Strona główna / Maszyneria / Nowe serwery dla MSP i administracji
czwartek 14 lipiec 2011 | Cezary Tchorek-Helm/IBM
Nowe serwery dla MSP i administracji
IBM wprowadza nowy model serwerów z rodziny mainframe zEnterprise. Model zEnterprise z114, jest najbardziej skalowalnym i wydajnym energetycznie serwerem mainframe w historii firmy. Dzięki niemu innowacyjność oraz możliwości serwerów mainframe staną się dostępne dla wielu firm, zwłaszcza dla średnich przedsiębiorstw i administracji publicznej.

Nowy serwer mainframe zEnterprise z114 to kolejne osiągnięcie firmy IBM, po wprowadzeniu w lipcu 2010 r. systemów zEnterprise z196 przeznaczonego dla największych światowych banków, firm ubezpieczeniowych i administracji publicznej. Nowy serwer zEnterprise z114, pozwala firmom średniej wielkości budować swoje centra przetwarzania w oparciu o możliwości serwerów mainframe oferując 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do poprzedniego modelu System z10 Business Class. Od teraz Klienci mogą przetwarzać zadania wykonywane dotychczas przez 40 rdzeniowe serwery Oracle na jednym zEnterprise z114, na zaledwie 3 procesorach  działających w systemie Linuks.

“Przedsiębiorstwa muszą poradzić sobie z rosnącą ilością danych, dlatego potrzebują inteligentnego systemu przetwarzania, który pozwoli im działać wydajnie, lepiej rozumieć zachowania i potrzeby klientów, podejmować decyzje w czasie rzeczywistym i redukować zagrożenia” – mówi Krzysztof Szyszkowski, Specjalista Systemów Mainframe  w dziale systemów i technologii, IBM Polska.

Współdziała z Linuxem, wspiera Windows 
IBM wzbogacił systemy zEnterprise o nowe funkcjonalność ogłaszając możliwość  instalowania wybranych serwerów System x w ramach rozszerzenia  zBX działających z systemami Linux. Planowane jest również wsparcie środowiska Windows na wybranych serwerach System x działających w ramach rozszerzenia zBX. Dzięki temu, wersja systemu zEnterprise z196 z lipca 2010 r., jak i tegoroczny model serwera, mogą uprościć pracę centrów przetwarzania danych, pozwalając na zintergowane zarządzanie pracą serwerów Mainframe, POWER7 i System x. Używając rozszerzenia zBx, klienci będą mogli rozszerzyć poziom usług znany z serwerów mainframe na inne platformy o takie możliwości jak kontrola nad przetwarzaniem z perspektywy zadanego poziomu usług (SLA) czy większe możliwości zarządzania obciążeniami i heterogeniczną infrastrukturą.

zEnterprise z114
Serwer zEnterprise z114 może zintegrować zarządzanie pracą wielu serwerów x86. Dodatkowe możliwości, w które został wyposażony zEnterprise z114, pozwalają klientowi przetwarzać zadania wykonywane przez ponad 300 serwerów x86 z bazą Oracle bez potrzeby zwiększania powierzchni centrum przetwarzania danych, złożoności systemów zarządzania, ani kosztów DC. Mocną stroną systemu zEnterprise jest istnienie wielu rodzajów specjalizowanych procesorów, które wspierają pracę całego systemu w różnych obszarach. Serwer zEnterprise z114 może wykorzystywać moc do 14 procesorów, z czego do 10-ciu procesorów może zostać zdefiniowane jako procesory specjalizowane  pozwalające na redukcję kosztów i zwiększenie wydajności.

Trzy najważniejsze rodzaje procesorów specjalizowanych to:
•    procesory zAAP (Aplication Assist Processor), umożliwiają odciążenie głównego procesora CPU w zakresie przetwarzania dotyczącego aplikacji napisanych w języku JAVA;
•    procesory zIIP (z Integrated Information Processor), umożliwiają odciążenie głównego procesora CPU w zakresie części przetwarzania dotyczącego bazy danych DB2;
•    procesory IFL (Integrated Facility for Linux), przeznaczone są dla systemu Linux, za pomocą którego klienci są w stanie na serwerze zEnterprise z114 stworzyć i utrzymywać wirtualne serwery oparte na środowiskach Linuks.

Serwer zEnterprise z114 oferuje zwiększenie wydajności przetwarzania typowych zadań o 18% w stosunku do do System z10BC i dodatkowe 25% przez wykorzystanie nowych instrukcji wykorzystywanych przez poprawione wersje kompilatorów. W dniu dzisiejszym ogłaszana jest również dostępność nowej wersji systemu operacyjnego z/OS 1.13 oferującej, między innymi, rozszerzenie funkcjonalności związanej z zarządzaniem dyskami, kryptografią i podniesieniem poziomu bezpieczeństwa przetwarzania.

Hybrydowe przetwarzanie danych
Możliwości, które zapewnia rozszerzenie zBX (zEnterprise BladeCenter Extension), pozwala klientom na zintegrowanie zarządzania różnymi platformami działającymi w ramach zEnterprise jako jednym systemem i rozszerzenie właściwości serwera mainframe, takie jak nadzór nad procesami czy zarządzalność, również wobec obciążeń na innych wybranych serwerach. Dzięki zBX, systemy zEnterprise z114 i zEnterprise z196 mogą integrować, a następnie zarządzać obciążeniami dziesiątek tysięcy już istniejących na rynku aplikacji na wybranych systemach opartych na POWER7 i serwerach kasetowych System x. Dodatkowo akceleratory, takie jak, IBM Smart Analytics Optimizer pozwala zwiększyć szybkość analizy danych oraz zmniejszyć koszty, a IBM WebSphere DataPower XI50 pozwala na zintegrowanie obciążeń wymagającyh przetwarzania XML-a.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej