Strona główna / Maszyneria / Biling - ważna część telekomunikacji
piątek 20 lipiec 2007 | Cezary TCHOREK-HELM
Biling - ważna część telekomunikacji
Usługi bilingowe i wycena połączeń stają się autonomiczna częścią branży telekomunikacyjnej. Biling (wykaz) i pricing (wycena) to etapy, które technicznie definiują przychody operatora i koszty użytkownika czyli usługobiorcy. Skalę dynamiki tego biznesu pokazuje przykład firmy Highdeal, która w ciagu 5 lat uzyskała ponad 2000% wzrostu dochodów i dotychczas zrealizowała 170 operacji w ponad 60 krajach.

Początek we France Telecom

W 1996 roku, pracownicy Highdeal, w trakcie pracy we France Telecom, zidentyfikowali przyszłe potrzeby systemów billingowych. Owocem tych prac było Highdeal Transactive® - oprogramowanie dla usług wyceny i wykazu połączeń. Przewidzieli oni, że elastyczność serwisu wyceny i wykazu połączeń stanie się kluczem do sukcesu nowych usług, jak m.in. mobile data, VoIP, Triple-play.

Obecnie Highdeal Transactive® jest wykorzystywane nie tylko w telefonii mobilnej czy szerokopasmowym Internecie. Poczesne miejsce dla usług wyceny i wykazu połączeń znalazło się także w usługach hostingowych, komunikacji machine-to-machine, MVNO, usługach Quad Play, czy SaaS.

Highdeal rozszerza swoja działalność także na sektory inne niż technologie komunikacyjne. Mowa tu o sektorze finansowym (np. usługach abonamentowych), platformach transakcji masowych (np. karnet parkingowy), czy opłatach w logistyce.

Wielousługowa rewolucja rynku telekomunikacji

Usługi telekomunikacyjne dawno wyszły z ery ukierunkowanej na transmisje głosu. Nowe generacje usług i coraz bardziej rozwinięte serwisy w obrębie sieci komórkowych – IPTV, telewizje internetowe, WiMax i inne – powodują, że zanikły faktycznie bariery pomiędzy telefonia stacjonarną, mobilna i usługami sieciowymi. Pojawiają się coraz to nowi gracze na rynku a wśród ofert nowe usługi pakietowe.

Platforma dla efektywnych rozliczeń finansowych

Usługa Highdeal Transactive® jest w istocie wysoko wyspecjalizowanym oprogramowaniem służącym do wyceny i budowania profesjonalnej informacji o wykazach połączeń. Rozwiązuje to problem wyceny wśród wielousługowego środowiska firmy. Szczególnie podmioty typu transfer agency stosujące podobne oprogramowania doceniają rozwiązania bilingu i pricingu. Każdy zaś z użytkowników telekomunikacji jest beneficjantem tego typu usług gdyż dzięki nim wiadomo ile płacimy, kiedy i dlaczego tyle.

Produkt i rozwiązania

Highdeal Transactive® jest modularnym zestawem oprogramowania najwyższej klasy, który gwarantuje elastyczność wyceniania i wykazu połączeń oraz wysoką jakość działania. Do tego należy dodać niskie koszty TCO (Total Cost of Ownership) i łatwą integrację z sieciami i systemami biznesowymi.

Dla wielu telekomów

Highdeal Transactive jest przeznaczony dla operatorów usług telekomunikacyjnych. Nowe w tym sektorze firmy mogą rozwijać rozwiązanie end-to-end, natomiast firmy posiadające starsze systemy bilingowe mogą dołączyć konkretne programy wyceny czy wykazu, które będą im użyteczne.

Tym co różni Highdeal Transactive od istniejących oprogramowań jest całkowita elastyczność wyceny usług. Highdeal Transactive obsługuje nawet operacje połączone z prowizjami czy zniżkami produktów z pogranicza (cross products), które są transakcjami wyjątkowo skomplikowanymi dla tradycyjnych systemów bilingowych.

Sam stwórz taryfę i wyceń usługi

Highdeal Transactive jest system wyceny i wykazu połączeń pozwalającym firmom na samodzielne tworzenie planów płatniczych. W odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań, Highdeal Transactive zapewnia intuicyjną i wizualną obsługę oprogramowania. Tworzenie planów płatniczych odbywa się przy użyciu zwykłego GUI (Graphical User Interface). W trakcie jednodniowego szkolenia, managerowie nie posiadający technicznych umiejętności opanowują wiedzę jak tworzyć skomplikowane taryfy, łączyć partnerów w łańcuchy wartości, i jak kontrolować rentowność ich działań.

Zaawansowanie techniczne spowodowało, że wśród współpracujący partnerów Highdeal są wiodące światowe podmioty. Odnosi się to zarówno do poziomu integratorów jak i OEM.

Poziom biznesowy i techniczny Highdeal potwierdzają liczne nagrody, z których warto wymienić przyznaną w 2006 przez World Billing Awards – „Most Innovative Billing Product”.

Usługi „wyceny i wykazu” wydaja się być nową i szybko rozwijajaca się dziedziną rokującą duże potencjały wzrostu.

Komputer w Firmie sądzi, że wsród średnich przedsiębiorstw może to być hitem najbliższej przeszłości.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej