Strona główna / Maszyneria / Świat docenia polski syntezator mowy IVONA
poniedziałek 10 wrzesień 2007 | Torsten Gustaffson
Świat docenia polski syntezator mowy IVONA
Syntezator mowy ludzkiej IVONA, stworzony przez firmę IVO Software z Gdyni, uzyskał jedną z  2 najlepszych ocen jakości mowy w prestiżowym konkursie Blizzard Challenge 2007. Tegoroczny konkurs organizowany przez University of Edinburgh zebrał 16 grup badawczych spośród podmiotów zajmujących się syntezą ludzkiej mowy.

Sztuczny głos jak żywy lektor

Uczestnicy konkursu Blizzard Challenge 2007 otrzymali nagrania głosu lektora, który miał posłużyć do stworzenia jego sztucznego odpowiednika. W ciągu 1 miesiąca wszyscy mieli opracować syntezator mówiący takim samym głosem, jak lektor. Po stworzeniu syntezatora, uczestnicy Blizzard Challenge 2007 otrzymali kilkaset zdań, które musieli odczytać sztucznym głosem. Przetworzony i odczytany tekst został odesłany do organizatorów konkursu, którzy oddali go do oceny ekspertom, grupie studentów brytyjskich i amerykańskich, a także ochotnikom z Internetu. Wszyscy oceniali anonimowe głosy, czytające ten sam tekst, nie zdając sobie nawet sprawy, który głos jest naturalny.

Syntetyczna IVONA wśród najlepszych

Pośród najlepiej ocenionych sztucznych głosów znalazła się IVONA. Uzyskała ona średnią ocenę 3,9 punktów na 5 możliwych do zdobycia. Autentyczny głos lektora uzyskał wynik 4,7 punktów. Zbliżony rezultat do IVONY uzyskał tylko jeden inny syntezator mowy.

Rezultaty konkursu Blizzard Challenge 2007 pokazują, że z roku na rok coraz trudniej odróżnić głos prawdziwy i stworzony w sposób sztuczny.  Postęp w jakości głosu jest naprawdę niesamowity, co widać choćby po IVONIE. W 2006 roku uzyskała ona wynik 3,6, co było najlepszą oceną w konkursie, a w tym roku poprawiła się o 0,3 punktów. Podobnie praktycznie wszyscy inni uczestnicy konkursu poprawili swoje ubiegłoroczne wyniki. Jest to dowodem na słuszność idei stojącej za Blizzard Challenge. Twórcom tego konkursu chodziło bowiem o to, żeby doprowadzić do wymiany doświadczeń pomiędzy ośrodkami naukowymi i firmami zajmującymi się syntezą mowy ludzkiej, tak żeby dać bodziec do jeszcze szybszego rozwoju tej dyscypliny naukowej.

Technologia dla użytkownika indywidualnego i firm

Znaczenie Blizzard Challenge dla rozwoju własnej technologii podkreślają także przedstawiciele IVO Software. - „Udział w konkursie pozwolił nam na porównanie naszego systemu z najlepszymi rozwiązaniami w zakresie syntezy mowy na świecie. Dało nam to wiedzę, co powinniśmy poprawić i w jakim kierunku rozwijać IVONĘ. Tegorocznym wynikiem udowodniliśmy, że nasze zeszłoroczne zwycięstwo nie było przypadkiem. Dziś mamy już w pełni dojrzały system, który może zostać bardzo łatwo i szybko rozbudowany o kolejne języki.

W najbliższym czasie w oparciu o syntezator powstanie globalny produkt dla przedsiębiorców.

Obecnie na całym świecie oferujemy już IVONĘ użytkownikom indywidualnym w postaci popularnego programu o nazwie Expressivo - powiedział Łukasz Osowski, Prezes Zarządu IVO Software Sp. z o.o.    

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej