Strona główna / Maszyneria / Western Digital: dyski dla każdego
niedziela 20 czerwiec 2010 | Robert Kamiński
Western Digital: dyski dla każdego
Firma Western Digital, po okresie zawirowń wraca do pierwszej ligi, konsekwentnie stawiając na sprawdzone produkty. Obok dysków zewnętrznych wyposażonych w automatyczny, prosty i bezpieczny backup danych, rozwija linię bezkonkurencyjnych dysków VelociRaptor, a także dysków SSD do zastosowań profesjonalnych.

W przeciwieństwie do swego głównego konkurenta – firmy Seagate, WD (jak dotąd) nie oferuje dysków hybrydowych. Jednak aktualna oferta jest dobrze dopasowana do zapotrzebowania rynku, zapewniając przy tym wysoką jakość produktów. I jest się czym pochwalić: premierowe dyski SSD, dyski wewnętrzne WD Caviar z SATA 3 (6 Gb/s) oraz najnowszy WD VelociRaptor 600GB, zewnętrzne dyski USB My Passport 2,5" oraz bezprzewodowe dyski My Book World Edition 3,5" z szybkim interfejsem USB 3.0. Uzupełnieniem oferty jest – opisywany już przez nas – odtwarzacz multimediów WD TV Live HD Media Player.

WD VelociRaptor®

Nowe dyski VelociRaptor o pojemności 450 GB oraz 600 GB, z prędkością obrotową 10.000 RPM  są przeznaczone zarówno do serwerów kasetowych (blade), wysoko wydajnych komputerów PC oraz Mac i profesjonalnych stacji roboczych, jak i do serwerów typu RACK 1U i 2U, w których konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy wydajnością a pojemnością. Jedyny obecnie dysk SATA z prędkością obrotową 10.000 RPM przeznaczony dla entuzjastów i zastosowań przemysłowych, WD VelociRaptor oferuje podwójną pojemność oraz wzrost wydajności o 15% w stosunku do poprzedniej generacji.

Jako najbardziej popularny dysk twardy dla entuzjastów wysokiej wydajności, którzy wymagają najwyższych osiągów, dysk WD VelociRaptor ma wbudowany mechanizm klasy Enterprise, zapewniający niezawodność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przy zapewnieniu wysokiej wydajności i pojemności 600GB w obudowie 2.5 cala. Dysk dostarczany jest z 3,5 calową ramą mocująca IcePack™  wyposażoną w radiator ciepła – fabrycznie dostosowaną do standardowej 3.5-calowej zatoki i zapewniającą odpowiednią temperaturę podczas pracy w obudowie komputera biurkowego.

Charakterystyka:

 • Imponująca szybkość – interfejs SATA 6 Gb/s oraz 32 MB  pamięci podręcznej w połączeniu z prędkością obrotową 10.000 RPM, czynią z VelociRaptora dysk szybszy o 15% w porównaniu ze zdobywcą nagród poprzedniej generacji.
 • Duża pojemność – dyski SATA WD VelociRaptor sa dostępne w pojemnościach aż do 600 GB, zwiększając podwójnie pojemność poprzedniej generacji.
 • Niezmiennie wysoka niezawodność – zaprojektowane i wyprodukowane by sprostać standardom dysków klasy Enterprise o żywotnym znaczeniu i zapewnić przedsiębiorstwom  niezawodność w trudnych warunkach ciągłej pracy.  Przy 1,4 miliona godzin bezawaryjnej pracy (MTBF), dyski te mają najwyższy dostępny wskaźnik niezawodności wśród dysków SATA dużej pojemności.
 • Chłodna praca – nie pobierając więcej energii niż dyski WD VelociRaptor  poprzedniej generacji, oferując dwukrotnie większą pojemność i lepszą wydajność.
 • Rama mocująca IcePack - 2,5 calowe napędy WD VelociRaptor wbudowane są w profesjonalną ramę mocującą 3,5 cala wyposażoną w odprowadzenie ciepła, która utrzymuje niską temperaturę pracy niewielkich dysków, nawet w wysoce wydajnych systemach z obudową typu desktop.
 • Rotary Acceleration Feed Forward (RAFF™) - Optymalizuje wydajność działania sprzętu pracującego w wielodyskowych, podatnych na wibracje obudowach.
 • Technologia NoTouch™ Ramp Load -  głowica zapisująca nigdy nie dotyka powierzchni nośnika, dzięki czemu znacznie mniej zużywa się i głowica, i sam nośnik, a dysk jest lepiej zabezpieczony podczas transportu.

Dyski SSD - WD SiliconEdge™.

Dyski SSD WD SiliconEdge Blue, w pojemnościach do 256 GB, cechuje interfejs SATA 3.0 Gb/s z szybkością odczytu do 250 MB/s i zapisu do 170 MB/s. Szybki i wytrzymały WD SiliconEdge Blue przyspiesza działanie aplikacji oraz zapewnia maksymalną ochronę przed upadkami, wstrząsami i wibracjami zapewniając cichą i energooszczędną  pracę.

Nowa rodzina produktów SiliconEdge Blue przeszła ponad 250 000 godzin kompleksowych testów zgodności, co gwarantuje spełnienie standardów najwyższej integralności danych, niezawodności i kompatybilności.

Projektowane z uwzględnieniem zarówno aplikacji konsumenckich obciążających nośnik w operacjach odczytu danych oraz wymogów zastosowań zapisu w trybie 24/7 dla OEM, dyski SSD od WD oparte na technologii MLC (multi-level cell) wyposażone są w opatentowane i będące w trakcie patentowania przez WD rozwiązania. Są to na przykład: przewidywane zużycie dysku, kontrola korekcji błędów, informowanie kontrolera, które bloki są gotowe do zapisania (TRIM) oraz natywne kolejkowanie komend (NCQ), których zadaniem jest zapewnić maksimum wydajności i długowieczności przy łatwości obsługi  plug and play.

Dyski zewnętrzne - MyBook 3.0

wdDyski z tej serii są jednymi z pierwszych certyfikowanych urządzeń wykorzystujących interfejs USB 3.0 SuperSpeed. Wyposażony w standard, który jest do 10 razy szybszy niż jego poprzednik USB 2.0, wysoko wydajny dysk My Book 3.0 znacznie skraca czas potrzebny na otwarcie i zapisanie dużych plików.

Dysk My Book 3.0 o pojemności 1 TB jest oferowany u wybranych dystrybutorów oddzielnie lub w zestawie zawierającym adapter USB 3.0 na karcie rozszerzeń  PCIe (gen2). Wkrótce na rynek wejdzie również model 2-terabajtowy .

Interfejs USB 3.0 w dyskach My Book 3.0  zapewnia szybkość transferu  do 5 Gb/sek, umożliwiając użytkownikowi otwierania i zapisywanie plików nawet  4,7 razy szybciej niż przez USB 2.0. Nowy dysk My Book 3.0 jest zgodny ze standardem USB-IF SuperSpeed USB 3.0, zapewniając kompatybilność z innymi urządzeniami USB 3.0 oraz wsteczną kompatybilność z USB 2.0 i 1.1.

Cechy szczególne My Book 3.0:

 • Interfejs USB 3.0 SuperSpeed z szybkością transferu do 10 x szybszą niż USB 2.0 przyspiesza przenoszenie danych z najszybszą dostępną prędkością; np. kopiowanie 2000 zdjęć niskiej rozdzielczości  zajmuje tylko 1 minutę i 51 sek,  (USB 2.0 potrzebuje na to 6 min16 sek) a 2-godzinny film HD przeniesiemy w 2 min i 45 sek (USB 2.0 zajmie to 13 min 18 sek)
 • Zgodność  z portem USB 2.0 – interfejs USB 3.0 jest kompatybilny wstecznie z USB 2.0 i USB 1.1.
 • 2 lata gwarancji.

Ceny i dostępność

 • Dyski twarde WD VelociRaptor (model 4500 HLHK o WD 6000 HLHX – 3,5-calowa wersja z ramą IcePack) są już dostępne u wybranych dystrybutorów i reselerów. Sugerowana cena dysku WD VelociRaptor 450 GB (model WD4500HLHX) wynosi 850 zł, a wersja 600 GB (WD6000HLHX) – 940 zł.
 • Dyski SSD WD SiliconEdge Blue będą dostępne  w następujących sugerowanych cenach: 800 PLN za pojemność 64 GB (model  SSC-D0064SC-2100), 1500 zł za 128 GB (model SSC-D0128SC-2100) i 2900 PLN za 256 GB (model  SSC-D0256SC-2100). Dyski WD SiliconEdge Blue mają zapewnione wsparcie techniczne WD  na najwyższym światowym poziomie i są objęte 3-letnią gwarancją.
 • Nowy dysk MyBook 3.0 o pojemności 1 TB jest objęty 2-letnią gwarancją. Przewidywana cena dysku w wersji 1 TB wynosi 799 zł. Cena dysku My Book 3.0 w zestawie z kartą rozszerzeń PCIe USB 3.0 wynosi 899 zł.

POLECAMY:

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej