Strona główna / Maszyneria / Top 5 głośników komputerowych
piątek 07 maj 2010 | Cezary Tchorek-Helm
Top 5 głośników komputerowych
Jakie głośniki są najlepsze do komputera? Takie, które pasują do notebooka. Dominacja komputerów mobilnych na rynku spowodowała, że użytkownicy wybierają głównie zestawy głośnikowe w standardzie 2.0 lub 2.1. Takie zastawy są bowiem niezbędnym komponentem wzmacniającym możliwość korzystania z plików audio odtwarzanych na notebookach. Szukamy jakości dźwięku.  

Jak podaje ranking Komputronik z kwietnia 2010 - wśród najchętniej wybieranych modeli w ostatnim miesiącu tylko jeden zestaw składał się z subwoofera i pięciu satelitarnych głośników. Tego rodzaju sprzęt wybierają przede wszystkim miłośnicy gier i filmów. Zwycięzca kwietniowego rankingu Komputronik SA - Creative GigaWorks T20 II - w ogóle nie dysponuje dodatkowym głośnikiem niskotonowym. Z danych Komputronik SA wynika, że średnia cena popularnego zestawu głośnikowego oscyluje wokół 230 zł. Koszt najdroższego spośród najchętniej wybieranych modeli wynosił 499 zł, zaś najtaniej kupowano polski produkt - Modecom MC-S1 - za niespełna 80 zł. Z dużym (nomen omen) rozdźwiękiem mamy do czynienia w przypadku mocy, która wynosi od 10 W (Modecom MC-21) do 70 W (Logitech X-540).

Pod względem popularności marki najlepiej wypada Creative, które uzyskało pierwsze i czwarte miejsce w rankingu Komputronik SA. Numerem 2 w segmencie głośników jest niewątpliwie Logitech, którego dwa zestawy trafiły do ścisłej czołówki rynkowej. Drugie miejsce rodzimej marki w rankingu pozwala mieć nadzieję, że polska firma będzie zyskiwać na znaczeniu w kolejnych miesiącach i latach.

Najpopularniejsze zestawy głośnikowe 

  • Najchętniej kupowane głośniki w kwietniu br. to Creative GigaWorks T20 II, które klienci Komputronik SA mogą nabyć w atrakcyjnej cenie 249 zł. Zastosowano w nich wysokiej jakości przetworniki tonów średnich i wysokich. O dobrych parametrach decydują między innymi kopułowe membrany z włókna szklanego. Równowagę akustyczną zapewnia również technologia Creative BasXPort, która wzmacnia basy bez oddzielnego głośnika niskotonowego. Dwa wejścia pozwalają podłączyć jednocześnie komputer i odtwarzacz MP3 bez konieczności przełączania kabli. Na przednim panelu prawego głośnika umieszczono pokrętła do sterowania zasilaniem, basami i wysokimi tonami.
  • Dobre recenzje zbierają także głośniki Modecom MC-S1 w wyjątkowo niskiej cenie 79 zł. Zdaniem specjalistów cieszą ucho wyjątkowo dużym zakresem basu, o dość dużej dynamice. Dźwięk bardzo ciężko przesterować – 10-watowe kolumny cieszą ucho nawet przy maksymalnym ustawieniu pokrętła głośności. Subwoofer pozwala uzyskać odtwarzanej muzyce prawdziwie głębokie brzmienie. Oba głośniki satelitarne zostały wyposażone w wygodne uchwyty umożliwiające łatwe zawieszenie ich na ścianie. Zestaw wyposażono w przewodowego pilota, który posiada wejście audio. Dzięki temu można w szybki sposób podłączyć do niego np. odtwarzacz MP3 lub inne źródło dźwięku. Typowa opinia klientów Komputronik.pl na temat tych głośników to: "Jak dla mnie - świetne. Za tą cenę lepszych głośników nie dostaniemy. Wszystko wyważone, wysokie tony lekko cofnięte, co daje fajny efekt. Dobrze sprawują się i w filmach i w grach i w muzyce. Pozdrawiam i polecam".
  • Trzecim pod względem popularności kompletem okazał się zestaw Logitech Z-323 w cenie 199,90 zł. Zastosowany w nim system 360-stopniowego dźwięku (tzw. akustyki wielokierunkowej) gwarantuje doskonałe przestrzenne brzmienie. Dźwięk rozchodzi się po większym obszarze dzięki wykorzystaniu wielokierunkowych membran. Komplet Logitech Z-323, który dysponuje łączną mocą 30 watów (RMS), korzysta z subwoofera typu down-firing. Podwójny kabel RCA i wtyk 3,5 mm ułatwiają podłączenie do głośników odtwarzacza sieciowego Logitech Squeezebox, konsoli do gier, DVD czy iPoda. Użytkownik może korzystać z wygodnego panela sterowania do kontroli mocy, głośności i basów. Na uwagę zwraca bardzo elegancki, a przy tym nowoczesny wygląd.  
  • Na czwartym miejscu kwietniowej listy Top 5 znalazły się głośniki Creative Inspire T3130 w cenie 139 zł, które korzystają z technologii Creative IFP. Poprawia ona kierunkowość i obrazowanie dźwięku, a jednocześnie zachowuje dokładność tonalną. Łatwo dostępna przewodowa regulacja głośności oraz regulacja poziomu basów w głośniku niskotonowym umożliwiają spersonalizowane odtwarzanie muzyki. Niskotonowy głośnik z regulowanym poziomem basów zawiera dużą tubę o lejkowatym kształcie pozwalającą uzyskać czyste dźwięki. Z kolei przewodowy pilot z regulatorem głośności umożliwia spersonalizowaną regulację i większą swobodę wyboru miejsca. Ekranowanie magnetyczne pozwala na ustawienie głośników w pobliżu notebooków lub monitorów bez powodowania zakłóceń obrazu.   
  • Za szczególnie atrakcyjną pozycję należy też uznać zestaw Logitech X-540, który kosztuje 499 zł. Pięć głośników oraz subwoofer symulują dźwięk przestrzenny dzięki trybowi Matrix. Podwójne membrany oparte na technologii FDD2 eliminują wszystkie efekty echa generowane w konwencjonalnych konstrukcjach. Działający w czasie rzeczywistym, dynamiczny korektor dźwięku subwoofera pogłębia brzmienie basów, eliminując jednocześnie wszelkie zniekształcenia. Subwoofer z emisją dźwięku w dół i 13,3-centrymetrowymi głośnikami emituje głębszy bas, dzięki przemieszczaniu większej ilości powietrza. System głośników X-540 wyposażony je w wygodnie rozmieszczone regulatory poziomu basów i głośności. Złącze do słuchawek pozwala odciąć się od wszystkiego, co nie jest muzyką. Głośniki satelitarne można zawiesić na ścianie. Zacisk na głośnik środkowy pozwala na bezpośrednie przymocowanie tego elementu do monitora LCD.

Top 5 nawigacji

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej