Strona główna / Maszyneria / Routery z ambicjami od Cisco. Otwarte drzwi do komunikacji przyszłości
poniedziałek 30 listopad 2009 | Jarek Michalski
Routery z ambicjami od Cisco. Otwarte drzwi do komunikacji przyszłości
Router to jedno z tych urządzeń, o których istnieniu biznes rzadko myśli. Nie myśli, bo nie musi. Sieć komputerowa po prostu musi działać jak trzeba. Informacje muszą płynąć niezmiennie i niezawodnie, a router jest tylko jednym z urządzeń umożliwiającym komunikację. Ale router routerowi nie jest równy. Zanim wybierzesz ten, który będzie pracował w Twojej sieci - odpowiedz sobie, jakie są potrzeby Twojej firmy dzisiaj i - a może przede wszystkim - jakie będą w przyszłości.
Tagi: router, cisco,

Mówiąc bardzo ogólnie - router kieruje ruchem pomiędzy siecią w Twojej firmie lub domu, a światem. Tym samym jest jednym z najważniejszych elementów systemu komunikacji. Jeśli Twoja firma ma kilka oddziałów, a każdy oddział wyposażony jest w sieć komputerową - w każdej lokalizacji pracują routery. To przez nie płyną miliony bitów informacji.

Komunikacja to nie znaczy zawsze to samo...

Jeszcze kilka lat temu oznaczało to, że pomiędzy oddziałami przesyłane są maile, informacje z systemów wspomagających zarządzanie (księgowych, magazynowych, kadrowych), etc... Najważniejszym parametrem takiej komunikacji była stabilność i dostępność.

Dzisiaj oczekiwania trochę się zmieniły. Przede wszystkim dlatego, że - mówiąc o komunikacji - mamy na myśli coś zupełnie innego. Firmy, które przyglądają się rosnącym kosztom podróży służbowych, coraz częściej stawiają na telekonferencje. Powierzchnia biurowa również stanowi realny koszt i problem - szczególnie dla firm, których siedziby zlokalizowane są w dużych miastach. Dzisiaj to już nie tylko pracownicy oczekują możliwości pracy w domu - niejednokrotnie takie jest też życzenie pracodawcy.

Praca w zespołach rozproszonych to już dzisiaj codzienność wielu nawet małych firm. Fakt, że najlepszy z informatyków pracuje w Gdańsku, a Project Manager w Krakowie nie może być przeszkodą dla skutecznego i szybkiego realizowania projektu. Wirtualne spotkania projektowe, w trakcie których uczestnicy rozmawiają przez komunikatory internetowe, dodatkowo pracując na dokumentacji udostępnianej łączem video przez jednego z nich - to już dzisiaj coś naturalnego.

Wszystko to pokazuje, że komunikacja stawia przed siecią komputerową zupełnie nowe wyzwania. Obsługa transmisji multimedialnych wymaga nie tylko wydajnych, odpornych na zakłócenia łączy, ale również odpowiedniego sprzętu, który będzie miał wydajność wystarczającą do skutecznej obsługi całego ruchu.

Router, który potrafi więcej.

Jednym z najważniejszych klocków w tej układance są właśnie routery. Te najnowsze oferują kilkukrotnie większą wydajność niż modele sprzed kilku lat. Tak jest np.: w przypadku wchodzącej właśnie na rynek drugiej generacji routerów Cisco - ISR, Cisco® Integrated Services Routers Generation 2. Na ich przykładzie widać, że nowe urządzenia mają dużo większe ambicje, niż te wywodzące się z poprzedniej generacji. Dla użytkownika oznacza to bez porównania więcej korzyści.

Załóżmy, że masz stację benzynową. Nie jest wielka, ale i tak musi być stale monitorowana przez system kamer video. Wszystkie urządzenia monitorujące muszą być połączone w sieć, a nagrania z nich pochodzące - archiwizowane. Do obsługi monitoringu mógłbyś wykorzystać serwer wyposażony w odpowiednio duży dysk zdolny pomieścić godziny nagrań lub...router.

Nowa generacja ISRów wyposażona została w moduł usługowy z 1 TB pamięci. Wykorzystanie go jako centrali systemu nadzoru wideo to jedno z przykładowych zastosowań. W firmach, które mają wiele oddziałów, router jest w stanie przejąć na siebie część funkcjonalności serwera i stać się tym samym sercem oddziałowej sieci. Takie rozwiązanie pozwala znacznie ograniczyć koszty infrastruktury IT, jak również uprościć zdalne zarządzanie siecią z centrali firmy.

Co ciekawe, moduły usługowe Cisco umożliwiają nie tylko uruchamianie aplikacji dostarczanych przez samego producenta, ale również aplikacji dostarczonych przez firmy trzecie, a nawet niestandardowych pisanych dla konkretnych odbiorców. Daje to dużą elastyczność dla potencjalnego odbiorcy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, iż zaawansowane moduły usługowe Cisco posiadają sprzętowe wsparcie dla wirtualizacji, co pozwala wierzyć, że niedługo ten sam moduł będzie można wykorzystać w wielu różnych celach. Współczesne maszyny dysponują taką mocą obliczeniową, że uruchomienie na nich kilku wirtualnych serwerów, oferujących funkcjonalności identyczne z fizycznymi serwerami, nie jest problemem.

Przyszłość, która nadeszła.

Nowe routery Cisco wybiegają w przyszłość. Widać, że amerykański koncern myśli o potrzebach, które dzisiaj już istnieją, a za kilka lat staną się powszechne. Stąd zastosowanie wielordzeniowego procesora zapewniającego odpowiednią wydajność, stąd rozwiązania dedykowane do obsługi transmisji wideo.

Nowa generacja ISRów ma sprawić, że wszystkie usługi sieciowe, również te najbardziej wymagające, czyli transmisja głosu i wideo w najwyższej rozdzielczości, będą dostępne dla wszystkich, niezależnie od lokalizacji. O ile dzisiaj często przyjmuje się, że najważniejsza jest wydajność sieci w ramach firmy (najczęściej w ramach jednej lokalizacji), za kilka lat tego samego będziemy oczekiwać od komunikacji ze światem zewnętrznym. Globalna sieć otworzyła zupełnie nowe możliwości w zakresie tworzenia nowych produktów. Stało się tak dzięki powszechnemu dostępowi do informacji i możliwości współpracy firm z różnych branż. Oznacza to zupełnie nowe wyzwania dla komunikacji.

Nieważne, czy jesteś mobilnym pracownikiem, który większość czasu spędza w domu lub podróży, czy kooperantem, uczestniczącym w projekcie - musisz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich możliwości, jakie oferuje sieć. Przepustowość tej ostatniej będzie rosła, tak jak rośnie ilość i jakość materiałów, do których można za jej pośrednictwem dotrzeć. Nowoczesne routery, takie jak nowa generacja ISRów, powstają po to, by móc przetwarzać ogromne ilości materiałów i wycisnąć z sieci o wiele, wiele więcej, niż obecnie.

Więcej na temat CISCO

Więcej informacji: Routery Cisco ISR G2 serii 3900, 2900, 1900


 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej