Strona główna / Maszyneria / Firma uzbrojona po zęby
sobota 27 luty 2010 | Jarek Michalski
Firma uzbrojona po zęby
Mała firma może być całkowicie bezpieczna w sieci. Nie potrzeba do tego ogromnych nakładów finansowych. Wystarczy przemyślana polityka bezpieczeństwa i korzystanie z technologii stworzonych z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach.

O tym, że internet może być dobrodziejstwem, pisaliśmy już w naszym serwisie wiele razy. Nie warto po raz kolejny powtarzać, że bez zaistnienia w wirtualnym świecie nie da się właściwie prowadzić biznesu. Właściciele firm nie wyobrażają sobie, żeby ich przedsiębiorstwa nie istniały w sieci, żeby oni sami nie mieli dostępu do poczty elektronicznej oraz stron internetowych. Podobne oczekiwania mają pracownicy - dla wielu z nich internet stał się najważniejszym narzędziem pracy.

Jeśli jest sens jeszcze coś do tego dodać, to chyba tylko to, że coraz więcej firm decyduje się na współpracę z pracownikami na zasadach telepracy. Po co wynajmować kosztowne biura i ponosić wszystkie opłaty z tym związane, skoro pracownik może równie wydajnie pracować z domu, za pośrednictwem internetu. W dodatku będzie z tego zadowolony, bo nie będzie tracił czasu na dojazdy.

Internet to niebezpieczeństwo.

W miarę jak coraz większa część biznesu opiera się o najnowocześniejsze technologie informacyjne, rośnie znaczenie ich bezpieczeństwa. Nie chodzi tylko o sprawność komputerów i sieci (choć to również trudno przecenić - każdy, kto przeżył awarię firmowego serwera lub po prostu osobistego komputera, wie jak jest to uciążliwe). Mówiąc o bezpieczeństwie mamy na myśli ochronę istotnych z punktu widzenia firmy danych, jak np.: bazy klientów, czy dokumentów strategicznych dotyczących np.: nowych projektów. Ochronę antywirusową, której zadaniem jest czuwanie nad sprawnym funkcjonowaniem infrastruktury sieciowej. Wreszcie ochronę przed z pozoru nie tak istotnymi a jednak niezwykle kosztownymi zagrożeniami jak np.: spam.

W kontekście wspomnianej wcześniej telepracy ochrona okazuje się szczególnym wyzwaniem. Tym, co należy chronić jest nie tylko infrastruktura informatyczna w biurze ale również komputery mobilne, które mogą znajdować się praktycznie w dowolnym miejscu na ziemi dysponującym dostępem do internetu.

Jak z zagrożeniami radzi sobie duża firma.

Duża firma ma zazwyczaj dużo do stracenia. Utrzymuje więc rozbudowany dział IT, w którym pracują specjaliści od bezpieczeństwa. Fachowcy mają do dyspozycji stosowne narzędzia, dzięki którym zarząd firmy śpi spokojnie.

Ale co ma zrobić mała firma, która przecież też znaczną część biznesu powierza technologiom informatycznym i tak samo jest narażona na straty? Wiadomo, że nie pozwoli sobie na zatrudnienie informatyków tylko po to, by dbali o bezpieczeństwo zasobów IT. Czy to oznacza, że musi być pozbawiona ochrony?

Czy faktycznie mały może mniej?

Na szczęście nie. Przede wszystkim dlatego, że może korzystać z usług tzw. dochodzących informatyków. Większość czynności serwisowych można wykonywać przez sieć - współczesne urządzenia i programy są do tego przystosowane. Eliminuje to konieczność częstych wizyt specjalisty w biurze, a co za tym idzie obniża koszty serwisu.

Potężnym wsparciem bezpieczeństwa infrastruktury firmy są również urządzenia, których zadaniem jest ochrona przed zagrożeniami, które mogą płynąć zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz firmowej sieci. Jednym z takich urządzeń jest router Cisco SA 500 - stworzony właśnie z myślą o małych i średnich firmach.

Po pierwsze: strażnik bezpieczeństwa.

Określenie "router" nie do końca dobrze opisuje SA 500. Owszem, pozwala on na połączenie firmowej sieci ze światem, czyli rzeczywiście spełnia funkcję routera. Jednak to tylko jedna z jego funkcji. SA 500 to przede wszystkim strażnik bezpieczeństwa firmowej sieci, danych i użytkowników. Oferuje bardzo szeroki zakres zabezpieczeń, takich jak:

- antyspyware - urządzenie wykrywa i eliminuje programy szpiegujące - wyjątkowo złośliwe oprogramowanie pozbawiające użytkownika prywatności i wykradające nawet najbardziej strzeżone dane, takie jak np.: numery kart kredytowych.

- antyphishing - zabezpiecza użytkowników sieci przed próbami wyłudzenia od nich wrażliwych danych, np.: haseł do kont bankowych. SA 500 filtrując ruch poczty elektronicznej jest w stanie odpowiednio wcześniej wychwycić potencjalnie niebezpieczne wiadomości,

- URL filtering - technologia, które pozwala blokować dostęp do wybranych stron internetowych. Pozwala utrzymać w firmie klarowne zasady korzystania z internetu bez powodowania niepotrzebnych konfliktów. Jednocześnie zabezpiecza sieć firmową przed złośliwym oprogramowaniem instalowanym na niektórych stronach internetowych.

- VeriSign VIP services - rozwiązanie, które pozwala mieć pewność, że dostęp do sieci będą miały jedynie upoważnione osoby. Zaawansowane uwierzytelnianie użytkowników sieci m.in. za pomocą protokołów SSL, dodatkowo oparte np.: o generowane każdorazowo hasło lub kartę kodującą.

- firewall - ochrona przed nieautoryzowanym dostępem do sieci, czyli atakami z zewnątrz,

- VPN - możliwość bezpiecznego podłączania komputerów, które na co dzień pracują poza firmową siecią, czyli np.: notebooków współpracowników

- filtr antyspamowy - eliminuje niechciane maile, zaśmiecające skrzynki poczty elektronicznej

- podstawową ochronę antywirusową.

- blokadę korzystania z sieci peer-to-perr - ograniczenie niepotrzebnego ruchu w sieci mogącego powodować obniżenie komfortu pracy wszystkich użytkowników sieci

SA 500 pozwala także zarządzać komunikacją pomiędzy pracownikami i siecią. Łatwa w obsłudze aplikacja pozwala precyzyjnie określać dostęp do sieci dla poszczególnych użytkowników komputerów. Część z nich może mieć pełen dostęp ale już np.: pracownicy tymczasowi mogą mieć jedynie dostęp do wskazanych , niezbędnych do pracy stron internetowych.

SA 500 pozwala na stworzenie, bez angażowania dużych środków i wiedzy, bezpiecznego środowiska pracy dla małej i średniej firmy. Obejmuje ono nie tylko osoby, spędzające większość czasu w biurze, ale także pracowników mobilnych, którzy mogą bezpiecznie łączyć się z firmową siecią z dowolnego miejsca za pośrednictwem internetu.

Zdaniem inżynierów z Cisco sieć, która nie oferuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, zamiast wspierać biznes, może stać się przyczyną problemów. Niechronione komputery uruchamiają się wolniej, a złośliwe oprogramowanie, które mogło zainstalować się nawet bez wiedzy użytkowników może wykradać strategiczne dla prawidłowego funkcjonowania firmy dane (jak np.: hasła do kont). Brak ochrony antyspamowej powoduje, że skrzynki mailowe pracowników są codziennie zaśmiecane dziesiątkami nieistotnych maili. W efekcie wiadomości, które są istotne (od klientów lub kontrahentów), są często przegapiane lub kasowane. Wreszcie problemy z funkcjonowaniem sieci rozpraszają uwagę pracowników i nie pozwalają im skupić się na tym, co dla firmy najważniejsze, czyli na biznesie.

Urządzenie SA500 jest częścią serii produktów Cisco Small Business Pro. Kupując kolejne urządzenie z tej serii masz pewność bezproblemowej współpracy z dotychczasowymi elementami - w praktyce oznacza to brak problemów z rozwojem infrastruktury informatycznej w miarę wzrostu potrzeb Twojej firmy. Wszystkie urządzenia z serii Small Business Pro są objęte są roczną gwarancją, oraz wsparciem serwisowym dedykowanym do tego segmentu rynku. Wsparcie obejmuje m.in. support telefoniczny w godzinach roboczych oraz dostęp do wsparcia online (chat) 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Cisco zapewnia też naprawianie ewentualnych problemów w oprogramowaniu urządzeń i dostarczanie aktualizacji (przez trzy lata od zakupu). Dla ciągłości pracy firmy najistotniejszym parametrem może być gwarancja wymiany sprzętu (w przypadku awarii) na sprawny już w następnym dniu roboczym od momentu zgłoszenia usterki.

Specjalnie dla linii produktów przeznaczonych do małych i średnich firm Cisco przygotowało ofertę przedłużenia opieki serwisowej w pełnym, opisanym wyżej zakresie. Wykupując usługę Small Business Pro Service zapewniasz sobie trzy lata pełnego spokoju. Ewentualne awarie sprzętu, czy problemy z oprogramowaniem urządzeń nie są Twoimi problemami. Dzięki temu możesz skoncentrować się na tym, co dla Twojej firmy najważniejsze - na biznesie.

Bezpieczeństwo firmowej sieci nie jest czymś zarezerwowanym dla firm z dużymi budżetami IT. Urządzenia takie jak SA500, w połączeniu z przemyślaną polityką bezpieczeństwa sprawiają, że również małe i średnie firmy mogą korzystać z wysokiego poziomu zabezpieczeń. Niezależnie do wielkości firmy, zbyt wiele zaczyna zależeć od komputerów, żeby z tego rezygnować.

Więcej informacji na temat Cisco SA500 znajdziesz tutaj: http://www.cisco.com/go/sa500

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej