Strona główna / Maszyneria / Tańsze przechowywanie danych  
czwartek 13 wrzesień 2007 | Robert Kamiński
Tańsze przechowywanie danych  
Nowy system przechowywania danych to krok firmy Dell w kierunku upraszczania infrastruktury IT. Gwałtowny wzrost ilości danych dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, ale Michael Dell – dyrektor generalny firmy Dell uważa, że branża IT zaniedbała szczególnie te małe i średnie, zapominając o ich potrzebach w zakresie przechowywania danych. Najnowsza macierz pamięci masowej (SAN), MD3000i, to uproszczone rozwiązanie z dziedziny przechowywania danych, zaprojektowane specjalnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Tagi: msp, firma, dell, serwer,
Dzięki uprzejmości firmy Dell miałem okazję zapoznać się osobiście z rozwiązaniami przygotowanymi specjalnie dla małych i średnich firm. Czy odpowiadają one potrzebom rynku?

Diagnoza - podstawowe problemy małych i średnich przedsiębiorstw

Wzrost ilości danych nie słabnie, jednak badania wskazują, że mniej niż 20% małych i mniej niż 1/3 średnich przedsiębiorstw korzysta z zaawansowanych technologii przechowywania danych, takich jak SAN. Natomiast 41% małych przedsiębiorstw twierdzi, że powiększenie przestrzeni do przechowywania danych jest ich priorytetem na następne 12 miesięcy, a rozwiązanie SAN Fibre Channel postrzegane jest jako zbyt drogie, zbyt skomplikowane i wymagające szczególnych umiejętności, których małe i średnie przedsiębiorstwa nie mają.

„Będziemy upraszczać infrastrukturę IT naszych klientów i zmieniać ekonomikę przechowywania danych”, wyjaśnił Michael Dell. „MD3000i to doskonały przykład tego, jak obniżać koszty, podnosić funkcjonalność i poprawiać dostosowanie technologii i standardów IT do potrzeb naszych klientów.” – dodał.

Prostota i wydajność w przechowywaniu danych

Dell MD3000i to łatwa w użyciu i rozbudowie macierz iSCSI SAN, wykorzystująca technologię SAS oraz modularność i przystępność serii Dell Modular Disk. Oferuje uproszczone rozwiązania – od instalacji, przez konserwację i zarządzanie, po ogromną wydajność – oraz możliwość rozwoju razem z przedsiębiorstwem.

 „Rozwiązanie iSCSI to przełomowa technologia, rewolucjonizująca przechowywanie danych i kopii zapasowych w małych i średnich przedsiębiorstwach”, powiedział Paul Kaeley, dyrektor działu Global Storage Consulting Practice w firmie Dell. „MD3000i ma funkcje, które kilka lat temu klienci mogli znaleźć wyłącznie w systemach kosztujących od 10 do 20 razy więcej. Złożoność to zmora małych i średnich przedsiębiorstw, a iSCSI kończy z tym problemem.”

Zaspokajanie potrzeb klientów

Tellurian Networks, beta tester nowego PowerVault MD3000i, to globalny dostawca rozwiązań z zakresu elektronicznego zarządzania rejestrami medycznymi. Tellurian ma ponad 10 tysięcy klientów na całym świecie, zapewnia im łączność z Internetem, pocztę elektroniczną, ochronę antyspamową, serwery WWW czy usługi typu managed hosting service. „Najważniejszą dla nas cechą tego produktu była możliwość tworzenia migawek (snapshots)”, powiedział Robert Boyle, dyrektor generalny Tellurian Networks. „Byliśmy mile zaskoczeni, znajdując tak zaawansowaną technologię w systemie opartym na iSCSI”.

„Celem firmy Dell jest dostarczenie małym i średnim przedsiębiorstwom kompletnej infrastruktury opartej na iSCSI – serwerów PowerEdge, przełączników sieciowych PowerConnect czy opcji przechowywania danych poprzez napędy PowerVault, które zaprojektowano specjalnie dla iSCSI. Dla naszych klientów to rozwiązanie jest łatwiejsze do nabycia i przyszłej rozbudowy”, dodał Paul Kaeley z firmy Dell.

MD3000i upraszcza życie

Serwer umożliwia uproszczoną instalację i zarządzanie: konfiguracja i oprogramowanie są tworzone pod kątem konkretnych zadań; urządzenie korzysta z tych samych dysków co serwery Dell PowerEdge oraz posiada opcję tworzenia migawek (snapshot)  i wirtualnego kopiowania dysków (virtual disk copy), która wspiera tworzenie co godzinę kopii zapasowych w czasie rzeczywistym. Instalacja nie wymaga specjalistycznych umiejętności w zakresie IT.

Ponadto, serwer działa w istniejących sieciach typu Ethernet, dostarczając komendy SCSI przez protokół IP – ułatwiając tanie wprowadzenie rozwiązań typu SAN. Urządzenie sprawia, że wirtualizacja małych i średnich przedsiębiorstw staje się prosta - łatwo połączyć dzieloną przestrzeń przechowywania danych z maszyną wirtualną i rzeczywistą.

Cena i dostępność

Dostępny na całym świecie serwer Dell PowerVault MD3000i kosztuje około 25200 złotych bez VAT i kosztów dostawy. W warunkach polskich to bardzo dużo i trudno spodziewać się potoku zamówień. Nie jest to rozwiązanie, które zainteresuje firmy (zwłaszcza małe) oglądające każdą złotówkę na wiele sposobów. Niemniej jednak jest wiele firm "wrażliwych". których głównymi aktywami są dane - takie jak wydawnictwa czy choćby kancelarie adwokackie. Tu nie powinno być wyboru - nowe auto klasy A dla asystentki, czy bezpieczeństwo firmy...

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej