryny jest zapisywany w pojedynczym pliku w wewnętrznym formacie Website. Z tego pliku program generuje kod HTML całej witryny. To niesie za sobą spore ograniczenie – wszelkie zmiany wprowadzone w kodzie gotowych stron nie będą widoczne w Website. Jeśli nie chcemy stracić kontroli nad projektem, jego edycję musimy przeprowadzać jedynie z poziomu Website i ponownie generować kod witryny. Ponieważ czasem przy projektowaniu witryny dołączamy chaotycznie z wielu zewnętrznych źródeł zdjęcia, ikony czy inne obiekty, Website daje możliwość zgrupowania wszystkich użytych komponentów w jednym folderze – to pozwala np. na uporządkowanie materiałów, czy na migrację projektu na inny komputer.

Ocena i cena

W sumie Website oceniam bardzo pozytywnie, ale też z dużą ambiwalencją – niesamowicie wygodnie korzysta się z niego, nie zaprzątając głowy zagadnieniami technicznymi, ale po okresie zachwytów przychodzi jednak uczucie uwięzienia w ograniczonym zasobie sztuczek, efektów i możliwości kształtowania stron.

Ciekaw jestem również, jak Website będzie znosić upgrade’y. Wersja 7 była bardzo kapryśna i borsuczyła się po każdej aktualizacji, a wsparcie techniczne producenta ograniczało się do jednej porady: przeinstalować całość od nowa. Program wydany jest w polskiej wersji językowej, a cennym źródłem wiedzy jest forum użytkowników. Website X5 to wygodne narzędzie do wdrażania i prowadzenia niedużych witryn firmowych i e-sklepów bez konieczności zatrudniania profesjonalnego webmastera – bardzo kusząca alternatywa. Czy to nie skończy się wysypem stron-koszmarków tworzonych przez „utalentowanych” pracowników biurowych? Zobaczymy, ale spróbować warto. Cena upgrade’u dla użytkowników wersji 7 do 8 to 150 zł. Pełna wersja 8 to koszt 250 zł.

Jak stworzyć profesjonalny wizerunek firmy w sieci?

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej