Strona główna / Maszyneria / Serwerowy Quad Intela
piątek 17 sierpień 2007 | Torsten Gustaffson
Serwerowy Quad Intela
W ostatnich miesiącach, w ciągu zaledwie 100 dni, Intel całkowicie odświeżył swoje linie produktowe, wprowadzając na rynek ponad 30 nowych procesorów desktopowych i serwerowych opartych na rewolucyjnej mikroarchitekturze Intel® Core™.
Tagi: intel, serwer, procesor,

Intel rozpoczął wprowadzanie w życie idei wielordzeniowości wraz z premierą procesorów z technologią Intel® Hyper-Threading. Kolejnym krokiem było wprowadzenie w kwietniu 2006 . pierwszych na rynku procesorów dwurdzeniowych.

Quad Core Intel Xeon 5300

Procesory Quad Core Intel Xeon 5300 pozwalają na znacznie intensywniejsze wykorzystywanie technologii wirtualizacji niż jakakolwiek inna - 2-procesorowa platforma serwerowa. Nowe procesory oferują wydajność nawet o 50% wyższą niż wprowadzone do sprzedaży niecałe 5 miesięcy temu procesory dwurdzeniowe Intel Xeon 5100, przy zachowaniu podobnej efektywności cieplnej i kosztów.

Energooszczędne

Najpierw swoją premierę miały cztery modele procesorów Intel Xeon, pracujących z zegarami od 1,6 GHz do 2,66 GHz, magistralami systemowymi (FSB) od 1066 MHz do 1333 MHz oraz poborem mocy rzędu 80W. W styczniu trafiły na rynek kolejne dwa modele czterordzeniowych Xeonów z serii 3200 taktowane zegarem 2,4 i 2,13 GHz z 1066-megahercową magistralą FSB i 8 MB pamięci podręcznej L2.

Energooszczędne, 50-watowe procesory przeznaczone do serwerów, zmniejszyły pobór mocy od 35 do nawet 60 procent w porównaniu z dostępnymi dotychczas 80- i 120-watowymi modelami.

Produkty te oparte na mikroarchitekturze Intel Core zapewnią nowy poziom energooszczędnej wydajności w serwerowych zastosowaniach klasy podstawowej, takich jak poczta elektroniczna, WWW, udostępnianie plików i drukowanie.

Technologia jutra dzisiaj: Intel czterordzeniowy

Firmy kładą coraz większy nacisk na obniżenie rachunków za prąd i kosztów chłodzenia centrów komputerowych, a nowe procesory — wymagające zaledwie 12,5 wata mocy na każdy z czterech rdzeni — zapewniają wysoką wydajność, jednocześnie wyznaczając nowy standard energooszczędności.

Nowe, czterordzeniowe procesory o niskim poborze mocy zostały zaprojektowane z myślą o internetowych centrach danych, serwerach kasetowych oraz branżach takich jak usługi finansowe, w których skala i gęstość serwerów ma duży wpływ na koszty elektryczności, nieruchomości i chłodzenia.

Oszczędność na kosztach

Potencjalna oszczędność kosztów wynikająca z zastąpienia przestarzałej infrastruktury czterordzeniowymi procesorami Intel® Xeon® oraz wdrożenia technologii wirtualizacyjnej może wynosić nawet 6000 dolarów rocznie przez cały okres eksploatacji każdego serwera.

Niskonapięciowe procesory Intel Xeon mają symbol L5320 i L5310 i pracują z szybkością odpowiednio: 1,86 GHz i 1,60 GHz, wyposażone są w 8 megabajtów pamięci podręcznej, która przyspiesza wymianę danych, i działają z magistralą FSB o częstotliwości 1066 MHz.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej