Na szczęście, zmiany nie sÄ… zbyt daleko idÄ…ce. ZostaÅ‚ utrzymany czytelny podziaÅ‚ na trzy linie procesorów - i3, i5 oraz i7. Te pierwsze to ukÅ‚ady przeznaczone do standardowych zadaÅ„. Znacznie wydajniejsze niż procesory z rodzin Pentium i Celeron (nie wspominajÄ…c o netbookowych Atomach), a przy tym gwarantujÄ…ce bardzo dobry stosunek ceny do możliwoÅ›ci. W linii i3 nadal znajdziemy tylko ukÅ‚ady dwurdzeniowe, pozbawione Turbo Boost. Kolejna linia, i5, to już chipy dwu- lub czterordzeniowe (te drugie dostÄ™pne tylko w wersjach dla komputerów stacjonarnych) z technologiÄ… Turbo Boost 2.0. NajwiÄ™kszÄ… wydajność oferujÄ… modele oznaczone symbolem i7 - wyposażone w 4, 6, a nawet 8 rdzeni (te dwie ostatnie opcje nie dotyczÄ… notebooków) oraz powiÄ™kszonÄ… pamięć podrÄ™cznÄ… (cache). Najwydajniejsze konfiguracje i7, tak jak dotÄ…d, noszÄ… przydomek Extreme Edition.
Cztery cyferki zamiast trzech
Zaraz za symbolem linii (i3, i5 lub i7) sÄ… cyfry. Tyle, że inaczej niż w przypadku procesorów Intel Core poprzedniej generacji, nie trzy, ale cztery. Pierwsza z nich to “2” - oznacza po prostu drugÄ… generacjÄ™. Wszystkie procesory Intel Core drugiej generacji majÄ… dwójkÄ™ na poczÄ…tku oznaczenia numerycznego. To najprostszy sposób, by je rozpoznać porównujÄ…c specyfikacje techniczne komputerów.
Dalej zaczyna siÄ™ robić ciekawiej. Dwie kolejne liczby symbolizujÄ… relatywnÄ… wydajność procesora. Nie odnoszÄ… siÄ™ wprost do taktowania albo jakiegokolwiek innego parametru, ale pozwalajÄ… Å‚atwo porównywać produkty należące do tych samych serii. Na przykÅ‚ad, desktopowy Intel Core i5-2500 bÄ™dzie szybszy od chipa Intel Core i5-2400, a notebookowy i5-2540M wydajniejszy od ukÅ‚adu i5-2520M.
Czwarta z liczb jest póki co zarezerwowana dla ukÅ‚adów mobilnych. W przypadku procesorów przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych, oznaczenie zawsze koÅ„czy siÄ™ zerem. Chipy przeznaczone do komputerów przenoÅ›nych majÄ… w tym miejscu jednÄ… z cyfr: 0, 7 lub 9. Zero oznacza wersjÄ™ standardowÄ…. DziewiÄ…tka to model o obniżonym zapotrzebowaniu na prÄ…d. Siódemka z kolei wskazuje na wyjÄ…tkowÄ… energooszczÄ™dność. To odpowiednik oznaczenia CULV stosowanego w przypadku procesorów starszych generacji. JeÅ›li szukasz notebooka, który bÄ™dzie najdÅ‚użej pracowaÅ‚ na baterii, rozglÄ…daj siÄ™ wÅ‚aÅ›nie za siódemkÄ….
O co chodzi z tymi literkami?
A na koniec - literka. JeÅ›li jej tam nie ma (jak w przypadku wspomnianego Intel Core i5-2500) znaczy to, że masz do czynienia z procesorem przeznaczonym dla komputerów stacjonarnych. Wszystkie mobilne wersje ukÅ‚adów Intel Core drugiej generacji majÄ… oznaczenia koÅ„czÄ…ce siÄ™ na M (np. i7-2657M). Przed M może czasem pojawić siÄ™ Q, co oznacza procesor czterordzeniowy (q jak quad).
Ale żeby nie byÅ‚o za prosto - literki pojawiajÄ… siÄ™ też w ukÅ‚adach przeznaczonych dla desktopów. Tym razem sÄ… to S, T i K. Dwie pierwsze odnoszÄ… siÄ™ do zapotrzebowania na prÄ…d. JeÅ›li chcesz zmniejszyć rachunki za energiÄ™ elektrycznÄ…, wybierz raczej komputer z ukÅ‚adem oznaczonym symbolem S (zmniejszone zużycie prÄ…du) albo nawet T (wyjÄ…tkowa energooszczÄ™dność, porównywalna z procesorami notebookowymi). K zarezerwowano dla najbardziej wydajnych ukÅ‚adów przeznaczonych przede wszystkim dla fanów podkrÄ™cania. Obecność K w oznaczeniu gwarantuje m.in. peÅ‚nÄ… dowolność w ustawianiu taktowania ukÅ‚adu.