Strona główna / Maszyneria / Nowe procesory do Windows 8
piątek 03 czerwiec 2011 | Robert Kamiński
Nowe procesory do Windows 8
Nadchodzącej premierze Windows 8 wychodzą naprzeciw producenci  procesorów prezentując platformy przygotowane właśnie pod kątem tego systemu instalowanego na tabletach.

Prymat firmy Intel na rynku procesorów jest niepodważalny, niemniej jednak nadchodząca premiera nowego systemu Microsoftu budzi apetyty konkurencji, zwłaszcza w kontekście rosnącej popularności tabletów.

Jako jedna z pierwszych na świecie swój najnowszy procesor stworzony głównie z myślą o nowoczesnych tabletach opartych na systemie operacyjnym Windows 8 zaprezentowała firma Qualcomm. Produkowany przez firmę Qualcomm, dwurdzeniowy procesor z serii Snapdragon MSM8960 będzie jednym z najwydajniejszych obecnie na rynku. Maksymalna częstotliwość taktowania dla pojedynczego rdzenia wyniesie  2.5 GHz.

Dostępny będzie również układ czterordzeniowy - Qualcomm Snapdragon APQ8064. Oba układy trafią do pierwszych tabletów z systemem Windows 8 już na początku 2012 roku, a pod koniec 2011 roku próbki rozesłane zostaną do producentów sprzętu OEM.

omapSwój najnowszy procesor przystosowany do obsługi systemu operacyjnego Windows 8 zaprezentował również amerykański koncern Texas Instruments, którego jeden z układów stosowany jest już obecnie w tablecie BlackBerry PlayBook. Firma przedstawiła procesor ARM SoCs o nazwie OMAP4470, należący do rodziny OMAP4. Jak informuje producent, będzie to dwurdzeniowa jednostka ARM Cortex-A9 taktowana zegarem o częstotliwości 1,8 GHz, wspomagana dodatkowo przez dwa, 266 MHz rdzenie układu ARM Cortex-M3, które odpowiadać będą za odtwarzanie multimediów.

Wielordzeniowy procesor OMAP4470 przewyższa dotychczasowe rozwiązania oferując 80-procentowy wzrost wydajności w trakcie przeglądania sieci, zwiększenie przepustowości pamięci, 2,5-krotne zwiększenie wydajności grafiki dzięki zastosowaniu  rdzenia PowerVR ™ SGX544  Imagination Technologies.

Zgodnie z zapewnieniami firmy układ OMAP4470 z powodzeniem będzie mógł konkurować z czterordzeniową Tegrą 3 oraz nowoczesnymi procesorami z serii Intel Sandy Bridge. TI OMAP4470 stworzony został z myślą o nowoczesnych tabletach, netbookach i smartfonach z systemem operacyjnym Android, Linux oraz Windows 8. Układ ten wyposażony został w układ graficzny PowerVR SGX544, który obsługuje rozdzielczość QXGA z 2048 x 1536 pikseli i maksymalnie 3 wyświetlacze HD jednocześnie. Pierwsze urządzenia wyposażone w ten właśnie układ pojawią się w pierwszej połowie 2012 roku.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej