Strona główna / Maszyneria / 7 rad dla (eko)centrum danych  
niedziela 23 maj 2010 | Serwis prasowy/940
7 rad dla (eko)centrum danych  
Centra danych emitują już tyle dwutlenku węgla ile Argentyna. Międzynarodowi eksperci przedstawili zestaw podstawowych porad dotyczących możliwości zwiększenia wydajności i rentowności centrów przetwarzania danych oraz przekształcenia ich w centra ekologiczne. 

Inicjatywy tego typu są ogromnie ważne, gdyż każdy wat energii zużyty na zasilanie infrastruktury informatycznej może wymagać zużycia aż 2,5 wata na chłodzenie. Jak podaje McKinsey, w skali globalnej emisja dwutlenku węgla związana ze zużywaniem energii przez takie centra jest już porównywalna z emisją generowaną przez całą ludność Argentyny – dwudziestej czwartej co do wielkości gospodarki na świecie. Podczas tworzenia ekologicznego centrum przetwarzania danych należy wziąć pod uwagę następujące podstawowe działania:

  • Zwiększenie efektywności chłodzenia. Jest to niezbędne w celu utworzenia kompleksowego projektu centrum przetwarzania danych z zapewnioną właściwą cyrkulacją powietrza. Plątanina kabli sieciowych, wolne przestrzenie w stelażach i wyciek powietrza w miejscu wyjścia kabli przez sufit lub podłogę mogą zmniejszyć efektywność chłodzenia.
  • Kontrola temperatury komponentów centrum przetwarzania danych. Systemy o dużej gęstości i intensywności przetwarzania nagrzewają się, niezbędne są więc dokładne pomiary temperatury. Wymaga to sieci precyzyjnych czujników, które dostarczą informacji o efektywności strategii chłodzenia w każdym stelażu.
  • Rozważenie zastosowania „chłodzenia połączonego” (ang. close-coupled cooling) polegającego na tym, że chłodne powietrze jest dostarczane jak najbliżej miejsca, w którym urządzenie generuje ciepło.
  • Wdrożenie systemu zarządzania energią w centrum przetwarzania danych. Umożliwi to działowi informatyki potraktowanie zarządzania energią jako usługi, co zapewni lepszy wgląd w ilość produktywnej pracy przypadającej na każdy wat energii i pomoże w przekonaniu firmy do inicjatyw ekologicznych.  Wdrożenie w centrum przetwarzania danych systemu zarządzania energią, takiego jak Cisco EnergyWise, może zmniejszyć koszty centrum nawet o 20%.
  • Przeprowadzenie kontroli wykorzystania zasobów i zastosowanie technologii wirtualizacji. W Stanach Zjednoczonych wskaźnik wykorzystania serwerów wynosi zaledwie 10-20%. Oznacza to, że 80 na 100 serwerów w centrach przetwarzania danych funkcjonuje jako „wampiry energetyczne” i konsumuje zasoby systemu chłodzenia. Zastosowanie technologii wirtualizacji pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów sprzętowych i osiągnięcie lepszych wyników, gdyż zmniejszenie liczby systemów powoduje obniżenie zapotrzebowania na zasilanie i chłodzenie.
  • Zwrócenie uwagi na każdy szczegół projektu centrum przetwarzania danych. Pierwsza decyzja powinna dotyczyć lokalizacji centrum z uwzględnieniem takich czynników, jak istniejąca infrastruktura, lokalne źródła (i koszty) energii elektrycznej, odległości przemierzane przez pracowników dojeżdżających do pracy i wiele innych.
  • Twórcze wykorzystanie ciepła odpadowego z centrów przetwarzania danych. Efektywne wykorzystanie tego ciepła gdzie indziej zapewnia oszczędność energii i pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz obniżyć koszty. Na przykład ciepło odpadowe wytwarzane przez centra przetwarzania danych może być używane do ogrzewania praktycznie wszystkiego – od magazynów po szklarnie, a nawet publiczne baseny pływackie.

Cisco

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej