Strona główna / Maszyneria / Serwer- najważniejszy komputer w firmie
sobota 02 luty 2008 | Agnieszka Gierzyńska-Zalewska
Serwer- najważniejszy komputer w firmie
Właściciele małych firm często nie chcą interesować się rozwiązaniami serwerowymi, ponieważ sądzą, że są one przeznaczone dla gigantów: największych przedsiębiorstw, urzędów, biur. Serwer jest uważany za dziwne urządzenie, które stoi w osobnym pomieszczeniu i nikt go nie używa. Nic bardziej błędnego: serwer to najważniejszy komputer w firmie. Każda nawet mała i początkująca firma powinna budowę swojej sieci oprzeć na schemacie: serwer-komputery robocze, czyli centrum i zwykłe  komputery dla pracowników.  W przeciwnym razie, tworzenie od podstaw sieci komputerowej w firmie, która działa już od pewnego czasu i chce się rozwijać, wprowadzi zamieszanie i przerwy w pracy. Słowem, lepiej dobrze zacząć i rozbudować, niż wkrótce - przerabiać.
Tagi: serwer, intel, xeon, serv,

Co to jest serwer i dlaczego jest taki ważny?

Komputery w firmie bez serwera i sieci, są niestety tylko zbiorem luźno rozrzuconych po biurze urządzeń z monitorem, klawiaturą i dostępem do Internetu. To trochę za  mało aby prowadzić, rozwijać firmę, konkurować. W takiej sytuacji każde zadanie wymagające pracy grupowej, uzgadniania kalendarzy, obsługi klienta przez zespół kilku osób – będzie napotykało na trudności komunikacji. Ludzie stracą mnóstwo czasu i nerwów na proste przenoszenie informacji i uzgadnianie dokumentów. Sprzęt i programy, zamiast pomagać  w pracy zespołu, same staną się przeszkodą.

Co to jest serwer i w jaki sposób może rozwiązać te typowe kłopoty codziennej pracy?

Sewer to nie tylko „mocniejszy” komputer. Jest to taki komputer,  który oprócz odpowiedniej mocy  i zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, zarówno sprzętowych jak i software’owych, posiada profesjonalne, kompletne oprogramowanie serwerowe. Tylko te dwie cechy łącznie sprawią, że serwer dobrze odegra swoją główną rolę w firmowej sieci. Jest to bez przesady, najważniejszy komputer w biurze: jest centrum bezpiecznego przechowywania danych, stabilizuje sieć, to z niego udostępnia się i zarządza urządzeniami i aplikacjami, których będą następnie używać wszyscy pracownicy. Sewer wraz z odpowiednim oprogramowaniem przyda się każdej firmie, zarówno tej która pracuje na 3 jak i na 300 komputerach. Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie małe i średnie firmy, od początku swojej działalności najbardziej wyraźnie odczują korzyści z sieci i serwera. Surowa konkurencja  w segmencie MSP zmusza je bowiem do codziennego intensywnego korzystania z takich możliwości jak: mobilność, stabilność i rozbudowa systemu, bezpieczeństwo danych, zdalny dostęp. Stworzenie sieci opartej na serwerze, nawet w bardzo małej firmie ułatwia komunikację pomiędzy pracownikami, wymianę informacji, dostęp do potrzebnych w danej chwili dokumentów.

Przechowywanie danych na serwerze i tworzenie zróżnicowanych profili dostępu zwiększa bezpieczeństwo tych danych, pozwala zastosować komplet takich uprawnień i ograniczeń dostępu, które uniemożliwią kradzież i skopiowanie ważnych dla firmy, chronionych informacji. Ograniczenia te mogą polegać na przykład na trwałym albo czasowym wyłączaniu możliwości zapisywania danych na nośnikach: dyskietkach, płytach CD i DVD.

Jakie oszczędności daje serwer i jego oprogramowanie

Gdy komputery w firmie połączone są w sieć, której centrum jest serwer, administrowanie taką siecią jest tańsze, szybsze i łatwe. I to zarówno dla ‘adminów’, jak zwykłych pracowników. Nową aplikację wdraża się na serwerze i po prostu udostępnia na pozostałych komputerach pracowników. Podobnie z urządzeniami wspólnie używanymi przez wszystkich czy grupę osób: drukarkami, faksami. Eliminuje się w ten sposób uciążliwe bieganie od komputera do komputera, aby zainstalować jakiś program czy podłączyć drukarkę. Nikt nie musi z tego powodu odchodzić od biurka i przerywać pracy. Podobnie, kiedy trzeba sprawdzić działanie systemu na danym komputerze czy przeskanować go. Pracownik skupia się tylko na swojej pracy, ‘admin’ zdalnie zarządza ustawieniami i aplikacjami oraz udostępnianiem sprzętu.

Firma może w ten sposób zaoszczędzić na kosztach pracy administratora i zyskać lepsze wykorzystanie czasu pracy osób zajmujących się sprzedażą, promocją, czyli tych których wydajność bezpośrednio wpływa na wielkość przychodów firmy.

W efekcie, każdy szef może łatwo obliczyć że inwestycja w serwer i jego oprogramowanie szybko się zwraca. Pozostają natomiast korzyści na przyszłość: rozwój sieci, na przykład przyłączanie urządzeń czy dostępu dla nowych pracowników,  dzięki serwerowi są łatwe, bo wykonywane właśnie z poziomu serwera, podobnie jak włączanie nowych profili użytkowników. Nowo zatrudnione osoby szybciej wdrażają się do pracy, ponieważ wraz ze stanowiskiem pracy dostają kompletne uprawnienia dostępu do zasobów i urządzeń, które będą potrzebne na ich nowym stanowisku. Własny profil użytkownika (dostępu) i zdalny dostęp do własnego komputera (tzw. zdalny pulpit, czyli własny komputer na odległość) wraz  z rozwiązaniami komunikacji bezprzewodowej – dają firmie podwójną mobilność i doskonały punkt wyjścia do rozbudowy sieci. Podwójną mobilnością określam tu połączenie komunikacji bezprzewodowej i zdalnego dostępu. Oznacza to, że można na przykład, wymienić komputer a już za chwilę pracować na nowym czy przy biurku kolegi, mając na ekranie własne dokumenty, ustawienia dostępu i pocztę.

 

Inne artykuły na temat firmowej sieci opartej na serwerze:

Zostań panem własnej sieci

Czy potrzebny jest mi serwer?

Mała i średnia sieć w firmie - tanio i bezpiecznie

Serwer wymaga dobrego oprogramowania

Nie trzeba bać się serwera    

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej