środa 08 wrzesień 2010 | Robert Kamiński

Samsung NX10: więcej niż hybryda

Lustrzanka dla profesjonalistów, kompakt dla amatorów, a co może przydać się w firmie? Prezentujemy hybrydowy aparat Samsung NX-10.

Cyfrowe aparaty fotograficzne podobnie jak laptopy stają się nieodzownym wyposażeniem firmy. Przydają się nie tylko pośrednikom w handlu nieruchomościami, ale praktycznie każdemu przedsiębiorcy, zwłaszcza gdy prowadzi sklep internetowy i chce w odpowiedni sposób zaprezentować swoje produkty.

miszaLustrzanki pomimo swych niepodważalnych zalet są duże, ciężkie i nieporęczne co może stanowić istotny argument na „nie”. Kompakty zaś oferują zdecydowanie gorszą jakość zdjęć, zwłaszcza makro gdzie głębia ostrości i odwzorowanie szczegółów odgrywają istotną rolę. Może więc warto zainteresować się wariantem pośrednim, czyli hybrydą?

Samsung NX10 to aparat, który w przeciwieństwie do lustrzanek nie ma lustra, zaś w przeciwieństwie do kompaktów ma wymienną optykę. Nad hybrydową konkurencją  góruje 14,6-megapikselową matrycą CMOS o rozmiarze APS-C wyposażoną w system czyszczenia. Czujniki Panasonika Lumiksa i Olympusa są o ponad 2 mln pikseli mniejsze. Jak się okazuje różnica jest istotna, co wyraźnie widać na zdjęciach.

Poza fotografowaniem Samsung NX10 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości 720p z prędkością 30 kl/s w formacie MP4 (H.264).

Na tylnej ściance znajduje się trzycalowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 614 tys. punktów i wizjer elektroniczny o rozdzielczości 921 tys punktów. Dodatkowo aparat wyposażono w czujnik zbliżeniowy, który wyłącza wyświetlacz po zbliżeniu twarzy do wizjera.

Obiektywy są mocowane za pomocą nowego bagnetu NX. Obecnie dostępne są trzy obiektywy sygnowane przez Samsunga: 18-55 mm f/3.5-5.6 OIS, 50-200 mm f/4-5.6 OIS oraz pancake 30 mm f/2, a kolejnych kilka zostało zapowiedzianych na ten rok.

Ponieważ mały i lekki Samsung NX10 wyposażono w matrycę APS-C, stosowaną w lustrzankach - technicznie jakość obrazu jest bardzo podobna, zwłaszcza w przypadku zapisu plików RAW zamiast JPEG. Samsung preferuje agresywnysamsung nx 10 post-processing, więc zdjęcia w formacie  JPEG są mniejsze niż optymalne w średnich i wysokich ustawieniach ISO. Autofocus jest porównywalny do rozwiązań stosowanych w konkurencyjnych rozwiązaniach systemu mikro cztery trzecie, podczas gdy w klasycznych lustrzankach jest nadal wyraźnie lepszy.

Podczas naszych testów terenowych nie pojawiły się problemy pyłu, więc system usuwania kurzu wydaje się działać bez zarzutu. Układ i obsługa interfejsu użytkownika jest ergonomiczna - dość prosta dla początkujących, a przy tym z funkcjami które powinny zaspokoić entuzjastów. Fani filmu będą również bardzo zadowoleni z jakości nagrań HD.

Istnieje jednak również kilka niedociągnięć. Ogólnie rzecz biorąc, elektroniczny wizjer gwarantuje prawie 100% pokrycia, ale raczej nie nadaje się do fotografii sportowej ze względu na powolne odświeżanie i szybsze zużycie baterii. Samsung NX10 nie jest wyjątkiem od zasady. Wizjer jest stosunkowo mały i ciemny. Samsung NX10 nadaje się więc do wszelkiego rodzaju fotografii, z wyjątkiem trybu sportowego,

Podsumowanie

Samsung NX10 pod względem jakości zdjęć zapewnia bardzo dobre rezultaty. Zwolennicy lustrzanek mogą nieco grymasić, jednak jako sprzęt do zastosowań w firmie sprawdzi się znakomicie. Oprócz bardzo dobrych parametrów matrycy i wymiennej optyki, oferuje w porównaniu do lustrzanek kompaktowe wymiary i małą wagę. Atuty dla pracujących „w biegu” - nie do przecenienia.