Strona główna / Maszyneria / Cloud Storage Gateways: ochrona danych w chmurze
wtorek 06 wrzesień 2011 | Wojciech Gołębiowski, Riverbed Technology
Cloud Storage Gateways: ochrona danych w chmurze
Zasoby danych rosną wraz z coraz większą liczbą urządzeń końcowych (smartfonów, tabletów oraz innych sprzętów z dostępem do Internetu). W szybkim tempie rośnie również liczba aplikacji do przesyłania obrazu i dźwięku wykorzystujących protokół IP (VoIP). W obliczu tego przechowywanie danych w chmurze staje się atrakcyjną opcją.

Za korzystaniem z cloud storage stoją mocne argumenty:

 • opłata tylko za wykorzystane miejsce,
 • skalowalność niemal w czasie rzeczywistym,
 • możliwość dostępu do danych z każdego miejsca,
 • brak problemów związanych z ochroną i zarządzaniem danymi.

Te zalety nie przynoszą jednak wymiernych korzyści ze względu na ograniczoną przepustowość łącza, małą prędkość transferu, duże rozmiary plików, obawy o bezpieczeństwo danych oraz brak integracji zainstalowanych aplikacji z danymi przechowywanymi w chmurze. Nowa klasa rozwiązań – Cloud Storage Gateways – umożliwiają organizacjom rozwiązanie tych problemów i płynne przejście na chmurę.

Bramki doskonale sprawdzają się do przechowywania kopii zapasowych mających duże rozmiary, ale mniejsze wymagania i łatwiej poddających się deduplikacji niż inne aplikacje. Wiele firm wciąż używa taśm do ochrony danych, co wymaga inwestycji czasu administratora. Można tego uniknąć wdrażając rozwiązania Cloud Storage Gateway.

Zarówno zwolennicy taśm, jak i przechowywania danych w chmurze wskazują na efektywność kosztową poszczególnych rozwiązań, Warto więc porównać te dwa systemy. Większość bramek umożliwia szyfrowanie, deduplikację oraz stworzenie zewnętrznych kopii danych bez dodatkowych opłat licencyjnych. Zaś większość aplikacji backupowych wymaga dodatkowego oprogramowania, licencji na deduplikację i szyfrowanie oraz – z czasem – dodatkowego sprzętu, by poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem. Przechowywanie danych na taśmach poza siedzibą firmy wiąże się z miesięcznymi opłatami oraz dodatkowymi kosztami za niedotrzymanie terminu zwrotu taśm. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada wiele zdalnych biur, to koszt obsługi lokalnych urządzeń do tworzenia kopii zapasowych oraz samego zewnętrznego backupu może być znaczący.

Oszczędności i korzyści jakich możemy się spodziewać korzystając z rozwiązań Cloud Storage Gateway :

Administratorzy używający taśm twierdzą, że proces tworzenia kopii zapasowych wymaga znaczącego nakładu czasu potrzebnego do zarządzania rotacją taśm poza siedzibą firmy. Koszty związane z tworzeniem kopii zapasowych w ten sposób są spore. Firma inżynieryjna stwierdziła, że wydaje ponad 28 tys. dolarów rocznie na składowanie taśm dla centrali oraz oddziałów. Wdrożenie przechowywania kopii zapasowych w chmurze umożliwiło pracownikom zdalnym pracę na plikach CAD w chmurze oraz szybki i bezpieczny dostęp do danych. Dzięki eliminacji taśm proces tworzenia kopii zapasowych jest bardziej wydajny oraz do 60% tańszy w porównaniu do tradycyjnego modelu. Dodatkową zaletą jest zapewnienie ciągłości biznesowej, która umożliwia przywrócenie działania biura w krótszym czasie niż poprzednio.

 • Firmy, które rezygnują z korzystania z taśm w procesie tworzenia kopii zapasowych zauważają, że administratorzy mają więcej wolnego czasu. Oszczędności mogą wynieść nawet 100 godzin rocznie w firmie produkcyjnej. Inne przedsiębiorstwa z kolei, nie muszą zatrudniać administratorów odpowiedzialnych za backup. Wysoko wykwalifikowani pracownicy IT mogą teraz więcej czasu poświęcić projektom mającymi kluczowe znaczenie dla firmy, zwiększając tym samym jej konkurencyjność na rynku.
 • Firma z branży technologicznej, która zdecydowała się na modernizację biblioteki kopii zapasowych, zaoszczędziła około 100 tys. dolarów wprowadzając bramki zamiast zakupu większych, wielotaśmowych bibliotek koniecznych do ochrony rosnących zasobów danych.

Wybierając rozwiązania Cloud Storage Gateway organizacje powinny mieć na uwadze pięć kwestii:

 • 1. Pewne zabezpieczenia – bramka musi oferować szyfrowanie danych na wysokim poziomie zarówno podczas przechowywania w chmurze, jak i podczas samego przesyłu. Nie wszyscy dostawcy usług w chmurze oferują szyfrowanie danych, więc należy upewnić się, że dane są bezpieczne przed i podczas przesyłania.
 • 2. Bufor lokalny – buforowanie danych znacznie zwiększa wydajność i pozwala na szybką reakcję na zapytania użytkowników. 85% wszystkich żądań o przywrócenie danych ma miejsce w ciągu 30 dni od momentu zapisania plików – lokalny bufor umożliwi znacznie szybszą reakcję i natychmiastowe odzyskanie danych. Bez użycia pamięci lokalnej każdorazowo będzie wymagane uzyskanie dostępu do danych z chmury, co może pociągać za sobą opłaty na rzecz dostawcy usług w chmurze oraz wolniejszą odpowiedź systemu. Ważne, aby wybierać produkty, które oferują dodatkową przestrzeń na przechowywanie danych, aby wyeliminować przypadki utraty danych lub zakłócenia w dostawie usług.
 • 3. Deduplikacja i kompresja danych – niewiele firm dysponuje dzisiaj wystarczającą przepustowością sieci a ta, którą mają jest w większości zużywana przez multimedia, rozmowy wykorzystujące protokół IP i inne wymagające aplikacje. Silna deduplikacja oraz kompresja redukuje ilość danych, które muszą być przesyłane, a tym zajmują mniej powierzchni w chmurze. Redukuje to zarówno koszty przesyłu, przechowywania, jak i ruchu w sieci do 10-30 razy. Jeżeli dane w pamięci lokalnej również podlegają deduplikacji, to o wiele więcej danych może być przechowywanych lokalnie, co zapewnia krótszy czas reakcji systemu. Deduplikacje nie są sobie równe – im większa ilość danych tym wyższe będą opłaty za ich składowanie, warto więc zaimplementować najlepszą technologię deduplikacji.
 • 4. Wsparcie dla szerokiego zakresu aplikacji oraz dostawców usług w chmurze – niektóre bramki oferują interfejs oparty na blokach danych, inne oparty na plikach. Produkty oparte na plikach są z reguły szybsze i łatwiejsze do wdrożenia oraz są korzystniejsze w środowiskach VMware i nie mają dodatkowych wymagań sprzętowych. Przy wyborze bramek opartych na plikach należy zwrócić uwagę, czy bramki obsługują popularne protokoły Common Internet File System (CIFS) oraz Network File System (NFS). Warto upewnić się czy produkt w pełni wspiera aplikacje, które będą używane w chmurze. Zaleca się również sprawdzenie jakiego rodzaju wsparcie oferuje dostawca w przypadku problemów. Wiele firm promuje bramki o ograniczonych opcjach wsparcia oferowanego przez dostawców usług w chmurze. Jest to jednak kluczowe kryterium wyboru. Dzięki temu można uniknąć usługi w chmurze, w momencie gdy zmienią się warunki dostępu.
 • 5. Szeroka oferta rozwiązań na dziś i jutro – niektórzy producenci oferują zarówno sprzęt jak i wirtualne bramki, inni oferują jedynie sprzęt lub jedynie wirtualne aplikacje. Bramki sprzętowe są łatwiejsze w instalacji, bardziej wydajne oraz posiadają większą pamięć podręczną. Wirtualne rozwiązania są dobrze sprawdzają się w mniejszych środowiskach, zdalnych oddziałach oraz mogą być traktowane jako niedrogie rozwiązanie do odzyskiwania danych. Należy pamiętać, że wirtualne aplikacje wymagają znajomości VMware lub innych nadzorców w celu instalacji oraz zarządzania bramką.

Cloud Storage Gateways pozwalają przedsiębiorstwom na sprawniejszą ochronę oraz odzyskiwanie danych przy jednoczesnym wykorzystaniu zalet publicznej chmury.  W rezultacie, administratorzy IT poświęcają mniej czasu na przyziemne zadania i mogą skupić swoje wysiłki na innych, ważniejszych dla firmy projektach. Podczas gdy zasoby danych rosną w szybkim tempie, rozwiązania Cloud Storage Gateways pozwalają wydajniej i taniej nimi zarządzać.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej